30 havi mélyponton a kínai infláció!
Három év legmagasabb értékét tavaly júliusban jelentették, amikor 6,5 százalék volt a fogyasztói árindex (CPI). Az idén júniusban 2,2 százalékos volt a drágulás az előző év azonos időszakához képest. A fogyasztói árondex már negyedik hónapja csökken egyhuzamban, elemzők júliusra 1,7 százalékos inflációt vártak.
A CPI számításában egyharmadot kitevő élelmiszerárak júliusban 2,4 százalékkal nőttek éves összevetésben, a júniusi 3,8 százalékhoz képest ez csökkenést jelent. A termelői árindex 2,9 százalékkal csökkent júliusban a júniusban mért 2,1 százalékos visszaesés után, elemzők ennél mérsékeltebb, 2,5 százalékos csökkenésre számítottak. A termelői árindex már ötödik hónapja mutat csökkenést.
A csökkenő üzemanyagárakra tekintettel a szállítási és kommunikációs árindex 0,9 százalékos csökkenést mutatott éves szinten. Az üzemanyagk és alkatrészek ára 4,4 százalékkal esett.
A szakértők egybehangzóan úgy vélik, hogy az éves 4 százalék körüli inflációs terv mindenképpen teljesülni fog, ahogyan az előirányzott 7,5 százalékos gazdasági növekedés is tartható cél. Megfigyelők szerint a júniusi és júliusi kamatcsökkentés után lazító monetáris intézkedésekre kerülhet sor, bővülhet a hitelezés, s nem valószínű a kötelező banki tartalékráta növelése. Ez utóbbit 2011 novembere óta a központi bank három alkalommal írta elő.
A kínai gazdaság a második negyédévben 7,6 százalékos bővülést mutatott, ami 2009 első negyedéve óta a leglassabb bővülési ütem. Az IMF előrejeléze szerint a kínai gazdaság az idén 8 százalék körüli növekedést mutathat, az infláció idén 3-3,5 százalék körül lehet, jövőre pedig 2,5-3 százalék közé eshet.