Árupiac körkép - olaj, réz, földgáz, búza
Az elmúlt héten az árupiacok helyzetét leginkább meghatározó tényezők:
Uniós csúcs – Az EU vezetői megállapodtak, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Alapot (EFSF) és az Európai Stalibilizációs Mechanizmust (ESM) fel lehet majd használni az egyes országok kötvénypiaci helyzetének stabilizálására. Egy ilyen jellegű intervenció az adott ország adósságpiacán nem lenne kiegészítő fiskális konszolidáció és további reformok bevezetése feltételeihez kötve. A vezetők ezen felül megegyeztek abban, hogy az ESM adott esetben közvetlen módon is feltőkésíthesse a bankokat, ami nem járna az adott ország deficitjének növekedésével.
Az amerikai ingatlanpiac – Az Egyesült Államokból továbbra is aggodalmat keltő adatok érkeznek, amelyek a gazdasági növekedés lefékeződését jelzik. De optimista jelek is feltűntek. Ezúttal az ingatlanpiacról. Az új lakás eladások, az S&P/Case-Shiller index valamint az aláírt házvételi szerződések mutatója pozitív meglepetést okoztak.
II. negyedév a nyersanyagok piacán
A nyersanyagok többségének piacain a legutóbbi három hónap nem volt sikeres a nyitott, hosszú pozíciókkal rendelkező befektetők többsége számára. A II. negyedévi esések is olyan nagy mértékűek voltak, hogy a legnépszerűbb nyersanyagok jegyzései 2012 első félévét mínusszal zárták. A legutóbbi negyedév legjellemzőbb eseménye a globális konjunktúrától legerősebben függő nyersanyag jegyzések esése volt.
A recesszióba csúszó euro övezeti gazdaságok, a lassuló USA-i élénkülés és a BRICS országok fékeződő gazdaságai Kínával az élen a fő okai az olaj, réz, alumínium és egyéb ipari nyersanyagok iránti gyengülő keresletnek. Az olaj vagy számos egyéb pro-ciklikus nyersanyag készletének növekedése ugyanakkor összefügg a kínálat intenzív emelkedésével is. A növekedő olaj kitermelés az USA-i palagáz forradalom illetve a szaúd-arábiai, líbiai és iraki kitermelés növelés számlájára írható. Az olyan nyersanyagok kínálata mint a réz vagy alimínium szintén fokozatosan emelkedik, készleteikről pedig nem sokat lehet tudni, főképp a kínai helyzet miatt, ahol nem jelennek meg statisztikai adatok a nyersanyag készletekről. Ebben a helyzetben feltehető ugyanakkor a nem hivatalos információk fényében, hogy az utóbbi hónapok bővelkedtek a kínai kikötői és raktárkészletek jelentős növekedésében.
A legnagyobb árnövekedést a II. negyedévben az USA földgáz piacán jegyezték. Áprilisban a gázjegyzések elrugaszkodtak a 10 év óta legalacsonyabb szintekről és főleg az elektroenergetikai szektor egyre jobban növekvő kereslete hatására emelkedésnek indultak. A NYMEX tőzsdén a hatalmas mennyiségű short pozíció zárására ösztönözték a befektetőket a kitermelő konszernek által tett bejelentések arról, hogy a 2 dollár/ezer köbláb környéki árak a gyártás leállítására és a nem konvencionális olajkitermelésbe történő beruházásokra sarkallja őket.
Hogyan tovább a következő hónapokban?
Olaj – az olajpiaci túlkínálat átlagban kb. napi 1,5 millió hordót tett ki 2012 II. negyedévében. Abból kiindulva, hogy az OPEC tagországok többségének nyersanyag kitermelése megmarad a jelenlegi szinten illetve az USA-ban fokozatosan tovább növekszik, akkor még az iráni napi 1 millió hordós termeléshiány sem kellene, hogy erős áremelkedést okozzon. Az olajár jegyzések csak akkor térnek vissza az emelkedő trendbe ha az Irán – Nyugat tengely országainak kapcsolatai tovább romlanak, aminek jele lehet az Ormuz-szoros blokádjának bejelentése az EU-ból származó hajók számára.
Réz – Nincs remény a kínai konjunktura tekintetében. Az ipari nyersanyagok iránti kereslet tovább gyengülhet, s a Közép Országának magas készletei a következő hónapokban az import volumen eséséhez vezethetnek.
Földgáz – A többi piachoz képest az USA-i földgáz ügyleteknek van a legnagyobb esélyük a jegyzések növekedésére. A nyersanyag ára továbbra is egész idő alatt a kitermelési határköltségek alatt van, ami hatással kellene hogy legyen a kínálat növekedés fékeződésére. Az olcsó nyersanyagot felhasználó (villamosművek, vegyi és műtrágya üzemek) viszont az intenzív kereslet növekedés forrásai.
Mezőgazdasági piacok – A helyzetet jelenleg nehéz előre látni főleg, hogy a következő hetekben a fő játékos az USA-i időjárás lesz, ami alapjában változtathatja meg a májusi és júniusi prognózisok hatására short pozíciók nyitására ösztökélt pénzügyi befektetők hangulatát.
Technikai Elemzés - olaj
A Brent olaj jegyzése az utóbbi időben kezdi lereagálni a korábbi igen erős eséseket, amelyek elérték az előbbi jelentéseinkben írt 89,50 USD környékére eső támasztási pontokat. Az aktuális növekedési mozdulat, áthatoló gyertya alakzatot eredményezett a heti ábrán, amely után ezen a héten is emelkedést figyelhetünk meg. De lehet, hogy az alakzat nem lesz tartós az előző fontos támasztási hely által kijelölt igen erős ellenállás tesztelése okán – a hordónkénti 99,00 – 102,50 USD tartományban.
Amennyiben a medvék csatlakoznak ezen a helyen a trendhez, akkor a fekete arany árának 89,00 szintre történő ismételt esésére lehet számítani. A fenti forgatókönyvet csak egy igen erős, a befektetőket a short pozíciók bezárására késztető impulzus tudná megzavarni a short covering hullámában.
Arany: minél rosszabb, annál jobb
A legutóbbi két napban emelkedtek az arany árak a mennyiségi lazítás egy következő fordulójának reményében, aminek a valószínűsége csak növekszik az amerikai gazdaságból érkező gyenge adatok hatására. Ebben az összefüggésben érdekes lehet a helyzet pénteken a nemesfém piacokon, amikor ismertté válnak az amerikai munkaerő piac fontos adatai. Ben Bernanke július 17-i fellépése a Szenátus Banki Bizottsága előtt teremti meg a legkorábban az esélyt arra, hogy a FED vezetése kifejezze véleményét az amerikai gazdaság állapotáról.
Technikai Elemzés: A napi ábrán az arany ár egy lényeges támasztáshoz közeledik A támasztást az esés középtávú trendvonala jelöli ki, amely a múltban visszatartotta a piacot a növekedésektől Amennyiben most is ez fog történni, akkor 1559-1530 USD szintekre eséssel lehet kalkulálni. Viszont az 1630 USD megdöntése kedvezhet az 1668 USD tesztelésére igyekvő bikáknak.
Cukor: jó idő Brazíliában
A cukor jegyzések elrugaszkodtak az utóbbi napokban a Brazíliából érkező hírek hatására, ahol az esőzések meghosszabbíthatják a cukornád és kávé betakarítás időszakát. Ez jó ürügyként szolgál a short pozíciók lezárására a cukor és kávé piacon azok után, hogy az utóbbi néhány hónapban mindkét piac csökkenő trendet produkált.
Technikai Elemzés: A fordított fej és vállak alakzat kirajzolódása után a cukor jegyzések folytatják az emelkedést Az alakzat modelszerű kiterjedése a 22,43-as szintre esik és a piac is ebbe a régióba tarthat Viszont ezt a forgatókönyvet megcáfolhatja a 20,90-es támasztási szint alá esés, s akkor az egész növekedés mindössze egy egyszerű „abc” korrekció lenne.
Platina: a gépjármű-ágazat gyenge adatai
A diesel és benzin motorok katalizátorainál általánosan használt nemesfém, a platina ára esést mutat annak hatására, hogy Kínából és az USA-ból a vártnál kisebb gépkocsi keresletről érkeznek sorozatos jelzések. És semmilyen jel nem mutat arra, hogy a legközelebbi időben valamelyik kormány gépjármű ágazatot támogató programot vezessen be a legnagyobb gazdaságok valamelyikében.
Technikai Elemzés: Úgy tűnik, hogy a platina piacon közép és hosszú távon véget ért a csökkenő impulzus Ilyen következtetésre a hullámok csúcstól mélypontig történő elrendeződése alapján lehet jutni, mivel az egész esés elég jól olvashatóan az Elliot elméletből ismert alakzatból tevődik össze Ezzel együtt van esély a csökkenő trend kék vonalának és a negyedik hullám 1485 USD környéki csúcsához emelkedés áttörésére.
Búza: aszály kockázat az USA-ban
Az USA-i időjárás és az európai téli vetésű búzák gabonájának gyenge állapota kedveznek a búza és egyéb gabonák jegyzés növekedésének az árutőzsdéken. Jövő hét szerdán az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium közzéteszi globális mezőgazdasági terménybetakarítási prognózisait. Ekkor ismerhetjük meg az egyre rosszabbodó időjárási helyzet reális hatását a piaci fundamentumokra.
Technikai Elemzés: A búza jegyzések harmadik hete folyamatosan növekednek A hullám jelölések oldaláról egy ennyire erős mozdulat 3/C hullámnak is értelmezhető lenne, s a 100%-os expanzió átlépése után az FE 161,8% - 816 USD környéke lehet a cél Viszont a legközelebbi támasztás az 1/A – 720 USD-nál jelölt hullámcsúcs közelébe esik.