Álláskeresési járadék 2020 - ki kaphat munkanélküli segélyt 2020-ban, mik a munkanélküli segély feltételei

Ki jogosult álláskeresési járadékra, közismertebb nevén munkanélküli segélyre 2020-ban?
Az a személy, aki:
- álláskereső, és
- az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik, és
- kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban nem áll, és
- vállalkozói tevékenységet sem folytat, és
- munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és
- számára a foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
Az az álláskereső, aki cselekvőképtelen, vagy a munkaviszonnyal összefüggő ügycsoportban cselekvőképességében részlegesen korlátozott személy, az eljárásban törvényes képviselője útján vesz részt.
Cselekvőképtelen személy nevében a törvényes képviselő jár el, ami azt jelenti, hogy az ellátással kapcsolatos dokumentumokat a cselekvőképtelen személy helyett törvényes képviselője írja alá. Korlátozottan cselekvőképes személy ügyében a törvényes képviselő írásos hozzájárulása szükséges. Ez az ellátással kapcsolatos eljárásban azt jelenti, hogy valamennyi eljárást érintő dokumentumot el kell látni a törvényes képviselő hozzájáruló aláírásával.
Cselekvőképtelen a 14. életévét még be nem töltött kiskorú, és az a már 14. életévét betöltött kiskorú és 18. életévét betöltött nagykorú személy, akit a bíróság cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alá helyezett. Cselekvőképességében részlegesen korlátozott minden olyan személy, aki 14. életévét már betöltötte, de a 18. életévét még nem (azaz fiatalkorú), és nem cselekvőképtelen, továbbá az a nagykorú is, akit a bíróság cselekvőképességet részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezett. (A gondnokság alá helyezés okai lehetnek a szellemi fogyatkozás, az elmebeli állapot, vagy kóros szenvedély.)
Jogosultsági idő:
amely alatt az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző három év alatt munkaviszonyban, közfoglalkoztatási jogviszonyban töltött, nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban állt (ha annak időtartama alatt a nevelőszülő álláskeresési ellátásban nem részesült), vagy egyéni illetőleg társas vállalkozói tevékenységet folytatott, feltéve ez utóbbi esetben, hogy vállalkozói tevékenysége alatt járulékfizetési kötelezettségének eleget tett.
A kereső tevékenység fogalmába...
minden olyan munkavégzés beletartozik, amelyért a munka elvégzője díjazást kap, akár munkaviszony, vállalkozói jogviszony, megbízási jogviszony stb. az alapja. A nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony alapján folytatott munkavégzés akkor nem minősül kereső tevékenységnek, ha nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló személy e jogviszonya mellett más keresőtevékenységet nem végez.
Kereső tevékenységet folytatónak kell tekinteni azt a személyt is:
- aki az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szerepel, valamint
- aki gazdasági társaság tevékenységében személyes közreműködés vagy mellékszolgáltatás keretében történő munkavégzés útján vesz részt,
- illetve aki a társaság vezető tisztségviselője, vagy a társasági szerződésben közreműködési/munkavégzési kötelezettsége/joga fel van tüntetve.
Abban az esetben, ha a vállalkozás tevékenysége rövidebb-hosszabb időre szünetel, a vállalkozás az egyéni vállalkozói nyilvántartásban továbbra is szerepel. Így a vállalkozói jogviszony szüneteltetésének idejét is kereső tevékenységnek kell tekinteni.
Milyen okmányok szükségesek az álláskeresési járadék megállapításához?
Amennyiben az ügyfél álláskeresési járadék iránti kérelmet terjeszt elő, a járási hivatal az alábbi dokumentumokat kéri:
A nyilvántartásba vételhez szükséges dokumentumok:
- Személyi igazolvány
- Lakcímet igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya)
- Taj kártya
- Adó igazolvány
- Iskolai, illetve szakképzettséget igazoló okirat/ok
Álláskeresési ellátás megállapításához szükséges dokumentumok:
- Igazolás a vállalkozói igazolvány visszaadásáról/vállalkozói tevékenység megszüntetéséről
- OEP igazolvány
- Bankszámlaszám –amennyiben rendelkezik vele
- Igazolólap az álláskeresési járadék és segély megállapításához
- Tartozásigazolás
- Jövedelemadó adatlap a munkaviszony megszüntetésekor
- A 2010. január 1-je előtt megszűnt munkaviszonyok esetén: Igazolólap a munkanélküli-járadék megállapításához c. nyomtatvány (eredeti aláírt példánya