Arany: Végéhez ér a bikapiac?

Az arany szeretet vagy gyűlölet tárgya, és mintha még a kereslet is ezt a két végletet mintázná. Aki ékszer formájában vásárolja a nemesfémet, az többnyire romantikus érzelmektől vezérelve teszi ezt. Aki meg tisztán befektetési céllal vesz viszonylag unalmas küllemű aranylapkákat, azt többnyire egy a jövőt illetően rossz érzést kiváltó félelem készteti erre. Talán éppen ezek az eltérő motivációk okozzák, hogy az arany jövője oly gyakran heves érzelmektől fűtött, csaknem világnézeti viták tárgya – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

 

Igaz-e vagy csak igaznak vélt szójárás, hogy az arany a világtörténelem legstabilabb devizája? Az mindenesetre tény, hogy a sárga nemesfém évezredeken keresztül maga volt a létező pénz, amihez képest az utóbbi néhány évtizedes száműzetése a „pénztárcákból” lehet akár csak múló divat, egy röpke pillanat a történelmi távlatokban. Az is figyelemre méltó, hogy az arany mind a mai napig vitathatatlanul értéket és ezzel vásárlóerőt képvisel. Ezt még a nemesfém legrosszmájúbb kritikusai sem vitatják. A vásárlóérték, azaz az árfolyam persze ingadozhat, mint ahogy egy kiló krumpli ára is változik minden évben a kereslet és kínálat függvényében. Az arany kínálata ehhez képest évről évre viszonylag kiszámíthatóan alakul, talán ebből is fakad a stabilitás mítosza. 

 

Az arany szószólóinak angol gúnyneve a „Gold Bugs”, ami magyarul annyit tesz, hogy „Aranybogár”. Ez a kifejezés az 1896-os amerikai elnökválasztási kampányból származik, amikor az aranyfedezetű pénz mellett kardoskodó egyik elnökjelölt hívei aranyszínű kitűzőkkel demonstrálták a nemesfémbe hosszútávon vetett bizalmukat. Az aranyban hívők, ahogy akkor, úgy most is a folyamatos, hol lopakodó, hol vágtázó pénzromlás elleni védekezés kulcsát látják a nemesfémben. A velük szemben álló kritikusok pedig nem kevesebb hévvel ismétlik az arannyal szembeni ellenérveiket, élükön azzal, hogy az aranynak nincs valódi funkciója, önmagában nézve egy haszontalan kémiai elem. Ez alól csak egy kevés ipari illetve a természetesen nem alábecsülendő ékszeripari felhasználás jelent némi kivételt. A két tábor között egy éles retorikai határvonal húzódik. 

 

Amiben azonban nincs helye vitának, az az aranyár következetes emelkedése az ezredforduló óta. A világ tőzsdéi általában egyszerű és gyors választ adnak a legbonyolultabb kérdésekre is: a piros szín a parketten mindenhol mínuszt, a zöld pluszt jelent. Márpedig az aranynál 12 éve rendületlenül a zöld lámpa gyullad ki az árfolyamkijelző táblákon az év végére. Ennek oka pedig pofonegyszerű. Pusztán arról van szó, hogy az ezredforduló táján elindult egy népvándorlási hullám, amely az arany ellenzőinek táborából az aranyvásárlókhoz vezet. 

 

Persze vannak meghallgatásra érdemes érvei az aranyellenes tábornak is. Az ellenzék egyik szószólója a vagyonát részvénypiaci befektetésekkel megalapozó, legendás befektető, Warren Buffett, aki rendszeresen megnyilvánul az arany kritikusaként. Egy éve a Fortune magazin hasábjain például úgy fogalmazott, hogy „az aranynak két nagy hibája van, se haszna nincs sok, se nem termékeny”. Aztán a következőképp fejtette ki az ismert dilemmát: a világszerte eddig kitermelt nagyjából 170.000 tonna arany 9,6 billió dollárt ér. Ennyi pénzért felvásárolható az USA összes mezőgazdasági termőterülete, amellyel évente 200 milliárd dollár bevétel érhető el. Továbbá futná még 16 Exxon Mobil méretű vállalatra egyenként 40 milliárdos éves hozammal, és még mindig maradna egy billió elköltendő dollár. Végezetül a logikusnak tűnő kérdés: Ki tud ezek után még elképzelni egy olyan befektetőt, akinek van 9,6 billió dollárja, és azért termelővállalatok helyett aranyat vesz? 

 

A kérdésfeltevés ebben a formában természetesen demagóg. Hasonlót a Gold bug-ok is tudnak. Az ő példájuk az arany több ezer éves történelmébe nyúl vissza. Olyan időkbe, amikor az USA még a világ térképen sem volt, és amihez képest az alig 10 éves Exxon Mobil egy ma született kisded. Jóformán hetente érkeznek hírek arról, hogy földmunkák során valahol elásott arany kincsleletre bukkannak. A leletek gyakran olyan időkből származnak, amelyek gazdasága, állami berendezkedése, egykori vívmányai, tárgyi értékei mára könyörtelenül elpusztultak. Ami az utókor számára egyedül megmaradt és még ma is értéket képvisel, az csak az akkor elrejtett arany. Van ennek persze ennél emberközelibb léptékű megfogalmazása is. Ha valaki manapság csak 20 évre ásna el 1 kg aranyat, vésztartalékként vagy az utódokra hagyott örökségként, vajon mivel jár majd jobban, ha aranyat vagy az arany árával megegyező bankjegyköteget ásna el? A válasz sokak számára egyértelmű. Ők azok, akik veszik az aranyat. 

 

Míg több billió dolláros termőre fordítandó tőkével kevés szuper gazdag befektető rendelkezik, addig az jól látszik, hogy a kisebb vagyonok értékmegőrzése világszerte széles néprétegeket foglalkoztat. Az arany piacára áramló pénz ezért duzzadt a korábbi kis hegyi patakból mostanra széles folyammá. De becsatlakoztak a biztonságot kereső kisbefektetők mellé még a tőkeerős nemzeti bankok is, és persze ott sertepertél a spekulánsok tömege is az arany körül. Leginkább ez utóbbiak tehetők felelőssé azért, hogy időről időre a feje tetejére áll az árfolyam. Ettől függetlenül kellő távolságból nézve egyértelmű a trend felfelé mutató iránya. Technikailag az árfolyam 2.000 dollár felé tart, és ezt nem kérdőjelezi meg a jelenlegi hosszú oldalazás sem mindaddig, amíg a 2008-as válság előtti emelkedési pályából levezethető 1.100 dollár alá nem korrigál vissza az uncia ára.

 

Az emberek tartanak pénzük értékvesztésétől, ezért menekülnek az aranyba. Sokan kételkednek abban, hogy a tétován cselekvő politikusok képes lesznek egyáltalán megbirkózni a fejlett világ adósságválságával, amelyet megfejelnek az elhúzódó gazdasági problémák és talán még egy bank- és pénzügyi válság is a jövőben. Emiatt aktuális befektetési alternatíva az arany, amelyet a többség ösztönösen választ a kockázatok elleni több lábon álló védekezésben. 

Mire elég 40 millió forint a magyar lakáspiacon?

Budapesten átlagosan egy 26 négyzetméteres ingatlanra elég 40 millió forint, a valóságban azonban ennél kisebb lakást lehet vásárolni ennyiből, mivel a minigarzonok többnyire a drága belvárosban találhatók. A zenga.hu ingatlankereső adatai szerint Nógrádban és Békésben ez a keretösszeg egy jó állapotú családi házra is elegendő, míg Szegeden, Győrben, Veszprémben és Székesfehérváron, egy jó minőségű, 45-50 négyzetméteres lakást lehet vásárolni 40 millió forintból.
2026. 01. 21. 07:00
Megosztás:

Az ABB „A” minősítést ért el a CDP rangsorában a víz- és klímavédelem területén

Az ABB kiváló, „A” minősítést ért el a klímavédelem és a vízgazdálkodás területén a CDP nonprofit szervezet 2025-ös rangsorában. Ennek eredményeként a vállalat az éves „A-listán” idén már nemcsak a klímavédelem, hanem – története során először – a felelős vízgazdálkodás terén is helyet kapott. Ezzel az ABB csatlakozott a minősített 22 100 vállalat azon felső 1 százalékához, amelyek „dupla A” értékelést szereztek.
2026. 01. 21. 06:30
Megosztás:

Összeállt a Fishing on Orfű teljes zenei programja

Összeállt az idei Fishing on Orfű (FOO) részletes programja. A 18. fesztiválon az Analog Balaton, az aurevoir., a Bëlga, a Bohemian Betyars, a Carson Coma, a Hiperkarma is színpadra lép június 24. és 27. között - közölte a fesztivál sajtófőnöke hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 21. 05:30
Megosztás:

Stabil pénzügyi pálya és dinamikus növekedés: A Scope Ratings megerősítette a 4IG minősítését

A Scope Ratings hitelminősítő intézet stabil kilátások mellett megerősítette a 4iG Nyrt. adósbesorolását.
2026. 01. 21. 05:00
Megosztás:

Megújulnak a Gondoskodás Pénztárak

Működésében és arculatában is átalakulva megújul a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár, stratégiai szövetségekkel kiegészülve, önálló márkaként jelennek meg az öngondoskodási piacon - közölték a pénztárak kedden az MTI-vel.
2026. 01. 21. 04:30
Megosztás:

2025 tanulságai az építőiparban – a cégtrend tükrében

A 2025-ös év legfontosabb tanulsága az építőiparban, hogy a volumenemelkedés nem jelentett trendfordulót. Bár a piaci teljesítmény javult, a cégszám tovább csökkent, az új alapítások visszafogottak maradtak, miközben a megszűnések tartósan magas szinten alakultak. Az ágazat a 2025. évi szinten maradhat, annak ellenére, hogy a kapacitásai alapján akár 20 %-kal nagyobb teljesítményre is képes lenne.
2026. 01. 21. 04:00
Megosztás:

Minimálisan csökkent 2025-ben a bruttó villamosenergia-forgalom, nőtt a belföldi termelés

A magyarországi bruttó villamosenergia-forgalom 2025-ben 44,613 terawattóra (TWh) volt, 0,3 százalékkal elmaradt a 2024. évi 44,740 terawattórától, ugyanakkor nőtt a belföldi termelés, amely a forgalomban is nagyobb arányt képvisel - derül ki a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. honlapján közzétett adatokból.
2026. 01. 21. 03:30
Megosztás:

Önálló márkaként, stratégiai szövetségesekkel lép szintet Magyarország két meghatározó Pénztára

Új korszak kezdődik a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár életében. A Pénztárak arculatukban és működésükben is megújulnak, miközben stratégiai együttműködések révén erősítik pozíciójukat az öngondoskodási piacon.
2026. 01. 21. 03:00
Megosztás:

Új EU-s vámok érkezhetnek 2026-ban – így alakíthatják át a piacot

A Reuters decemberi beszámolója szerint 2026 júliusától 3 eurós vám terhelheti az alacsony értékű, Európába érkező csomagokat, amivel megszűnhet a korábbi vámmentesség a főként kínai platformokról érkező rendelések esetében. A lépés jelentősen átformálhatja a piaci dinamikát: drágulhatnak az importtermékek, miközben felértékelődhet a hazai logisztika, a fulfillment-szolgáltatások és a gyors kiszállítás szerepe.
2026. 01. 21. 02:30
Megosztás:

Az UniCredit Bank 58,9 millió euró értékű projektfinanszírozást nyújtott a Greenvoltnak Magyarország legnagyobb akkumulátoros energiatároló projektjéhez

A Greenvolt és az UniCredit Bank Hungary Zrt. projektfinanszírozási megállapodást írt alá 58,9 millió euró értékben, több mint tízéves futamidővel. A finanszírozás a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Buj településen építendő, 99 MW/288 MWh kapacitású, önálló akkumulátoros energiatároló rendszer (Battery Energy Storage System: BESS) építését, üzemeltetését és karbantartását támogatja, amely az ország legnagyobb ilyen létesítménye lesz.
2026. 01. 21. 02:00
Megosztás:

Hatmilliárd forint kormányzati támogatást kap Miskolc

Hatmilliárd forint vissza nem térítendő kormányzati támogatást kap Miskolc, hogy visszaszerezze a Diósgyőri Acélművek (DAM) teljes területét - közölte kedden az MTI-vel a vármegyeszékhely sajtóosztálya.
2026. 01. 21. 01:30
Megosztás:

Jó sok gázt fogyasztanak Romániában

Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában - írja a profit.ro a Transgaz adatai alapján.
2026. 01. 21. 01:00
Megosztás:

A kormány újabb százmilliárd forintos programot jelentett be

Hat lépésből álló intézkedéscsomagot fogadott el a kormány a hazai vendéglátás megsegítésére, a nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint mintegy százmilliárd forint rendkívüli támogatással segítik az éttermeket - írta a Magyar Nemzet kedden Nagy Márton Facebook-oldalára hivatkozva.
2026. 01. 21. 00:30
Megosztás:

Két körözött magyar bűnözőt fogtak el külföldön

Hollandiában, illetve Ausztriában fogtak el kábítószer-kereskedelem, és más bűncselekmények miatt körözött magyar bűnözőket - közölte a rendőrség honlapján kedden.
2026. 01. 21. 00:05
Megosztás:

5,5 millió XTZ vásárlásával lépett szintet a TenX – Stakelési bevételekre hajt a Tezos blokkláncon

A blokklánc-infrastruktúrára specializálódott TenX Protocols újabb lépést tett a stakingalapú bevételszerzés irányába: a vállalat 5,5 millió Tezos (XTZ) tokent vásárolt stratégiai partnerség keretében. A cél nem más, mint stabil, visszatérő bevétel generálása saját validátori tevékenységgel – miközben a decentralizáció, megbízhatóság és transzparencia a fő értékei maradnak. De miért pont Tezos, és mit jelent ez az iparág számára?
2026. 01. 20. 23:30
Megosztás:

Ismét több ezer gazda tüntetett Strasbourgban

Ismét több ezer gazda tüntetett az Európai Parlament előtt az uniós agrártámogatások elvonása, az elhibázott kereskedelempolitikai lépések és a jogbiztonság hiánya miatt - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 20. 23:00
Megosztás:

Top 5 passzív jövedelmet kínáló lehetőség: Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptó 2026-ra?

A passzív jövedelmi lehetőségek a kriptovilágban soha nem voltak ennyire elérhetők. A piac ma már olyan staking hozamokat kínál, amelyek messze meghaladják a hagyományos megtakarítási számlák kamatait. Ez az összeállítás olyan projekteket emel ki, amelyek erős fundamentumokat ötvöznek valós hozamtermelő potenciállal.
2026. 01. 20. 22:00
Megosztás:

Románia lakosságának hetven százaléka nem bízik az igazságszolgáltatásban

Romániában a lakosság 70 százaléka kevéssé, nagyon kevéssé vagy egyáltalán nem bízik az igazságszolgáltatásban, ugyanakkor 92 százalékuk fontosnak tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét - derül ki az INSCOP Research kedden ismertetett felméréséből.
2026. 01. 20. 21:30
Megosztás:

A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír

A Norvégiából hazahozott profitjából építi új gyárát Dunaföldváron a Vajda-Papír, a beruházást a kormány 25 milliárd forinttal támogatja – mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden, az üzem alapkőletételi ünnepségén.
2026. 01. 20. 21:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is javultak a gazdasági várakozások januárban

Januárban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
2026. 01. 20. 20:30
Megosztás: