A válsághelyzet komoly kihívás elé állítja a vállalatvezetőket – egy jó ERP rendszer a megoldás!
„Minden vállalkozás, legyen szó kis, közepes vagy nagy szervezetről, belefutott már a helyzetbe, amikor felismerte, hogy a különböző munkafolyamatok egyáltalán nem, vagy csak igen nehézkesen képesek egymással kommunikálni. Előfordul az is, hogy fontos adatok, illetve a munkavégzés ritmusa veszik el. Sokan azt is felismerték, hogy bizony, mindez ront a gyártási folyamat hatékonyságán, amit érdemes lenne jól megszervezni. És akkor még az ismeretlen helyeken dobozokban álló alkatrészekről, a jelentékeny mennyiségű selejtről, az átláthatatlan Excel-munkalapokról nem is beszéltünk” – mondja Gulyás Szabolcs, a magyar fejlesztésű ERP rendszer, a prodHost ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: ilyen esetekben lehet hasznos segítség az ipari folyamatirányítás kialakításához egy könnyen kezelhető ERP rendszer, ami valódi megoldást jelenthet a problémákra.
Máshogy szükséges beosztani az erőforrásokat, mint korábban, ebben segít egy vállalatirányítási rendszer (ERP)
Ha mikro, kis- vagy közepes vállalkozásunk van, még többet vagyunk kénytelenek átvállalni, miközben igyekeznünk kell rendszerezni a termelést és a vállalatirányítást. Ez utóbbiban nyújt segítséget a prodHost megoldása, amely kifejezetten a mikro, kis és közepes vállalatoknak készült ellentétben a piacon elérhető ipari folyamatirányítás kihívásaira reagáló rendszerek döntő többségével, amelyek inkább a nagyobb, többszáz fős vállalatoknak kedveznek. „Egy ilyen nagyobb rendszer licence, a tanácsadással és a karbantartással együtt szinte megfizethetetlen egy olyan cégnek, amelynek csak néhány alkalmazottja van. A kezdő ár húsz millió forint körül alakul, de egy száz főt foglalkoztató vállalatnak akár száz millióba is kerülhet, pedig jól tudjuk, hogy a kisebb szervezeteknek is szükségük lenne arra, hogy tudják, milyen készleteik, milyen nyitott megrendeléseik vannak” – mondja a szakember. Ezért a rendszerüket eleve úgy építették fel, hogy felhasználószám-alapú előfizetést kínálnak, ráadásul az előfizetés akár szezonálisan variálható, igény szerint, tetszőlegesen adhatnak hozzá, vagy vehetnek ki felhasználókat.
Milyen taktikát alkalmazhat egy vállaltvezető, ha szeretné, hogy a cége erőre kapjon?
Több megoldással is elő lehet állni. Talán az első, ami a vállalatvezetők eszébe jut, hogy elkezdik a betanított munkaerő elbocsátását. Egy másik megoldás lehet, ha az ember pályázati pénzforrás után néz, ami persze időigényes feladat, de szerencsére vannak olyan cégek, akik elvégzik ezt a feladatot akár díjmentesen is, és csak a sikerdíjat kell kifizetni. De vannak mikro, kis és középvállalkozások, amelyek igyekeztek más perspektívából megnézni a fent nevezett megoldásokat. Ennek eredményeképpen mind több vállalkozás kezdett már el használni ERP rendszereket, amelyek nagyban megkönnyítik a munkát, hiszen egy szoftveren belül átlátható, rendszerezhető és menedzselhető a teljes vállalatirányítási rendszer a beszerzéstől a számlázásig. Egy másik megoldás, amely összefügg a pályázati pénzekkel, az eszközbeszerzés. Ez a megoldás inkább abban a szerencsés esetben kerül szóba, ha az adott vállalkozásnak megnőttek a rendelései, de előfordulhat, hogy néhány dolgozó munkáját szeretnék kiváltani egy újabb eszközzel.