Az e-kereskedelem Magyarországon: trendek és lehetőségek a webshopok piacán

Az online kiskereskedelmi forgalom szárnyalásának egyelőre nem látszik a vége, így nem csoda, hogy a webáruházak száma is viharos ütemben nő. Ahhoz azonban, hogy egy webhsop hosszú távon is sikeres legyen, fontos, hogy kikerülje azokat a csapdákat, amelyekbe az induló webáruházak többsége beleesik.

Az e-kereskedelem Magyarországon: trendek és lehetőségek a webshopok piacán

Nemzetközi és hazai boom: még nem látszik, hol a vége

Világszerte rohamosan bővül az online kiskereskedelmi forgalom, és a tendencia folytatódni látszik. A Statista adatai, illetve prognózisa alapján 2014-től 2021-ig 246,15%-os bővülés várható, így a teljes kereskedelmi forgalom elérheti a 4,5 billió dollárt.

Az eNET Több mint 1000 milliárd forintot költenek el Magyarországon az e-kereskedelemben című kutatása alapján Magyarországon is hasonló a tendencia: a 2014-es 273 milliárd forintról 2018-ra 669 milliárd forintra bővült a webáruházak belföldi nettó forgalma. Az utóbbi adat ráadásul nem is tartalmazza a hazai online vásárlók külföldi webáruházakból történő vásárlásait, ami további 400-420 milliárd forintot tett ki. Ez azt jelenti, hogy tavaly 23%-kal nőtt a magyar e-kiskereskedelmi forgalom.

Mindezt a Központi Statisztikai Hivatal idősora is megerősíti. Az adatok szerint a 2010-es 46,029 milliárd forintról 2017-re csaknem 408,5 milliárd forintra nőtt a csomagküldő és internetes szegmens kiskereskedelmi forgalma. 

A magyarországi webáruházak száma is megugrott

A hazai webshopok számával kapcsolatban csak becslésekre hagyatkozhatunk. A Webshop ABC tavalyi, Hány webáruház van Magyarországon? E-kereskedelmi körkép című elemzésében abból indult ki, hogy jelenleg a bérelhető áruházrendszerek mellett jelen vannak a piacon a különféle ingyenes keretrendszerek is, továbbá a saját fejlesztésű webshopok. Becslésük szerint 2018 elején kb. 10-15 ezer webáruház üzemelhetett Magyarországon. Ez a KSH adataihoz képest, amelyek szerint 2017 decemberében 132 508 darab fizikai, “offline” bolt működött hazánkban, nem tűnik soknak. De a GKI által 2015-ben mért 1400 aktív webshophoz viszonyítva jelentős bővülés. 

Webáruház bérlés: a nagy nevek is így indultak - sokan így is folytatták

A webshopokat illetően az egyik legalapvetőbb kérdés, hogy saját fejlesztésű, bérelt, vagy valamilyen ingyenes keretrendszeren alapuló megoldást válasszanak a tulajdonosok. Az egyik legnagyobb hazai, webáruház bérlést biztosító rendszer, a ShopRenter minden évben megjelenteti a Nagy Webáruház Felmérést. Az idei adatokból kiderül többek között, hogy míg felmérésben résztvevő 570 webshop 15%-a ingyenes webáruházmotort használ, 23%-nak pedig egyedi fejlesztésű webshopja van, a döntő többség, 62% valamilyen bérelhető webáruházrendszert vesz igénybe. (A Webshop ABC becslése szerint mintegy 6-7 ezer hazai webáruház működhet bérelt felületen.)

A ShopRenter több mint 3500 bérlője között például olyan, mára komoly, nagy forgalmú vállalkozássá és ismert branddé vált nevet találunk, mint a Reflexshop, a WhiskyNet, a FittenJó, a Kávétársaság, a VITAPACK, a Katus Webhsop, a Lednagyker, vagy éppen Megyeri Szabolcs Kertészete. A bérlés tehát a legkevésbé sem akadályozza a növekedést, vagy hogy egy webshop népszerű márkává váljon a piacon. Ezzel együtt mégis a kisebb webáruházak alkotják az e-kiskereskedelem szereplőinek többségét.

De nem csak számbeli fölényben vannak, hanem az online kiskereskedelmi forgalom jelentős részét is ezek a kisebb webshopok bonyolítják. Erre utal a GKI 2019 májusi e-TOPLISTA felmérése is, amely szerint a 10 legnagyobb hazai webáruház összesen mintegy nettó 150 milliárd forintos forgalmat realizált a tavalyi évben. Ez ugyan a szektor teljes forgalmának 35%-át teszi ki, ám egyúttal azt is jelenti, hogy a piaci szereplők többsége a kis és közepes méretű webshopok közé tartozik. Ezt megerősíti a már említett Nagy Webáruház Felmérés is. A felmérésben részt vevő webshopok 59%-át 1 fő, további 31%-át 2-3 fő üzemelteti, csak a fennmaradó 10% esetében foglalkoznak ennél többen a napi feladatokkal.

Webáruház indítása: saját fejlesztés, bérlés, vagy ingyenes keretrendszer a nyerő?

Saját webshop alapításánál, mint említettük, a legfontosabb kérdések egyike, hogy saját fejlesztésű legyen, ingyenes keretrendszert használjunk, vagy bérelhető webáruházzal vágjunk bele az online kereskedésbe. Bármelyik megoldást is választjuk, mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, de kezdőként szinte biztos, hogy a webáruház bérléssel járunk a legjobban.

Ami a webáruház bérlés mellett szól:

- Viszonylag alacsony, 5-10 ezer forintos a havi előfizetés.

- Kompakt rendszert kapunk, a webáruház fejlesztésével nem kell foglalkozni.

- A webshop üzemeltetése, a support és a hibaelhárítás nem a mi gondunk.

- A webáruház-készítés rendkívül gyors és egyszerű, költségei alacsonyak.

- A webáruház egyes elemei, beállításai és megjelenése egyszerűen és gyorsan személyre szabhatók.

- Kiegészítő szolgáltatások is elérhetőek, így hatékonyabb és egyszerűbb az üzemeltetés.

- Bármikor ráfejleszthetünk a bérelt rendszerre, vagy ha úgy tetszik, saját fejlesztésű webáruházra is válthatunk.

A hosszú távú siker titka

Bár egy folyamatosan bővülő piacról van szó, az újonnan alapított webáruházaknak csak egy kis hányada sikeres távlatilag. Ennek oka, hogy a legtöbben csak az indulásra készülnek fel, a webáruház-üzemeltetéssel összefüggő hosszú távú feladatokra már nem. Jelentősen nőhet annak esélye, hogy az általunk alapított webáruház hosszú távon is sikeres lesz, ha már az alapításkor foglalkozunk a később aktuálissá váló stratégiai, marketing, értékesítési és jogi kérdésekkel is.

Néhány további javaslat a kezdéshez a 2019-es Nagy Webáruház Felmérés alapján:

- A profilt tekintve a legjobb konverziós rátáról a szolgáltatás-, webpláza-, irodatechnika-, illetve könyv-profilú, valamint az autós, motoros termékeket forgalmazó áruházak számoltak be.

- A felmérésben részt vevő webáruházak közül a legtöbb ajándékokat, ruházati cikkeket, szabadidős termékeket és szépségápolási készítményeket forgalmaz.

- A mezőny a szolgáltatások, az oktatás, a villamossági termékek, az épületgépészet, valamint az állateledelek és kisállat-felszerelések területén a leggyérebb.

- A marketingeszközök közül a legnépszerűbbek a közösségi oldalak, ezeket a SEO (keresőoptimalizálás), a Facebook-hirdetések és a hírlevelek követik.

- A legtöbb nehézséget a marketing, a logisztika és a design testreszabása jelenti.

főkép forrása: pixabay.com

Dupláját is elkérhetik egy garzonért, ha korszerű és jól néz ki

Egy felújított ház 44 százalékkal, egy felújított lakás pedig 32 százalékkal drágább, mint egy felújítandó a zenga.hu adatbázisa szerint. Éppen ezért az eladóknak érdemes végiggondolniuk, hogy a hirdetés feladása előtt ráköltenek-e az ingatlanra. Az idén bővült azoknak a forrásoknak a száma, amelyek az ingatlanok korszerűsítését és felújítását célozzák.
2025. 02. 05. 13:30
Megosztás:

Pump.fun: A mémcoinok világának újító platformja - hogyan működik a Pump.fun?

A kriptovaluták dinamikus világában a mémcoinok – az internetes mémek által inspirált digitális pénzek – egyre nagyobb figyelmet kapnak. A Pump.fun egy olyan platform, amely lehetővé teszi bárki számára, hogy technikai tudás nélkül hozzon létre és indítson saját memecoinokat a Solana blokkláncon. De mi is pontosan a Pump.fun, miért jött létre, és milyen szolgáltatásokat kínál? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ, miközben áttekintjük a platform működését és a róla alkotott véleményeket.
2025. 02. 05. 13:00
Megosztás:

Rekordforgalom a magyar légtérben: több mint egymillió repülőgép haladt át tavaly

A HungaroControl 2024-ben rekordforgalmat regisztrált Magyarország légterében 1 millió 143 ezer 937 repülőgéppel, amelyeknek csaknem 84 százalékát az átrepülő járművek tették ki, az előrejelzések szerint az idén is erős forgalom várható - közölte a hazai légiforgalmi szolgáltató szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 05. 12:30
Megosztás:

Egyre népszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás

Egyre népszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA), amelyen keresztül tavaly több mint 1,2 millió beadvány érkezett, míg 2023-ban 770 ezer - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 05. 12:00
Megosztás:

Nőtt az euróövezet gazdasági teljesítménye

Nőtt az euróövezet gazdasági teljesítménye januárban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értéke alapján.
2025. 02. 05. 11:30
Megosztás:

Sportfogadás a Serie A-ban

Ha azt mondjuk Serie A, a sportkedvelők részére egyből be is ugrik hozzá a sportág és az ország. Az olasz labdarúgó bajnokság első osztálya milliókat mozgat meg az országban, és természetesen azon kívül is
2025. 02. 05. 11:29
Megosztás:

Gyengült a dollár az euróval szemben; estek az amerikai hozamok

Bár az USA felfüggesztette a Mexikóval, majd a Kanadával szembeni vámokat, de a Kínával szembeni vámháború elindult és Európa is a célkeresztben van.
2025. 02. 05. 11:00
Megosztás:

A fogászat jelene és jövője: riasztó adatok és új technológiai áttörések

Hazánk és más országok fogászati állapota aggodalomra ad okot, mivel folyamatosan romló tendenciát mutat az elmúlt évek statisztikái alapján. A technológiai innovációk megjelenésükkel - különös tekintettel a mesterséges intelligenciára - új reményt adhatnak a megelőzésben és a kezelésben.
2025. 02. 05. 10:30
Megosztás:

Enyhült a vámháború miatti aggodalom; emelkedtek a vezető tengerentúli indexek

Donald Trump a mexikóiak után a Kanadára kivetett vámokat is 30 napra felfüggesztette, ami reményt adott a piacoknak, hogy mégsem lesz kereskedelmi háború és ez elég volt ahhoz, hogy a hétfői felfordulás után emelkedni tudjanak a vezető amerikai részvényindexek.
2025. 02. 05. 10:00
Megosztás:

A gyorsjelentések mozgatták a nyugat-európai piacokat; emelkedett a BUX

A hétfői mínuszok után többségében emelkedni tudtak a mértékadó nyugat-európai indexek, amikor a vámháborúval kapcsolatos aggodalmak enyhültek, így a gyorsjelentések vették át az irányítást a részvénypiacokon.
2025. 02. 05. 09:30
Megosztás:

Mi az az ÁFA és hogy számítják?

Az adók világa sokak számára bonyolultnak és átláthatatlannak tűnhet, pedig az adók fontos szerepet játszanak a társadalmaink működésében. Az egyik leggyakoribb és legfontosabb adófajta az ÁFA, vagyis az általános forgalmi adó. Az ÁFA egy olyan adó, amelyet szinte minden áru és szolgáltatás árában megfizetünk. Bár az ÁFA mértéke országonként eltérhet, az adó célja mindenhol azonos: az állami jövedelmek jelentős részének biztosítása.
2025. 02. 05. 09:15
Megosztás:

Égbe szökött számok a békéltetésben

2024-ben összesen közel 1,7 milliárd forint ügyértékben született döntés, 10 százalékkal nőtt az egyezséggel záródó ügyek száma, 71 százalékban pedig olyan végeredmény jött létre, amely mindkét fél, a fogyasztó és a vállalkozás megelégedésével zárult. A Budapesti Békéltető Testülethez beadott kérelmek tekintetében kiugróan magas volt a járatkésésekkel és -törlésekkel kapcsolatos panaszok száma.
2025. 02. 05. 08:00
Megosztás:

Nemzetközi ingatlanóriás lép a magyar piacra: itt a NUMA Group

A NUMA Group, Európa egyik vezető digitális idegenforgalmi szolgáltatója bejelentette a magyar piacra lépését, amely során elsőként 170 egységből álló innovatív szálláshelyet nyit Budapest szívében, ezzel tovább erősítve jelenlétét a kelet-közép-európai régióban.
2025. 02. 05. 07:30
Megosztás:

Színt vallott 2024-ről az egyik lakástakarék: erős évet zárhattak tavaly a pénztárak

Megközelítette az állami kamattámogatás megszűnésének évében elért volument az Erste Lakástakaréknál kötött szerződések összege 2024-ben, de – a korábbi nyilatkozataikból kiindulva – erős évet zárhatott a másik két piaci szereplő is. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az intenzív érdeklődéshez az akár 30 százalékos kamatbónuszok mellett hozzájárult a konstrukciók online értékesítésének bevezetése is.
2025. 02. 05. 07:00
Megosztás:

Az XRP nagyot zuhant, miközben a HYPE és az INTL 15%-ot emelkedik: ez a legjobb befektetés 2025-ben?

A kriptopiac jelentős átalakuláson megy keresztül: az XRP árfolyama meredek visszaesést mutat, miközben a HYPE és INTL egyre nagyobb lendületet kapnak. Azonban a valódi kiugró projekt az IntelMarkets lehet – egy platform, amely az AI-t és a blokkláncot ötvözi, hogy forradalmasítsa a kriptokereskedést.
2025. 02. 05. 06:30
Megosztás:

Kijev nyitott az ukrajnai ásványkincsekbe történő nyugati befektetésekre

Ukrajna az ásványkincseibe történő befektetéseket illetően nyitott az együttműködésre a partnerországokkal, mivel ez része az ukrán győzelmi tervnek is - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, miután találkozott Rafael Grossival, az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával.
2025. 02. 05. 06:00
Megosztás:

Csehország is beszáll a Magyarország elleni EU-bírósági eljárásba

Csehország csatlakozni kíván ahhoz az eljáráshoz, amelyet az Európai Bizottság szuverenitásvédelmi törvény miatt Magyarország ellen indított az Európai Unió Bíróságán - közölte a cseh külügyminisztérium a CTK hírügynökséggel kedden Prágában.
2025. 02. 05. 05:30
Megosztás:

Bitcoin bányászat: Minden idők csúcsán a Bitcoin Hashrate

Meglepte az elemzőket a Bitcoin bányászati teljesítménye: a Bitcoin bányászati teljesítménye új rekordot döntött, miközben a piac lassulást várt - számolt be a CoinDesk.
2025. 02. 05. 05:00
Megosztás:

A britek többsége visszaállítaná a fiatalok szabad mozgását az EU-val

A kedden ismertetett legfrissebb adatok szerint a britek több mint kétharmada támogatná a fiatalok szabad mozgási és letelepedési jogának kölcsönös helyreállítását Nagy-Britannia és az Európai Unió között.
2025. 02. 05. 04:30
Megosztás:

Ennyi jut idén a családtámogatásra

Az idén 3754 milliárd forintot fordít családtámogatásokra az állam, ami 447 milliárd forinttal több, mint az elmúlt évben - jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter a családszervezetek évindító értekezlete alkalmából megtartott sajtótájékoztatóján, kedden Budapesten.
2025. 02. 05. 04:00
Megosztás: