A MOL-csoport kutatás-termelési tevékenységét Románia irányában bővíti
A 2009. decemberében aláírt tanulmányozási és együttpályázási megállapodást követően a MOL és az Expert Petroleum (MOL 70%, EP 30% részesedéssel) közösen pályáztak az ANRM által meghirdetett tenderen. A 10. Kutatási Pályázaton meghirdetett blokkok 1.000 km2 és 30.000 km2 közötti kiterjedésűek. Ebből 12 az ország nyugati részén, a Pannon-medencében helyezkedik el, 7 Dobrogea-ban, 11 pedig, mintegy 11.000 km2 összterülettel, a Fekete-tenger kontinentális (sekélyebb) vizein.
A blokkok kiértékelését követően a MOL és az Expert úgy döntött, hogy a Pannon-medencében található 3 legígéretesebb blokkra (Ex-1, Ex-5 és Ex-6) ad be pályázatot. A megpályázott és egyben odaítélt 3 kutatási blokk Románia nyugati részén, a magyar határ mellett található, összterületük 3.434 km2. A kutatás első munkafázisa várhatóan 2011-ben kezdődik, és az előzetes becslések szerint a blokkok ígéretes olaj- és gázpotenciállal rendelkeznek, közülük néhány blokk nem-hagyományos (unconventional) lehetőséget is hordoz.
Holoda Attila, a MOL-csoport Eurázsiai Kutatás-Termelés Igazgatója elmondta: "Ezzel a lehetőséggel a MOL-csoport nemcsak a szomszédos országban régóta működő, jelentős kiskereskedelmi pozícióját egészíti ki új tevékenységgel, de egyúttal kutatás-termelési portfolióját is kiszélesíti a Kelet-Közép-Európai régióban. Biztosak vagyunk abban, hogy a MOL ismét sikeresen tudja hasznosítani a régióban megszerzett kutatás-termelési tapasztalatait, és bízunk abban, hogy az új blokkokban is megtartjuk a MOL Pannon-medencében elért, egyedülállóan sikeres kutatási találati arányát."
Michel Louboutin, az Expert Petroleum ügyvezető igazgatója nyilatkozta: “Az Expert Petroleum nagyon elégedett az eredménnyel, amely jól mutatja az értékét a két vállalatcsoport közti szinergiának, és egyúttal az együttműködésünk sikerességét is, amelyhez egyrészt az EP romániai működési tapasztalataival és termelés fejlesztési szakértelmével járult hozzá, míg a MOL a Pannon-medencében elért kutatás-termelési sikereivel. Bizakodva várjuk a további sikereket a határ mindkét oldalán.”
Ferencz I. Szabolcs, a MOL Románia ügyvezető igazgatója hozzátette: „A MOL-csoport kutatástermelésitevékenységének kiterjesztése Romániára mindig is kiemelt prioritással bírt üzletfejlesztési stratégiánkban. A Román Nemzeti Ásványi Nyersanyag Ügynökség által lebonyolított, transzparens pályázat eredményeként most végre elnyertük ezt a bővítési lehetőséget. A MOL Románia jelenlegi tevékenysége, amely magába foglalja a nagy- és kiskereskedelmet, petrolkémiai és kenőanyag üzletágakat, most újabb, fajsúlyos területtel bővül, ami jelentős motivációt jelent leányvállalatunk számára.”