Vártnál nagyobb zsugorodást mutat a kínai feldolgozóipar
A kínai logisztikai és beszerző szövetség (CFLP) által publikált novemberi feldolgozóipari beszerzőmenedzser index 49 pontra csökkent az októberi 50,4 pontról, ami a szektor aktivitásának zsugorodását jelzi. A kapott eredmény elmaradt az elemzők által várt 49,7 ponttól.
Ugyanakkor a HSBC kezelésében lévő mutató ennél nagyobb mértékű zsugorodást jelzett, a beszerzőmenedzser index novemberi értéke 32 havi mélypontra, 47,7 pontra esett az októberi 51 pontról, amely gyengébb az előzetesen közzétett 48 pontnál is.
Mindezek alapján kijelenthető, hogy a kínai gazdaság bővülése a vártnál nagyobb mértékben lassulhat, ami alapján érthető a kínai jegybank tegnapi lépése, mellyel szerdán 50 bázisponttal 21 százalékra csökkentette a legnagyobb kínai bankokra vonatkozó kötelező tartalékrátát. A kormány és a jegybank üzenete egyértelmű, az enyhítés időszaka megkezdődött.
Idén az első negyedévben 9,7 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál. A növekedés a második negyedévben 9,5 százalékra, a harmadikban 9,1 százalékra lassult a kínai statisztikai hivatal szerint. Erre az évre a tavalyinál lassúbb, 9,5 százalékos, a jövő évre 9,0 százalékos ütemet jósolt legutóbb, szeptemberben a Nemzetközi Valutaalap (IMF), rontva a korábbi, 9,6 százalékos, illetve 9,5 százalékos előrejelzéseit. A világ második számú gazdasága, Kína hazai összterméke (GDP) az eddigi rekord évben, 2007-ben 14,2 százalékkal bővült. Utána 2008-ban 9,6 százalékosra, majd 2009-ben 9,1 százalékosra lassult a növekedés. Tavaly 10,3 százalékkal bővült a kínai gazdaság.
A kormány egyik tanácsadó testülete szerint az év egészében az ipari termelés növekedése átlagosan 13,5 százalékosra lassul az első félévi 13,9 százalékról éves egybevetésben, a központi bank inflációellenes pénzügypolitikai szigorításai miatt. Az export évi növekedését átlagosan 21 százalékra várják az első félévi, 24,8 százalékosra becsült többlet helyett.