Ezúttal is kamattartás az MNB-től

A jegybank továbbra is óvatos és türelmes. A megjelent közlemény utolsó bekezdésében az MNB ismét leszögezi, hogy elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelem- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé. A Tanács megítélése szerint a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt.
Augusztustól csökken a kötelező tartalékráta. Az MNB bejelentette, hogy a bankrendszer likviditástöbbletének az idei első félévben megvalósult fokozatos mérséklődéséhez igazodva augusztus 1-től 10 százazlékról 8 százalékra csökkentik a kötelező tartalékrátát. Hozzátették, hogy a nemkamatozó rész továbbra is a tartalékalap 2,5 százalékát teszi ki, így összességében a likviditási folyamatok semleges hatásúak a monetáris transzmisszióra.
Júniusban emelkedett az infláció. Az előző hónapban az éves bázison számított infláció 4,6 százalékos volt, májushoz képest pedig 0,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Az élelmiszerek, a fogyasztással korrigált háztartási energia és a szolgáltatások ára továbbra is átlagon felül emelkedik. Júliusban a bázishatások miatt várható egy nagyobb csökkenés az éves inflációban, ugyanakkor az év végéig nem várható, hogy 4 százalék alá csökkenjen a drágulás üteme. Az árrés-stopokról augusztusban fog dönteni a kormány, melynek tartós fenntartása az Equilor véleménye szerint torzulásokat okozhat, illetve nem segíti a hosszú távú inflációs várakozások csökkenését.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Szeptemberben vághat a Fed. Az elmúlt hetekben ismét kiemelt figyelmet kapott az amerikai jegybank, miután a Trump-adminisztráció egyre fokozódó nyomást próbál gyakorolni a Fed-re a kamatcsökkentés érdekében. Az már jó látszik, hogy a testületen belül néhány jegybankár a júliusi kamatvágásra voksolna, de egyelőre a jelentős többség nem tartja elérkezettnek az időt, főként a Trump által bevezetett vámok inflációs hatásaira hivatkozva. A piaci árazások alapján minimális az esélye, hogy a jövő heti ülésen kamatot vágjon a Fed, viszont a következő, szeptember 17-i ülésen megtörténhet a lépés. Az Európai Központi Bank holnapután tart kamatdöntő ülést, azonban ezúttal már nem számítunk kamatvágásra, miután az elmúlt bő 1 évben 8 alkalommal csökkentették a kamatot. Várhatóan az idei évben még 1 kamatvágásra sor kerül Frankfurtban, azonban az jó eséllyel a negyedik negyedévben lesz majd.
Megfagyott a forint árfolyama. Az euró-forint jegyzése rendkívül szűk sávba szorult be az elmúlt hetekben. Rendkívül fontos és erős támasz 398-nál húzódik, míg felül a 400-402-es tartományban látható erősebb ellenállási zóna. A Bollinger-szalagok beszűkültek a grafikonon, mely arra utal, hogy hamarosan nagyobb, trendszerű elmozdulás indulhat.
Forrás: Equilor Trader, Equilor Elemzés