Amerikában helyreállt a nyugalom
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 113,07 ponttal, azaz 0,96 százalékkal erősödött és 11.894,01 ponton zárta a napot. Az S and P 500-as mutató 10,59 ponttal, 0,86 százalékkal 1.239,69 pontra emelkedett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 3,50 ponttal, azaz 0,13 százalékkal 2.625,15 pontra nőtt.
Fontosabb piacmozgató események
Az amerikai munkaügyi minisztérium csütörtökön ismertetett adatai szerint a múlt héten 390 ezer volt a munkanélküli segélyért először folyamodók száma, ami április közepe óta a legalacsonyabb. A mutató második hete csökken, és a szakértők esélyt látnak arra, hogy mérsékelt javulás állhat be az amerikai munkaerőpiacon. Az amerikai munkanélküliség 9,0 százalékra csökkent októberben a szeptemberi 9,1 százalékról.
Szerdán jelentős mínuszban zártak az amerikai tőzsdemutatók. Ebben szerepe volt annak, hogy az olasz kötvények hozamszintje veszélyesen magasra nőtt, miközben az euróövezet másik nagy betege, Görögország szerdán nem volt képes kiállítani új kormányfőt a lemondott helyére.
A kereskedők szerdán még igen borúlátóan vélekedtek az olasz és a görög adósságválság kapcsán. Akkor azt mondták, hogy a helyzet rosszabbodása globális recessziót indíthat el. Ezek a félelmek azonban mérséklődtek csütörtökön, miután Olaszország 6,8 milliárd euró értékben tudott állampapírokat értékesíteni, méghozzá a szakértők által vártnál kedvezőbb, 7 százalék alatti hozamokkal.
Csütörtökön felerősödtek azok a várakozások, hogy Mario Monti közgazdász vezetésével alakul új olasz kormány. A legderűlátóbb forgatókönyv szerint a római parlament legkésőbb vasárnapra megszavazza a gazdasági reformcsomagot. Ezután a többség nélkül maradt kormányfő, Silvio Berlusconi benyújtja lemondását, az államfő megkezdi a pártokkal a konzultációt, és a jövő héten szakértői kormány állhat fel Mario Monti közgazdász vezetésével.
A másik, pénzügyileg ugyancsak megbicsaklott dél-európai országból, Görögországból is jó hír érkezett csütörtökön. Egy nappal a szerdai fiaskó után csütörtökön a pártok megegyeztek az új miniszterelnök személyéről. Független pénzügyi vezetőt választottak: a 64 éves Lukasz Papademosz, az Európai Központi Bank (EKB) volt alelnöke, a görög jegybank egykori vezetője lesz az új koalíciós kormány miniszterelnöke Görögországban. Az új kormány tagjai péntek délben teszik le az esküt, és valószínűleg februárig, az előre hozott választásokig irányítják az országot.