500.000 Ft-ot nyerhetsz vissza a rezsiszámládból!

Több ezer család térképezte fel otthona energiahatékonyságát.
Néhány kattintással fény derülhet egy ingatlan energiaigényére, üzemeltetési költségeire, sőt, a felújítás utáni megtakarítási lehetőségekre is – ezt kínálja a K&H rezsikalkulátora, amelyet a tavaly őszi megújítása óta már több ezren töltöttek ki.
Az adatok alapján kiderül, milyen típusú ingatlanokban élnek a felhasználók, hogyan fűtenek, milyen állapotban van otthonuk – és legfőképp: mit tehetnek a fenntarthatóbb működés érdekében.
Több mint 2000 kalkuláció 2024-ben – többségben a családi házak
A kalkulátort eddig 2061 alkalommal töltötték ki, a legtöbben (nagyjából 70 százalékban) családi házakra vonatkozóan. A társasházi lakások energiahatékonysági kalkulációinak aránya 30% körül mozgott, ami azt mutatja, hogy a kalkulátor nemcsak háztulajdonosokat, hanem városi lakástulajdonosokat is megszólított.
A rezsikalkulátor tipikus magyar háza: 1980-1990 között épült
A családi házak kategóriájában a K&H rezsikalkulátorát elsöprő többségben (85 százalékban) az 1980 és 1990 között épült házakkal kapcsolatos lekérdezések tették ki. Az átlagos családi ház 107 m² volt, az átlagos évi megtakarítás, amit a kalkulátor számolt, 503 ezer forint volt, ami az átlagos rezsi egyharmada.
Ez alapján kijelenthető: sokan használják a kalkulátort olyan otthon esetében, ahol valóban van tér és lehetőség korszerűsítésre.
A lakások tulajdonosai a legkíváncsibbak otthonuk energiahatékonyságára
A 605 lakásra vonatkozó lekérdezés szinte kizárólag 1960 és 1990 között épült társasházakat érintett, más időszakra gyakorlatilag nem érkezett számottevő kalkuláció. A legtöbben az 1960 és 1980 között épült lakótelepi panellakásaik energiahatékonyságára voltak kíváncsiak: az összes lekérdezés majdnem fele ilyen otthonokra vonatkozott.
Itt az átlagos megtakarítás kevesebb volt, mint a családi házaknál: 26 441 forint. A kisebb megtakarítás érthető, hiszen itt nem olyan könnyű fűtési rendszert cserélni vagy napelemeket felrakni egyéni lakástulajdonosként.
Mit tud a kalkulátor?
„A K&H által fejlesztett rezsikalkulátor segítségével a felhasználók megtudhatják, mekkora jelenlegi primer energiaigénye és éves üzemeltetési költsége az ingatlanuknak, illetve, hogy milyen energetikai besorolásba esik. A rendszer lehetőséget ad arra is, hogy virtuálisan „korszerűsítsük” az ingatlant – kiválasztható az új fűtési rendszer, szigetelés, melegvíz-ellátás típusa –, és megtudhatjuk, mennyit spórolnánk a beruházással. A kalkuláció végén egy PDF-jelentésben e-mailben kapják meg az összehasonlítást a jelenlegi és a felújítás utáni állapotról” – mondta Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.
Mikor használják a legtöbben?
A K&H rezsikalkulátorát tavaly legtöbben április és június közti időszakban használták (46%). Az érdeklődés szezonális jellege arra utal, hogy arányaiban összhangban van a kalkulátort használók száma a felújítási hitelt igénylő ügyfelek számával, ugyanis ezekben a hónapokban igényelnek legtöbben felújítási céllal hitelt.
Miért fontos?
A kalkulátor nemcsak a költségek optimalizálásában segít, hanem az ingatlan eladásakor is hasznos, hiszen az energetikai besorolás jelentősen befolyásolja az ingatlan értékét. A K&H célja, hogy ezzel az eszközzel elősegítse a tudatosabb és fenntarthatóbb lakhatást Magyarországon.