Az EU szabályozni akarja a mesterséges intelligencia használatát, a szakértők pedig örülnek ennek
Az ABBYY, egy Magyarországon is működő, vállalati digitális intelligenciára specializálódott nemzetközi cég vezérigazgatója, Ulf Persson szerint már ideje volt, hogy az EU kezdeményezést indítson az MI biztonságossága érdekében: „Annak felismerése, hogy a mesterséges intelligencia – akárcsak bármely más technológia, ha belegondolunk – hasznossága mellett lehet ártalmas is, elengedhetetlen a technológia tisztességes és etikus felhasználásának biztosításához vezető úton. A mesterséges intelligencia fejlődése, valamint az ezt övező társadalmi légkör bizonyosan hozzájárult az MI-szabályozásra irányuló kezdeményezések növekvő trendjéhez” – fogalmazott a szakember.
A Politico cikke szerint a javaslat azt is tiltani kívánja, hogy a mesterséges intelligencia-technológiák kárt okozzanak az embereknek viselkedésük, véleményük vagy döntéseik manipulálásával, illetve azzal, hogy kihasználják az emberek sebezhetőségeit. A tömeges megfigyelés is tiltólistára kerülhet.
A szabályozásban viszont kivételek is vannak: a hatóságok használhatják majd az egyébként tiltott, vagy erősen szabályozott technológiákat, amikor súlyos bűncselekmények ellen küzdenek: lehetőségük lesz például a térfigyelőrendszerek arcfelismerési képességeit használni, amikor terroristákat próbálnak felkutatni.
Szívesen látottak lennének a gyártás ésszerűsítését, az éghajlatváltozás modellezését vagy az energiahálózat hatékonyabbá tételét szolgáló MI-rendszerek, de sok olyan technológia, amelyet már ma is használnak az EU-ban, külön és szigorúbb ellenőrzés alá esne: ilyenek lehetnek például az önéletrajzokat automatikusan szűrő programok, az egyes hitelképességet elbíráló szoftverek, vagy a bírók döntéshozatalában segédkező algoritmusok is.
Aggodalomra semmi ok
„Az MI-keretrendszerek etikusságának kérdése egyre nagyobb népszerűségnek örvend a szabályhozók körében, így hamarosan olyan szabályok kerülnek majd bevezetésre, amelyek biztosítják, hogy a jövőben is megbízhatóan és az emberiséget szolgálva működjön a technológia” – tette hozzá Máhr Tamás, az ABBYY magyarországi kutató-fejlesztő központjának vezetője.
Miközben figyelembe kell vennünk a mesterséges intelligenciával járó kockázatokat, azt is szem előtt kell tartanunk, hogy összességében ez a technológiai fejlődés egy jobb és teljesebb életet jelent mindenki számára. Az MI hatalmas potenciállal rendelkezik, a felelős magatartás pedig csak rajtunk múlik.