A reformcsomaggal elkerülhető a magyar adósosztályzatok további leminősítése - elemzők

A múlt hónapban meghirdetett konszolidációs csomag Magyarország "legjobb esélye" a strukturális gondok megoldására - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

Más citybeli vélemények szerint ugyanakkor a piaci derűlátás Magyarországgal kapcsolatban "kissé eltúlzott", bár várhatóan fennmarad. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által kéthetente befektetőknek összeállított átfogó felzárkózó térségi prognózisok legújabb, hétfői kiadása szerint a magyar kormány által beterjesztett költségvetési intézkedések jó eséllyel fenntartható pályára állítják a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-rátát, és ezzel elkerülhető lesz a magyar adósosztályzatok további leminősítése. A konszolidációs csomagról az elmúlt napokban a hitelminősítők valóban kedvező véleményeket adtak.

 

A Fitch Ratings, amely a minap kibocsátott magyar dollárkötvényre a "BBB mínusz" magyar szuverén adósbesorolást adta meg, ehhez fűzött londoni elemzésében közölte, hogy véleménye szerint a március elején ismertetett szerkezeti reformprogram fontos lépés volt a középtávú strukturális államháztartási hiányhelyzet kezelése felé. A Standard and Poor's - a világ legnagyobb hitelminősítője -, amely nemrégiben megerősítette a hosszú és rövid futamidejű szuverén magyar deviza- és forintadósság "BBB mínusz/A-3" osztályzatát, ehhez kapcsolódó londoni elemzésében közölte: a magyar besorolások a cég azon véleményét tükrözik, hogy a Széll Kálmán Terv végrehajtása lehetőséget teremthet a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásainak javítására.

 

A Morgan Stanley hétfői londoni elemzése szerint a magyar konszolidációs tervnek vannak végrehajtási kockázatai, de a ház londoni elemzői megerősítették azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy a reformcsomag akár nem teljes körű kivitelezés esetén is jelentős eredményeket hoz az adósság-fenntarthatóság javításában. A Morgan Stanley szerint - feltételezve, hogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés kissé szűkül - a konszolidációs csomag 60 százalékának végrehajtása is már stabilizálná a GDP-arányos adósságrátát, "még konzervatív növekedési előrejelzések mellett is".

 

A ház 2011 egészére 2,9 százalékos, 2012-re 2,7 százalékos magyar gazdasági növekedést jósol. A cég elemzői összességében megállapítják, hogy Magyarország "fordulóponthoz" érkezett, és hosszú ideje most kínálkozik a legjobb esély a fenntarthatóbb makrokörnyezet kialakítására és a hosszú távú szerkezeti gyengeségek - köztük a felduzzadt közszféra és az alacsony foglalkoztatottság - kezelésére. A Morgan Stanley felidézi, hogy a magyar kormány a minap 500 millió dollárnyit rábocsátott eredetileg 750 millió dolláros, 30 éves lejáratú dollárkötvényére, és a kiegészítő kibocsátás 270 bázispontos kockázati felára az összehasonlítható futamidejű amerikai kincstárjegy hozama felett még 60 bázisponttal el is maradt az eredeti, 750 millió dolláros kötvény felárától.

 

Az összesen 4,25 milliárd dolláros kibocsátás az egész évi kibocsátási terv 75 százalékát fedezte. "Nem minden tűnik azonban rózsásnak": az eddigi havi költségvetési adatok "nem néznek ki jól", az első negyedévi deficit eléri az egész éves cél 108 százalékát, és az első félévben valószínűleg tovább emelkedik, mielőtt a szektoradók beszedéséből és a nyugdíjalapok vagyonának átirányításából eredő egyszeri bevételek be nem folynak. E hiányosságokkal együtt is azonban biztató, hogy Magyarország piaci hozzáférése ennyire jó az idén, és az is, hogy a finanszírozási igények zömét már sikerült fedezni - áll a Morgan Stanley hétfői londoni elemzésében.

 

A Commerzbank szintén hétfőn Londonban kiadott elemzése kiemeli, hogy bár "Magyarország adósságproblémái nem tűntek el", és a tavalyi hiányadatot is emelni kellett, a befektetők mégis erőteljesen túljegyezték a minapi dollárkötvényt, amelyet "váratlanul alacsony hozammal" sikerült kibocsátani. A Commerzbank londoni felzárkózó piaci elemzői szerint olyan tényezők, mint a jegybanki kamatszigorítás és a kötvényből eredő egyszeri bevételek - amelyek egy hét alatt 6,4 százalékkal emelték a magyar devizatartalékokat -, magyarázhatják a forint erősödését, ám az egyéb befektetési kategóriák - mint például a kamatemelésre általában rosszul reagáló részvénypiac - mozgása szélesebb alapú hangulatjavulásra vall. A ház kiemeli, hogy a BUX árfolyammutató az idén csaknem 15 százalékot emelkedett, miközben a forint 5,2 százalékkal erősödött az euróval szemben.

 

A Commerzbank szerint a magyar gazdasággal kapcsolatos jelenlegi derűlátás fő vezérlője a magyar makrogazdasági teljesítmény ciklikus konvergenciája. Az államháztartási helyzet a legjobbak közé tartozik térségben, és a költségvetési terv alapján olyan mértékű közadósság-csökkenés várható, hogy a magyar kormányfő - lengyel mintára - a GDP-arányos közadósság-ráta felső határának 50-55 százalékos alkotmányos rögzítését fontolgatja. A Commerzbank londoni elemzői szerint azonban mindezekkel együtt is kételyek ébredhetnek a befektetőkben.

 

Ennek lehetséges okai közé sorolja a ház, hogy várhatóan jelentősen csökken a külkereskedelmi többlet, ahogy a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés elkezd érzékelhetően szűkülni. Emellett az adósságtörlesztési menterend - jóllehet jelenleg nem túl kemény - 2012-től ismét erőteljesebbé válik, különösen az IMF/EU-csomag törlesztésének kezdetével. A Commerzbank szerint mindezek alapján arra a kérdésre, hogy túlzott-e a magyar gazdasággal kapcsolatos piaci derűlátás, "a mi következtetésünk az, hogy igen ... de azt mi sem várjuk, hogy a hangulat visszasüllyedjen a tavalyi szintekre". (MTI)


Csökkenő árbevétellel és növekvő veszteséggel zárta az első negyedévet a Rába Nyrt.

A Rába Járműipari Holding Nyrt. 13,341 milliárd forint árbevételt ért el az idei év első negyedévében, ami 8,3 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 212 millió forint lett, míg 2025 első négy hónapjában még 21,116 millió forintos nyereségről számolt be - tudatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 22:30
Megosztás:

Ajándékok mellett közös élményekkel készülnek a családok a gyereknapra

A REGIO online felmérésében részt vett szülők többsége gyereknapon az ajándékok mellett közös élménnyel, programmal lepi meg gyermekét. Ajándékokra a családok többsége 5 és 10 ezer forintot költ - tájékoztatta a játékkereskedelmi cég szerdán az MTI-t.
2026. 05. 27. 22:00
Megosztás:

IMF-tanulmány: a stabilcoinok már nem kriptós mellékszereplők, hanem a fizetési piac új kihívói

A Nemzetközi Valutaalap friss munkatanulmánya szerint a pénzügyi piacok egyre komolyabban számolnak azzal, hogy a stabilcoinok valódi szereplővé válhatnak a globális fizetési rendszerben. A kutatás nem blokklánc-tranzakciókból, hanem tőzsdei árfolyamreakciókból olvassa ki a piac üzenetét: amikor az amerikai stabilcoin-szabályozás közelebb került a törvényerőre emelkedéshez, a hagyományos fizetési cégek piaci értéke érdemben csökkent.
2026. 05. 27. 21:30
Megosztás:

Idén napi 850 forint lehet a biztonságos nyaralás ára

Az Insura.hu legfrissebb felmérése szerint idén a nyaralni indulók 67 százaléka külföldi utat is tervez, a biztosításközvetítő társaság előrejelzése szerint az utazni vágyók fejenként átlagosan napi 850 forintos utasbiztosítási díjjal számolhatnak.
2026. 05. 27. 20:30
Megosztás:

A Magyar Telekom macedóniai leányvállalata 14,42 milliárd forint osztalékot fizet

A Magyar Telekom macedóniai leányvállalata, a Makedonski Telekom AD - Skopje (MakTel) 14,42 milliárd forint (2,49 milliárd macedón dénár) osztalékot fizet - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett kibocsátói tájékoztatásban.
2026. 05. 27. 20:00
Megosztás:

Vasárnapig jelenthető be a tavaszi fagykár

A fagykár-bejelentéseket vasárnapig tehetik meg a gazdálkodók - közölte az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium (AÉM) szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 27. 19:30
Megosztás:

Ripple az SEC-nél: az XRP kerüljön egy súlycsoportba a Bitcoinnal és az Ethereummal

A Ripple újabb lépést tett azért, hogy a digitális eszközök szabályozása ne elavult címkék, hanem valós piaci funkciók alapján történjen. A vállalat azt szeretné elérni, hogy az XRP, a fizetési célú stabilcoinok és a tokenizált értékpapírok kezelése kiszámíthatóbbá váljon az amerikai szabályozói környezetben. A javaslatok középpontjában a stabilcoinok fedezeti szerepe, a tőkekövetelmények enyhítése, valamint az on-chain nyilvántartások hivatalos elismerése áll.
2026. 05. 27. 19:00
Megosztás:

Felülteljesített a magyar tőzsde a nemzetközi társaihoz képest

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 913,51 pontos, 0,7 százalékos emelkedéssel, 131 829,83 ponton zárt szerdán.
2026. 05. 27. 18:30
Megosztás:

A TikTok harmadik éve a legértékesebb kínai márka

A TikTok idén már a harmadik egymást követő évben volt a legértékesebb márka Kínában a Brand Finance China 500 összeállítása szerint. A TikTok/Douyin közösségi hálózat márkaértéke egy év alatt 45 százalékkal, 153,5 milliárd dollárra nőtt - áll a Brand Finance honlapján.
2026. 05. 27. 18:00
Megosztás:

Miért kell félniük a nemzeti valutáknak a stabilcoinok támasztotta versenytől?

A stabilcoinok eredetileg a kriptotőzsdék praktikus elszámolási eszközeiként indultak, mára azonban a globális pénzügyi rendszer egyik legfontosabb új kihívásává váltak. A dollárhoz kötött digitális tokenek egyre nagyobb szerepet kapnak a fizetésekben, a megtakarításokban és a határokon átnyúló pénzmozgásokban.
2026. 05. 27. 17:30
Megosztás:

Rekordközeli aktivitás – de egyre kevesebb cégnek van mit leadni

A 2025-ös üzleti évre vonatkozó számviteli beszámolók benyújtásának képe tovább árnyalódott: a határidő körüli torlódás oldódik, az IFRS-alkalmazók köre nő, a vállalkozások száma viszont negyedik egymást követő évben csökken.
2026. 05. 27. 17:00
Megosztás:

Mol: elindulhat a helyreállítás a tiszaújvárosi robbanás után

Befejeződött a múlt hét pénteki robbanásban megsérült tiszaújvárosi Olefin-1 üzemben a hatósági helyszínelés, és elhárították a közvetlen balesetveszélyt. Elindulhatnak az üzem helyreállításához szükséges munkálatok, miután a Mol megkapta az ehhez szükséges hatósági engedélyeket, és felállította a munkálatokért felelős szakértői csapatát - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 27. 16:30
Megosztás:

Részvényenként 1550 forint osztalék kifizetését javasolja a Zwack Unicum

A Zwack Unicum Nyrt. igazgatósága összesen 3,154 milliárd forint, részvényenként 1550 forint osztalék kifizetését javasolja a júliusi 2-án tartandó közgyűlésen - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 16:00
Megosztás:

A hétvégi BL-döntőre a csapatok mellett a mobilhálózat is felkészül

Szombaton, május 30-án rendezik meg az UEFA Bajnokok Ligája 2026-os döntőjét a Puskás Arénában. A CETIN Hungary Zrt. a helyszínen multioperátoros mobiltávközlési infrastruktúrát – komplex rádiós antennarendszert – működtet. Így a mobilszolgáltatók a meccsen – illetve az Aréna bármilyen más nagyrendezvényén – a több tízezres nézőközönség számára megbízható hang- és adatkapcsolatot tudnak biztosítani.
2026. 05. 27. 15:30
Megosztás:

Grúzia és a Tether saját lari-alapú stabilcoint indít: érkezik a GEL₮

Grúzia újabb nagy lépést tesz a digitális pénzügyi infrastruktúra fejlesztése felé. Az ország a Tetherrel együttműködve tervezi elindítani a GEL₮ nevű stabilcoint, amelyet a grúz larihoz kötnek. A kezdeményezés célja, hogy gyorsabb fizetéseket, olcsóbb határokon átnyúló átutalásokat, modernebb fintech szolgáltatásokat és blokklánc-alapú elszámolási rendszereket hozzon létre egy szabályozott, államilag támogatott keretrendszerben.
2026. 05. 27. 15:00
Megosztás:

A középkorúak többségénél a pénzhiány miatt kérdéses a nyaralás

Az idén hosszabb pihenést nem tervező 30-59 évesek többsége nem azért mond le a kikapcsolódásról, mert nincs kedve utazni, hanem mert nincs rá elég pénze. A K&H biztos jövő kutatásának első negyedéves eredményei szerint idén a középkorúak 59 százaléka nem készül legalább 5 napos pihenésre. Többségük, 72 százalékuk anyagi okokra hivatkozott, ez pedig megfelel az elmúlt évek eredményei alapján kirajzolódó trendnek. Míg 2022-ben a válaszadók 58 százaléka említette a pénzhiányt a hosszabb kikapcsolódás akadályaként, a következő években ez az arány már 71–78 százalékra emelkedett.
2026. 05. 27. 14:30
Megosztás:

Új globális márkát vezet be a Generali: Redion néven egyesül az Europ Assistance és a Generali Employee Benefits

A Generali Csoport ma bemutatta a Rediont, új globális márkáját, amely az Europ Assistance által kínált asszisztencia és utasbiztosítási, valamint a Generali Employee Benefits (GEB) munkavállalói juttatási szolgáltatásait egyesíti közös szervezeti háttér és szolgáltatási portfólió keretében.
2026. 05. 27. 14:00
Megosztás:

A Solana nagy próbatétele: miért nem elég a memecoin-láz a SOL hosszú távú értékéhez?

A Solana az elmúlt időszakban újra a kriptopiac egyik legforgalmasabb hálózata lett. A mémcoin-őrület, az on-chain kereskedési aktivitás és a gyors tranzakciók látványos számokat hoztak, de a nagy kérdés változatlan: miből épülhet fel tartósan a SOL értéke? A rövid életű likviditási hullámok helyett a Solanának olyan alkalmazásokra van szüksége, amelyek valódi bevételt termelnek, rendszeres díjfizetőket vonzanak, és közvetlenül vagy közvetve növelik a SOL iránti keresletet.
2026. 05. 27. 13:30
Megosztás:

Fontos értesítés érkezik a vállalkozásoknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csaknem 80 ezer vállalkozástól várja a hétfői határidőre az élelmiszerlánc felügyeletidíj bevallását, az érintettek figyelmét erre a héten fel is hívta az adóhivatal - tájékoztatta az MTI-t szerdán az adóhatóság.
2026. 05. 27. 13:00
Megosztás:

Demográfiai fal, osztrák bérverseny, skills-alapú gondolkodás – több fronton is kihívásokkal küzd a győri régió munkaerőpiaca

Demográfiai fal, osztrák bérverseny, skills-alapú gondolkodás – több fronton is kihívásokkal küzd a győri régió munkaerőpiaca.
2026. 05. 27. 12:30
Megosztás: