A mustármagolaj gyógyító hatása
A mustármag, bár kicsi fűszernövény, annál nagyobb hatással van az emberi szervezetre. A mustármag enyhén csípős ízű, kicsi, kb. 1 mm-es apró mag, amely fehér, sárga vagy világosbarna színben létezik, és szinte a világ minden táján megterem. A fehér mustár magját már a sumérok is felhasználták. Európával, így hazánkkal is a rómaiak ismertették meg. Legendák szerint a harcosoknak adtak mustármagot, hogy megsokszorozzák erőiket.
Mit tartalmaz a mustármag?
A mustármagnak rendkívül magas a fehérjetartalma, antioxidáns tartalma, gazdag A-, B-, C-, Evitaminokban, különféle ásványi anyagokban. Magas szelén- és magnéziumtartalma jó hatással van a vérnyomásra, enyhíti az ízületi gyulladások tüneteit. A mustármag tartalmaz még vasat, rezet, kalciumot és foszfort is.
Magas rosttartalma miatt emésztést serkentő hatása is van, segíti a salakanyagok kiürülését. Telített, valamint egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokat is tartalmaz.
Legfontosabb hatóanyaga a mustárolaj-glikozid, mely csípős ízű antibakteriális, gombaellenes hatású védőanyag.
A mustármag, anyagcsere-gyorsító hatása miatt segíthet a fogyókúrázóknak, életmód váltóknak. A Kincsez.hu-nál kapható kézműves receptfüzetekbe összegyűjtheted kedvenc receptjeidet, hogy megkönnyítsd a diétát.
Miért fogyassz mustármagolajat?
Az indiai ajurvéda szerint a mustármag extra hőt kölcsönöz a testnek, valamint vérbőséget okoz, így jól alkalmazható megfázásos tünetek esetén, meghűléseknél vagy alacsony testhőmérsékletnél.
A mustármagolaj fogyasztásának áldásos hatásai:
- A-vitamin tartalma hajminőség-javító hatású, bársonyossá, sűrűvé teszi a hajat,
- hidratálja a bőrt, gyulladáscsökkentő hatása révén csökkenti a pattanások kialakulását, jó hatással lehet az ekcémás bőrre,
- csökkenti a migrénes panaszokat,
- méregtelenítő és serkentő ereje révén használható érelmeszesedésre, magas vérnyomásra, csökkenti a véralvadást, vérrögképződést,
- a mustárolajat a fájó testrészbe masszírozva enyhíti a reumás és ízületi fájdalmakat, a lumbágót, de bedörzsölve narancsbőr ellen is hatásos,
- daganatos megbetegedésekben lassítja a sejtek növekedését,
- étvágyserkentő,
- emésztést támogató,
- zsírégetést serkentő hatása van.
Hogyan fogyaszd?
Különleges csípős íze miatt a világ összes konyhája szívesen használja ételízesítésre. Currys, babos, húsos ételekhez jól passzol az íze. Serpenyőben szárazon pirítva még jobban kiadja csípős aromáját, az indiai konyha kedvelt fűszere, illetve ilyen formában, valamint olajként salátadresszingként is kiváló. A mustármagolajat használhatjuk húsok pácolására.