Állami támogatás nélkül marad az Opel?

Értesülések szerint nem kap német állami támogatást az Opel. Erről született döntés Angela Merkel kancellár és a németországi Opel-üzemeket működtető négy tartomány - Hessen, Észak-Rajna-Vesztfália, Rajna-Pfalz és Türingia - miniszterelnökeinek csütörtöki válságtanácskozásán.

Az erről szóló döntés a kancellár és a németországi Opel-üzemeket működtető négy tartomány - Hessen, Észak-Rajna-Vesztfália, Rajna-Pfalz és Türingia - miniszterelnökeinek csütörtöki válságtanácskozásán született. A kancellár csupán általános támogatást ígért az Opel németországi alkalmazottainak, de a szövetségi pénzügyi segítséget elutasította. Ugyanakkor arra szólította fel az érintett tartományi vezetőket, hogy kezdjenek tárgyalásokat az Opel anyavállalatával, az amerikai General Motors-szal.

 

"Szövetségi pénzügyi segítségre nincs lehetőség" - jelentette ki a kancellár, hozzátéve: az Opel a többi autógyárhoz hasonlóan csupán egyfajta kutatási támogatást kérelmezhet majd, új típusok kifejlesztéséhez. Az amerikai konszern a nagy hagyományokkal rendelkező autógyár szanálásához Németországtól hitelgarancia formájában 1,1 milliárd eurós állami támogatást kért. A német koalíciós kormány liberális gazdasági minisztere már szerdán határozottan elutasította a szövetségi közreműködést, de nem sokkal később a konzervatív kancellár azt nyilatkozta, hogy nem ez jelenti az utolsó szót.

 

Ezt követően a tartományi kormányfők, illetve a németországi alkalmazottak még reménykedtek a szövetségi támogatásban, csütörtökre azonban megváltozott a helyzet. Előző napi kijelentését a kancellár csütörtökön azzal a magyarázattal korrigálta, hogy időközben egy véleményre jutottak a koalíciós partnerek. Németországban a veszteséges vállalatok támogatása abból a csaknem 100 milliárd eurót kitevő, úgynevezett Németország-alapból történik, amelyet a nemzetközi gazdasági, illetve pénzügyi válság nyomán még a korábbi nagykoalíciós kormány hozott létre.

 

Akkor azonban kimondták, hogy az alapból állami támogatásban csak azok a vállalatok részesülhetnek, amelyek a válság következtében jutottak válságos helyzetbe. A koalíciós partnerek úgy ítélték meg, hogy az Opel nem tartozik ezek közé, hiszen szerkezeti és pénzügyi gondjai már jóval a válság előtt kezdődtek. A sajtó és a szakértők egyébként már előzetesen az állami támogatás elutasítása mellett foglaltak állást, rámutatva, hogy a szövetségi pénzügyi segítség súlyos versenytorzulásokhoz vezethet, és a segélynyújtási kérelmek terén új lavinát indíthat meg. A négy tartomány miniszterelnöke csalódottságának adott hangot a döntés miatt. Közölték, hogy tárgyalásokat kezdenek az amerikai anyavállalat képviselőivel.

 

A tartományi kormányfők egyidejűleg minden segítséget megígértek a mintegy 25 ezer németországi alkalmazottnak, és a szanáláshoz magasabb tartományi pénzügyi támogatást helyeztek kilátásba. A korábban súlyos pénzügyi válsággal küszködő General Motors hónapokkal ezelőtt döntött, hogy megtartja, illetve szanálja az Opelt. A szanálás költségeit az amerikai konszern korábban 3,7 milliárd euróra becsülte, és közölte, hogy ebből 1,9 milliárdot áll.

 

A cég arra számított, hogy a fennmaradó 1,8 milliárd eurót - hitelek, illetve garanciavállalás formájában - közösen azok az európai országok fedezik, ahol Opel-üzemek vannak. Németországtól állami garanciavállalás formájában 1,1 milliárd eurót kért, mivel a mintegy 50 ezer európai alkalmazott fele a négy német gyárban - Rüsselsheimben, Bochumban, Kaiserslauternben és Eisenachban - működik. A cég korábban azzal fenyegetőzött, hogy a németországi üzemek közül egyet vagy kettőt bezár, ha a német kormány elutasítja a támogatást.

 

A kialakult új helyzet következményei egyelőre felmérhetetlenek, de szakértők szerint a szanálás elhúzódhat. Valószínű az is, hogy a német alkalmazottak közül a tervezettnél többen kerülnek elbocsátásra. A General Motors korábban azt közölte, hogy az európai Opel-üzemekből mintegy 8.000 fő elbocsátását tervezi, és ezek felét a németországi üzemekből.

 

A német kancellár csütörtöki bejelentését éles koalíciós vita előzte meg. Csütörtök délelőtt a koalíciós partner FDP egész vezetése - Guido Westerwelle alkancellárral, külügyminiszterrel az élen - kiállt az állami támogatás elutasítása mellett. Egyes liberális politikusok azzal vádolták a kancellárt, hogy miközben az ország előtt kötelezettséget vállalt az általános takarékoskodás mellett, hagyja magát zsarolni a General Motors által. Rainer Brüderle pedig ismét azt hangsúlyozta, hogy az amerikai konszernnek saját erőből kell szanálnia az Opelt.


Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre Keszthelyen

Balatoni Agroturisztikai Együttműködési Hálózatot hoztak létre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kezdeményezésére, önkormányzatok és szakmai szervezetek együttműködésével - az erről szóló keretmegállapodást kedden írták alá Keszthelyen.
2026. 08. 27. 03:00
Megosztás:

Állami meglepetés! Mit kap egy nyugdíjas ha 90. évét eléri Magyarországon?

Keveseknek adatik meg, hogy kilenc évtizednyi emlékkel, tapasztalattal és történettel a hátuk mögött ünnepelhessék a 90. születésnapjukat. Ez a rendkívüli évforduló azonban Magyarországon nem csupán a család számára fontos esemény. Az állam is számon tartja azokat, akik elérik ezt a különleges életkort, és olyan meglepetéssel készül számukra, amelyről sok érintett és családtag sem tud.
2026. 08. 27. 02:00
Megosztás:

Felrobbant a gáz ára - mi lesz így a téli fűtésszámlával Magyarországon?

Három hónap alatt mintegy 43 százalékkal drágult az irányadó európai földgáz-kontraktus. Mit jelent mindez a hazai gázárakra? Mennyibe fog kerülni a gáz a téli fűtés-időszakra? Elemzésünk ennek jár utána.
2026. 08. 27. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: a hatóságoknak tisztázniuk kell az EXIM ügyeit

Az EXIM számos ügyét tisztázniuk kell a hatóságoknak, felmerült a hűtlen kezelés, a hanyag kezelés és a hivatali visszaélés gyanúja is - írta Facebook-oldalán szerdán a gazdasági és energetikai miniszter.
2026. 08. 26. 22:30
Megosztás:

A CATL vizsgálja a dolgozóknál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását

A CATL Debrecen vizsgálja a több dolgozójánál kimutatott fokozott nikkelterhelés forrását és szigorítja a munkavédelmi szabályokat debreceni gyárában - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 08. 26. 21:00
Megosztás:

Donald Trump megerősítette a CIA-igazgató moszkvai látogatását

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szerdán a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának moszkvai látogatását.
2026. 08. 26. 20:00
Megosztás:

Belga sörgyártók ellenzik az alkohol káros hatásait jelző felirat kötelező bevezetését

A Belga Sörfőzők nevű érdekvédelmi ernyőszervezet szerdán nyílt levélben fordult a belga szövetségi kormányhoz, hogy vonja vissza az alkoholreklámokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorítását, amely szerint a reklámfelületeken és kampányok során kötelezően szerepeltetni kell az alkohol egészségkárosító hatását jelző feliratot.
2026. 08. 26. 19:00
Megosztás:

A stabilcoin hozamtermelő vault fogalma, jelentése és értelmezése: hogyan működik a kriptopiaci hozamtermelés?

A stabilcoin hozamtermelő vault a decentralizált pénzügyek, vagyis a DeFi egyik olyan eszköze, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók stabilcoinjaikat egy automatizált rendszerben helyezzék el, miközben azok különböző pénzügyi stratégiákon keresztül hozamot termelnek. Egyszerűbben fogalmazva: ahelyett, hogy a digitális dollárként működő stabilcoinok tétlenül állnának egy kriptotárcában, egy vault megpróbálja ezeket az eszközöket úgy használni, hogy közben kamathoz vagy más típusú hozamhoz jusson a tulajdonos.
2026. 08. 26. 18:00
Megosztás:

A Standard Chartered első bankként kezdi forgalmazni a hongkongi HKD stabilcoint

A Standard Chartered Bank hongkongi egysége lett az első engedélyezett bank, amely forgalmazni kezdi az Anchorpoint Financial által kibocsátott, hongkongi dollárral fedezett HKDAP stabilcoint. A fokozatos bevezetés első körben intézményi ügyfelekre és üzleti partnerekre koncentrál, miközben a bank már tokenizált alapok elszámolását, treasury-műveleteket, vállalatcsoporton belüli tranzakciókat és határokon átnyúló fizetéseket is tervez az új digitális eszközzel.
2026. 08. 26. 17:00
Megosztás:

200 millió dollár után vált modellt a Mantle: decentralizálja stabilcoin-hozamtermelő rendszerét

A Mantle jelentős átalakítást hajtott végre stabilcoin-alapú hozamtermelő rendszerében, miután a kapcsolódó vaultban elhelyezett eszközök értéke elérte a 200 millió dollárt. Az Ethereum layer-2 hálózat a korábbi központosított, letétkezelőre épülő CeFi-modellt egy nem letétkezelő, decentralizált pénzügyi struktúrára cseréli, ami csökkentheti a közvetítői kockázatokat, ugyanakkor nagyobb szerepet ad az okosszerződések biztonságának.
2026. 08. 26. 16:00
Megosztás:

Rekordméretű rendelésállománnyal gyorsít a Stadler, 40 százalékkal nőtt a bevétele

Látványosan javultak a Stadler gazdasági mutatói 2026 első felében: a vasúti járműgyártó árbevétele 40 százalékkal emelkedett, üzemi eredménye pedig több mint kétszeresére nőtt. A társaság rendelésállománya történelmi csúcsra, 33,3 milliárd svájci frankra ért, ezért a vállalat vezetése megerősítette az egész évre vonatkozó előrejelzését.
2026. 08. 26. 15:00
Megosztás:

A 30 alatti magyar befektetők fele már a hazai részvényekre nyit - új Lightyear-kutatás

A Lightyear páneurópai befektetési platform megbízásából készült új kutatás1 szerint a magyarországi fiatalabb befektetők újra érdeklődnek a hazai piac iránt. Arra a kérdésre, hogy hogyan változott a hozzáállásuk az idei kormányváltást követően, a 18–29 éves befektetők közel fele (47%) azt válaszolta, hogy most nyitottabbak a magyar vállalati részvényekbe történő befektetésre, mint korábban – ez a részarány jelentősen magasabb, mint az összes befektető körében.
2026. 08. 26. 14:00
Megosztás:

Kínában 5,5 százalékkal csökkentek a mobiltelefon-eladások

Kínában 133 millió mobiltelefont értékesítettek az idei első fél évben, 5,5 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál - áll az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium tudományos központja, az Információs és Kommunikációs Technológiai kutatóintézet (CAICT) jelentésében.
2026. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Oktatóvideót készített a NAV a webes nyugtaadat-szolgáltatásról

Újabb videóval segíti az adóhivatal a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szerdán.
2026. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Kismértékben csökkentek a fejlett piaci hozamok, a forint erősödött az euróval szemben a kamatdöntést követően

Az amerikai állampapírpiacon tegnap tovább folytatódott a hozamok csökkenése. A 10 éves államkötvény hozama több mint 6 bázisponttal 4,64%-ra, míg a kamatvárakozásokra érzékeny 2 éves kötvény hozama 4,2%-ra mérséklődött.
2026. 08. 26. 11:00
Megosztás:

A Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel

Folytatódott a kőolaj áresése a nemzetköz piacokon, a Brent ára 86 dollár alá csökkent szerda reggel a Közel-Keletről érkezett kedvező hírek hatására.
2026. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 26. 09:00
Megosztás:

Korszakforduló a lakáspiacon is - a 300 ezres és 3 milliós négyzetméterárak csapnak össze

Tovább mérséklődött a lakásárak éves emelkedésének üteme, miközben havi összevetésben az egyes országrészek között jelentős eltérések alakultak ki az ingatlan.com júliusi lakásárindexe szerint. Országosan júniusban még 0,6 százalékkal, júliusban már csak 0,1 százalékkal nőttek az árak, az éves drágulás üteme pedig 12,2-ről 11,9 százalékra lassult. Budapesten a júniusi 0,1 százalékos mínuszt júliusban 0,9 százalékos korrekció követte, az éves áremelkedés tempója ugyanakkor 8,3 százalékra mérséklődött.
2026. 08. 26. 08:05
Megosztás:

Kanada válaszol az Egyesült Államok intézkedéseire

A kanadai kormány bejelentette kedden, hogy az Egyesült Államok hasonló intézkedéseire adott válaszlépésként szeptember 8-ától 15, 25, illetve 50 százalékos vámot vet ki 700 amerikai importárucikkre, 27,6 milliárd kanadai dollár (6169 milliárd forint) értékben.
2026. 08. 26. 07:00
Megosztás:

Megjelent a Pénzügyminisztérium és az adóhatóság közös tájékoztatója az áfamentes gyógyszerekről

Közös tájékoztatóban foglalta össze a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a legfontosabb tudnivalókat a szeptember 1-jétől áfamentessé váló gyógyszerekről és gyógyászati célú készítményekről.
2026. 08. 26. 06:00
Megosztás: