A mikrovállalkozások láthatatlan pénzügyi segítője
Válasszunk körültekintően!
A jó ajánlások és a referenciák nagyon fontosak, de érdemes az egyéni igényeket is figyelembe venni a könyvelő kiválasztásakor. Az egyik legfontosabb, hogy az adott szakembernek van-e már olyan partnere, akinek tevékenysége hasonlít a miénkhez. Az iparági tapasztalatok, a pályázati és fejlesztési lehetőségek ismerete is fontos vállalkozásunk napi pénzügyeinek intézésében és fejlesztésében. Célszerű egyeztetni, hogy a könyvelőjelöltünk mennyire naprakész a szakmai és technikai újdonságok tekintetében, valóban részt vesz-e az éves kötelező továbbképzéseken.
Kössünk szerződést!
A könyvelővel való együttműködés folyamatos, hosszú távú kapcsolatot jelent, ezért mindenképpen kössünk megbízási szerződést, állapodjunk meg fix havidíjban! A feladatok részletes meghatározását se vegyük félvállról, ne spóroljunk azzal, hogy sablonszerződést írunk. Ne csak a könyvelő felelősségeiben egyezzünk meg, tisztázzuk a sajátunkat is – a könyvelés akkor lesz pontos, ha időben átadjuk az összes bizonylatot, számlát, számlakivonatot. Ajánlott tisztázni, hogy van-e felelősségbiztosítása, hiszen könyvelési hiba esetén a hatóságok a céget és nem a könyvelőt büntetik meg.
Tartsuk a kapcsolatot!
Bár a könyvelő nem a cég alkalmazottja, érdemes hasonlóan szoros, bizalmi kapcsolatot kialakítani vele, akár a többi kollégával. Tartsuk vele rendszeresen a kapcsolatot, tájékoztassuk mindenről pontosan és időben, avassuk be a terveinkbe, kérdezzük meg a fejlesztési lehetőségekről! Ha jó kapcsolatot sikerül kialakítanunk, szívesen fog segíteni az adóügyi és jogi fogalmak, aktualitások megértésében.
Fogadjuk meg a pénzügyi tanácsokat!
A Sberbank ügyfeleinek tapasztalata alapján ugyan a könyvelő nem pénzügyes, de tisztában van a vállalati mérleggel, így érdemes meghallgatni a tanácsait egy-egy jelentősebb lépés, például hitelfelvétel előtt. „Azt mondhatjuk, hogy a könyvelő kicsit olyan a mikrovállalkozásban, mint egy pénzügyi tanácsadó – pontos képe van a lehetőségeinkről, átlátja a hitelkonstrukciókat, az egyedi megoldások lehetőségét. Számtalan beruházási vagy forgóeszközhitel van a piacon, fejtörést okozhat a vezetőknek, hogy melyiket válasszák. Így érdemes kihasználni, hogy van egy privát tanácsadónk és konzultálni vele egy ilyen léptékű döntés előtt” – fogalmaz a Sberbank szakértője.