Az európai szervezetek több mint fele legalább egy kibertámadás következményeit szenvedte el az utóbbi 24 hónapban
Több támadás, kevesebb önbizalom
Európai üzleti vállalkozások informatikai döntéshozóinak elmondása szerint szervezeteik több mint felét (54%) sújtották kibertámadások és az azokkal járó következmények az elmúlt 24 hónapban. Fennakadások a szolgáltatásban (31%), adatintegritási problémák (18%) és adatvesztés (15%) voltak a támadások leggyakoribb kihatásai. Az egyesült királyságbeli és a spanyolországi szervezetek vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve, a válaszadók 64 %-a számolt be hasonló tapasztalatokról az elmúlt két évben. Annak ellenére, hogy a vállalatok magasabb IT költségvetéssel rendelkeznek, mint a kis- és középvállalkozások, 64 %-uk szenvedett el kibertámadást és annak fent említett következményeit, szemben a kkv-k 45 %-ával.
A fenyegetés pedig nem csökken: 5 megkérdezettből több mint egy (21%) nyilatkozta, hogy az elmúlt 12 hónapban nőtt a kibertámadások száma az előző évhez viszonyítva, míg 42%-uk szerint nagyjából ugyanazon a szinten maradt. Emellett a kibertámadások egyre összetettebbek, hiszen minden öt informatikai döntéshozóból egy szerint az üzleti vállalkozásuk ellen elkövetett legutóbbi offenzíva során a támadók semmilyen nyomot sem hagytak maguk után.
Minél hamarabb, annál jobb
Az üzleti világban forgó érzékeny adatok mennyiségére tekintettel elengedhetetlen, hogy a szervezetek azonnal észleljék az adatlopást és a leghatékonyabb intézkedésekkel lépjenek fel ellene. Amíg jó hírként értékelhetjük, hogy a kutatásban részt vevő szervezetek több mint kétharmada (72%) nyolc órán belül, vagy annál hamarabb észrevette az adatszivárgást, addig sokkoló, hogy a vállalkozások 25 %-a elmulasztott lépéseket tenni a támadás első óráiban, hiszen csak később vették észre, hogy incidens áldozatai. Ahogy egy korábbi kutatás is megállapította, a gyors felderítés elengedhetetlen az offenzíva pénzügyi következményeinek csökkentése érdekében – az azonnali észlelés 456 ezer USD helyreállítási költséggel járt ellentétben azzal az 1,2 millió USD-vel, amelyet azok a vállalatok fizettek, akiknek több mint egy hét kellett ahhoz, hogy felismerjék a betörést.
“Kiemelt jelentőséggel bír és aggodalomra ad okot, hogy az elmúlt 24 hónapban az európai üzleti vállalkozások több mint felét érte kibertámadás, mely megzavarta tevékenységüket vagy egyéb károkat okozott. Az, hogy ma már megnőtt annak az esélye, hogy akár minden második üzleti vállalkozás nemcsak egy kísérlet, hanem egy sikeres kibertámadás áldozatául eshet, figyelmeztető jel a tulajdonosok és az IT-vezetők számára.” - nyilatkozta Tóth Árpád, a Kaspersky Lab képviseletvezetője. “A kutatás eredményei alátámasztanak egy másik - a kiberbiztonsági iparág által már régóta hangoztatott - tendenciát is, miszerint a támadók csak nagyon kevés, vagy semmilyen nyom hátrahagyásával jutnak be a szervezetbe és ezzel pedig egyre nehezebbé teszik a vizsgálatokat. Mindez alátámasztja a kiberbiztonsági szakértők közötti együttműködés fontosságát.”
Az olyan fejlett biztonsági eszközök, mint a Kaspersky Anti Targeted Attack Platform (KATA) megvédhetik a vállalatokat a legkifinomultab, gépi tanulási modelleken, homokozó (sandbox) vagy más technikákon alapuló fenyegetésektől is.
A Kaspersky Lab Globális Kutatási és Vizsgálati Csoportja (Global Research & Analysis Team, azaz GReAT) egy tehetséges biztonsági szakértőkből álló egyedülálló csapat, amely mestere a fejlett célzott támadások, a rosszindulatú szoftverek, a zsaroló vírusok, a kiberkémkedés és a trükkös alvilági bűnözők felismerésének. Célja, hogy biztonságosabbá tegye a világot az egyének és a szervezetek számára egyaránt. A GReAT kibertámadások százait vizsgálta, hogy ezzel is segítse a szervezeteket és a bűnüldöző hatóságokat az incidensekre adott válaszokban, vizsgálatokban és következményeik kezelésében. További részleteket itt olvashat a GReAT csapatról.
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor
Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor
Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képest?