Üzleti titkokkal való visszaélés miatt lett érvénytelen az ügyvezető munkaviszonyának közös megszüntetése

A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése az egyik legbarátságosabb módja egy cégtől való távozásnak. Azonban ennek a látszólag egyszerű jogi procedúrának is lehetnek buktatói, különösen, ha utólag derül fény olyan körülményekre, amelyek a munkáltató döntését befolyásolhatták. A Kúria egy közelmúltban született döntése hívta fel a figyelmet arra, hogy bizonyos esetekben a közös megegyezés érvényteleníthető, és az komoly következményekkel járhat az érvénytelenséget előidéző munkavállaló számára.

Üzleti titkokkal való visszaélés miatt lett érvénytelen az ügyvezető munkaviszonyának közös megszüntetése

Fontos, hogy a felmondás mindig a hatályos előírásoknak megfelelően történjen, körültekintően meg kell vizsgálni, hogy milyen körülmények indokolják a munkaviszony megszüntetését.

Az ICT LEGAL, Termel & Zsidi Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje hívta fel a figyelmet a precedens értékű ügyre, amely szerint egy vezető állású munkavállaló a megállapodás aláírása előtti munkanapján több száz e-mailt továbbított a privát fiókjába, amelyek jelentős mennyiségű és szenzitív üzleti titkot is tartalmaztak.

A munkáltató erről már a közös megegyezés aláírását követően, csak később szerzett tudomást. Az eseményeket felismerve pert indított, kérve a közös megegyezés érvénytelenségének megállapítását. A munkáltató arra hivatkozott, hogy lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, ugyanis, ha tudomása lett volna az üzleti titokkal való visszaélésről, akkor nem közös megegyezéssel, hanem azonnali hatályú felmondással szüntette volna meg a munkaviszonyt.

Dr. Zsidi Roland szerint a Kúria döntése rámutat arra, hogy a jogsértő munkavállalók nem feltétlenül számíthatnak arra, hogy a közös megegyezés minden esetben védelmet nyújt számukra. Érdemes tehát mindkét félnek jóhiszeműen, kellő körültekintéssel eljárnia, hogy elkerülhetőek legyenek a későbbi jogviták és következmények.

Jogorvoslati lehetőségek

A példaként említett esetben az elsőfokú bíróság megállapította a közös megegyezés érvénytelenségét, és kötelezte a munkavállalót 12 havi távolléti díjnak megfelelő átalánykártérítés megfizetésére A másodfokú bíróság az ítéletet helybenhagyta és megerősítette, hogy a munkavállaló megsértette a titoktartási kötelezettségét, és a közös megegyezés aláírása során megtévesztette a munkáltatót, amikor azzal ellentétesen nyilatkozott az üzleti titok megtartásáról.

„Amikor munkáltatóként meg kívánjuk szüntetni egy kolléga munkaviszonyát alapvetően két lehetőségünk van, vagy felmondjuk a munkaviszonyt vagy közös megegyezéssel megpróbálunk megállapodni. A kettő között az a különbség, hogy a közös megegyezés a két fél közös akaratából létrehozott megállapodás a munkaviszony jövőbeli megszüntetéséről, míg a felmondás egy egyoldalú jognyilatkozat” - magyarázta az ICT LEGAL, Termel & Zsidi Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.

Előbbinél, ha nem történik a példaként említett esethez hasonló érvénytelenségi ok, akarati hiba a munkaviszony megszüntetése miatt nem lehet bírósághoz fordulni. Közös megegyezés csak akkor támadható meg, amennyiben a megkötésekor a fél valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt. Lényeges körülménynek kell tekinteni, ha annak ismeretében a fél nem vagy más tartalommal kötötte volna meg a szerződést. A megtámadhatóságra a tévedés felismerésétől számított 30 nap áll rendelkezésre, ugyanakkor, ha a tévedésre csak 6 hónap elteltével derül fény, a megtámadásra már nincs lehetőség.

„Ha a bíróság megállapítja a közös megegyezés érvénytelenségét, abból a munkaviszony jogellenes megszüntetése is következik, amely lehetőséget biztosít a munkáltató részére átalánykártérítés és ezzel összefüggésben felmerülő egyéb károk érvényesítésére – tette hozzá dr. Zsidi Roland. 

Munkáltatói felmondás

A munkáltató jogosult egyoldalúan, indokolással ellátott felmondással is megszüntetni a munkaviszonyt. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok (például átszervezés vagy létszámcsökkentés) lehet.

„A munkaviszony felmondásának legnagyobb kockázata az, ha a munkavállaló az indokolást vitatja vagy kifogásolja, akkor a bíróságon 30 napon belül keresettel élhet” - hívta fel a figyelmet a szakértő. „Ha pedig bíróságra kerül a felmondás, akkor már a munkáltatónak kell igazolnia, hogy a felmondás és annak indoklása világos, valós és okszerű volt. Ez azt jelenti, hogy ha a bíróság úgy találja, hogy a felmondásnak nem volt valós indoka, nem volt kellően részletezve vagy az indokolástól eltérő okból történt, akkor jogellenesnek minősíti a megszüntetést.

Ebben az esetben a munkavállaló is kérhet átalánykártérítést vagy elmaradt jövedelem jogcímén legfeljebb 12 havi távolléti díjat, amiben részesült volna, ha a munkaviszonya nem szűnik meg.

„Nem elhanyagolható viszont, hogy a kártérítési igényből a bíróság levonja azt az összeget, amit ez idő alatt a munkavállaló ténylegesen megkeresett vagy megkereshetett volna” – hangsúlyozta dr. Zsidi Roland.

Az ICT LEGAL, Termel & Zsidi Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje elmondta ugyanakkor, hogy hasonló ügyben is született nemrégiben egy ítélet a Kúrián, amely szerint hiába kerül jogellenesen megszüntetésre a munkavállaló munkaviszonya, amennyiben kárenyhítési kötelezettségének nem tesz eleget, így álláskeresési járadékot nem igényel, elhelyezkedése érdekében az állami foglalkoztatási szervvel nem működik együtt és aktív álláskeresését nem igazolja, úgy elmaradt jövedelemből származó kártérítésre sem tarthat igényt.

Ha ott van az asztalon mindkét szerződés

Gyakran felmerül a kérdés, jogszerű-e, ha a munkáltató a munkaviszony felmondása mellett felajánlja a közös megegyezés lehetőségét is.

„A bírói gyakorlat szerint nem tekinthető jogellenes fenyegetésnek a munkáltató részéről, ha a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegés vagy egyéb magatartás miatt azonnali hatályú felmondást helyez kilátásba, miközben lehetőséget ad a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetésére is. Amennyiben a közös megegyezés elutasítása után mond fel a munkáltató, azt viszont már megtorlásként is lehet értelmezni, így a jogvita megelőzése érdekében érdemes a felmondást is egyidejűleg átadni” – mondta el dr. Zsidi Roland. „Utóbbinál gyakori, hogy a munkáltató magasabb összegű juttatást ajánl fel és a munkavállaló külső megítélését, ezzel a jövőbeni elhelyezkedést is jobban segítheti ez a fajta megállapodás”.

Mind munkavállalói, mind munkálatói oldalról érdemes mérlegelni, fontos, hogy mindkét fél tisztában legyen a kétféle joggyakorlat előnyeivel és hátrányaival, hogy elkerülhetőek legyenek a bírósági procedúrák és az esetleges kártérítési perek és a gyakran azzal egyenértékű jogi és eljárási költségek.   


Mi a helyzet most Magyarországon az üzemanyag-ellátással?

Magyarországon van elég üzemanyag, az ellátás biztosított, és az a cél, hogy holnap és holnapután is biztosított legyen - jelentette ki a Mol elnök-vezérigazgatója csütörtökön Százhalombattán, a Mol Dunai Finomítójában tartott sajtótájékoztatón.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Megújuló stratégiájához illeszkedően két ingatlanügyletet jelentett be az AKKO Invest

Megújuló stratégiájához illeszkedően alakítja ingatlanportfólióját a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest. Ennek részeként egyik leányvállalata előszerződést kötött egy budapesti lakóingatlanhoz kapcsolódó tulajdoni hányad értékesítésére, francia leányvállalata pedig értékesítette az Antibes városában található egykori szállodaingatlanát. A két ügylet az integrált ingatlanszolgáltatási cégcsoport felépítését célzó növekedési stratégia megvalósítását támogatja.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése pénteken - írja az economedia.ro gazdasági hírportál az országos áramelosztó-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
2026. 07. 31. 21:00
Megosztás:

Vége a külön magyar kriptovalidációnak: augusztus 7-től megszűnik a büntetőjogi csapda, de a MiCA marad

Az Országgyűlés eltörölte a kriptoügyletekhez kapcsolódó magyar validátori rendszert és az annak megsértésére épülő két büntetőjogi tényállást. A változás jelentős könnyítés a hazai kereskedőknek és szolgáltatóknak, de nem jelenti a kriptopiac szabályozatlanná válását: az uniós MiCA-engedély, az ügyfél-átvilágítás, a pénzmosás elleni ellenőrzések és az adókötelezettségek továbbra is megmaradnak.
2026. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Európai erdőtüzek: mit tegyen, aki az érintett térségekbe utazna?

A tavalyi rekordév után úgy tűnik, idén még az eddigieknél is súlyosabb lesz az erdőtüzek pusztítása Európában: Spanyolország, Franciaország, Görögország és Olaszország mellett Ukrajna, Montenegró és Bosznia-Hercegovina is súlyosan érintett. Mivel a tűzvész által sújtott területek egy része népszerű turisztikai desztináció, joggal merül fel a kérdés, hogy mit tegyen, aki pont ide szervezte a nyaralását - az Insura online biztosításközvetítő szakértője összefoglalta, mire kell figyelni.
2026. 07. 31. 19:00
Megosztás:

Két miniszternek is írtak a szakszervezetek - A tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kérik

A szakszervezeti tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kéri Kátai-Németh Vilmos, Szociális- és Családügyi miniszternek és Ruff Bálint, Miniszterelnökséget vezető miniszternek írt levélben több tucatnyi, a közszférában működő szakszervezet nevében a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és tagszervezetei, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és tagszervezetei, a Liga Szakszervezet, valamint a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
2026. 07. 31. 17:00
Megosztás:

Vasárnapra ismét rendelkezésre áll a Dunamenti Erőmű meghibásodott blokkja

Vasárnap befejeződik a Dunamenti Erőmű július 29-én meghibásodott G3 blokkjának javítása és valamennyi szükséges ellenőrzése. A szakemberek hétvégén is folyamatosan dolgoznak annak érdekében, hogy a blokk legkésőbb vasárnap ismét zavartalanul termelje az áramot az ország számára.
2026. 07. 31. 16:00
Megosztás:

Ezért éri meg kerékpárra ülni a városban

A reggeli dugók, a parkolóhely-vadászat és a tömött buszok láttán egyre többen gondolkodnak el azon, hogy nem lenne-e egyszerűbb két keréken vágni neki a napnak. A városi kerékpározás nem csak a közlekedési stresszt csökkentheti, ráadásul ha egyszer rákapunk, nehéz lesz visszaszokni az autóra vagy a tömegközlekedésre. Az Árukereső.hu adatai szerint sem véletlen az érdeklődés: a kerékpárkategória 11 százalékkal nő évről évre, és a magyarok egyre komolyabb összeget szánnak rá.
2026. 07. 31. 15:00
Megosztás:

A kiszámíthatatlan vasút gátolja a logisztikai szektor versenyképességét

A magyarországi tengeri rakott konténerforgalom 2026 második negyedévében több mint 10 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakát, a teljes piac forgalma elérte a 123 258 TEU-t. Az adatok bár erős piacot mutatnak, a háttérben egyre súlyosabb működési kockázat rajzolódik ki. Az EU-s vasúti rendszer megbízhatatlansága már közvetlenül veszélyezteti a további növekedést. A pályahibák miatt kiszámíthatatlanok a menetidők, amit súlyosbít, hogy gyakran egyszerre zárnak le olyan útvonalakat, amelyek egymás kerülőútjai lehetnének. Az MLSZKSZ szerint a mostani növekedés komoly lehetőséget jelent Magyarországnak, amelyet a vasúti infrastruktúra fejlesztésével és szorosabb európai együttműködéssel tartós versenyelőnnyé lehet alakítani.
2026. 07. 31. 14:00
Megosztás:

A Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollárért vásárolja fel a CBIZ-t

A Grant Thornton Advisors LLC, a New Mountain Capital és a CBIZ, Inc. (NYSE: CBZ) bejelentette, hogy végleges megállapodást kötöttek, amelynek értelmében a Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollár vállalatértéken, teljes egészében készpénzes tranzakció keretében felvásárolja a CBIZ-t. Az ügylet az elmúlt több mint 25 év legnagyobb tranzakciója a professzionális szolgáltatások piacán, amelynek nyomán a Grant Thornton közvetlenül a Big Four mögé zárkózik fel az amerikai piacon. Az akvizícióval létrejövő szervezet nemcsak méretében, hanem technológiai felkészültségében is a világ egyik leginnovatívabb professzionális szolgáltatójává válhat. A magyar leányvállalat, a Grand Thornton Magyarország 1991 óta van jelen a hazánkban, ahol az első nyolc tanácsadó és könyvvizsgálócég közé tartozik.
2026. 07. 31. 13:00
Megosztás:

Megállapodott a Mol a Shell ciprusi leányvállalatának megvásárlásáról

A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte a társaság pénteken a BÉT honlapján.
2026. 07. 31. 12:00
Megosztás:

Emelkedő hozamok a nemzetközi kötvénypiacokon, tartott a Bank of England

A nemzetközi kötvénypiacokon a hozamok emelkedése jellemezte a csütörtöki kereskedést, miután az amerikai piacon tapasztalt hozamugrás átragadt az európai állampapírokra is. A mozgást az amerikai Fed szerdai kamattartása és Kevin Warsh jegybankelnök óvatos, a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban bizonytalanságot hagyó kommunikációja indította el, amelynek hatására a 30 éves amerikai állampapírhozam 5,21%-ra, 19 éves csúcsra emelkedett.
2026. 07. 31. 11:00
Megosztás:

A nagy rövidnadrág-kódex

A nyári melegben kevés kényelmesebb ruhadarab létezik, mint a rövidnadrág. Mégis ez az egyik legmegosztóbb darab a férfiak ruhatárában. Vannak, akik szerint kizárólag a strandra való, mások egész nyáron ebben járnának. Rövidnadrágot viselni természetesen szabad, ám nem mindegy, hogy milyet, mivel és milyen alkalomra. Néhány egyszerű szabály betartásával a rövidnadrág nemcsak kényelmes, hanem kifejezetten stílusos része lehet egy férfi nyári öltözködésének.
2026. 07. 31. 10:30
Megosztás:

Szárnyalt a Microsoft, megosztott képet mutat az amerikai gazdaság

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést a vezető Wall Street-i részvényindexek, korrigálva a szerdai széles körű eladásokat. A Dow Jones 1,2%-kal, az S&P 500 1,7%-kal, míg a technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite mintegy 2,8%-kal erősödött. A piaci emelkedést elsősorban a technológiai szektor +5,3%-kal húzta, amely ellensúlyozni tudta az S&P 500 tizenegy szektorából nyolc ágazat gyengülését.
2026. 07. 31. 10:00
Megosztás:

A kamatdöntések és a záporozó gyorsjelentések mozgatták az európai piacokat

Emelkedéssel zárták a csütörtöki kereskedést az európai részvényindexek. A páneurópai STOXX 600 index 0,8%-kal növekedett. A befektetők figyelme a makrogazdasági adatdömpingre, a Közel-Keleten fokozódó geopolitikai feszültségekre, valamint a jegybanki lépésekre irányult. A Fed szerdai kamattartása után a piacok a Bank of England csütörtöki döntését, valamint az Apple és az Amazon piaczárás utáni jelentéseit figyelték. Az FTSE 100 enyhén 0,1%-kal csökkent, a DAX 0,6%-kal emelkedett.
2026. 07. 31. 09:00
Megosztás:

Új sztenderd a magyar vasúti közlekedésben: Elkészült az első GYSEV FLIRT InterCity motorvonat

Mérföldkőhöz érkezett a GYSEV Zrt. 11 darabos FLIRT InterCity-motorvonat beszerzése: a Stadler lengyelországi, siedlcei üzemében elkészült az első jármű, amelyet ünnepélyes keretek között tekintett meg a megrendelő GYSEV vezetősége, valamint Magyarország közlekedési és beruházási minisztere, Vitézy Dávid. Az első szerelvény elkészülése fontos állomása annak a projektnek, amelynek eredményeként 2027-től fokozatosan forgalomba állhatnak a GYSEV új InterCity motorvonatai.
2026. 07. 31. 08:00
Megosztás:

Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást

Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
2026. 07. 31. 07:00
Megosztás:

Kulcsfontosságú technológia ír történelmet: 50 éves a lambdaszonda

A Bosch az 1976-ban kifejlesztett lambdaszonda-technológiával forradalmasította az autóipart. A megjelenés évében a Volvo volt az első autógyártó, amely sorozatgyártású modelljeibe beépítette ezt a megoldást, mára pedig a benzin- és dízelmotoros járművek elengedhetetlen alkatrészévé vált. Idén 50 éves a Bosch kulcsfontosságú technológiája, amely jelentősen hozzájárult a károsanyag-kibocsátás és az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez. A vállalat mára közel 1,7 milliárdot gyártott belőle világszerte.
2026. 07. 31. 06:00
Megosztás:

A kedvező euróárfolyam újra külföldre csábítja a magyarokat

Egyre többen választják a külföldi nyaralást, ráadásul tudatosabban utaznak a magyarok – derül ki a Redion - EUB idei tapasztalataiból. A kedvező euróárfolyamnak köszönhetően ma már egy egyhetes tengerparti pihenés sok esetben nem kerül többe, mint egy hazai vakáció, miközben a repülős utazások iránt is látványosan nőtt a kereslet. A turisták ugyanakkor már a nyaralás során felmerülő vészhelyzetekre is gondolnak és fontos számukra, hogy váratlan helyzetekben valódi segítséget kapjanak.
2026. 07. 31. 05:00
Megosztás:

Vezetési kultúra Európában: ami itthon elfogadott, az külföldön nemtetszést válthat ki

Aki nyáron külföldre indul autóval, általában előre tájékozódik a sebességhatárokról, az útdíjakról és a parkolási díjakról, a helyi vezetési etikett sajátosságaira azonban már kevesebben gondolnak.
2026. 07. 31. 04:00
Megosztás: