BÉT - Esély sem volt az emelkedésre
A Magyar Telekom kivételével jelentősen gyengültek az előző napi záráshoz képest. Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője elmondta: szinte szabadesésben mozogtak a piacok szerdán, a feltörekvő piaci tőzsdék mellett a régiós devizák is jelentősen gyengültek. Rámutatott: a Budapesti Értéktőzsde délután egy órakor érte el a mélypontot, amihez képest a következő órákban egyes amerikai makroadatok hatására közel 200 ponttal is emelkedni tudott a BUX, egészen három óráig, amikor a rossz amerikai ingatlanpiaci adatok miatt ismét esésbe kezdtek a tőzsdék.
A szakértő szerint elsősorban az amerikai jegybank, a FED által bejelentett jelentős kötvénykibocsátás miatt vonják ki pénzüket a befektetők a fejlődő piacokról, mivel a fejlődő piaci részvények és devizák túlértékeltek, nincs mögöttük a megfelelő fundamentum. Rózsa Balázs, az OTP Bank Nyrt. tőzsdei műveletek osztályának vezetője kiemelte: eljött egy nagyobb mértékű korrekció ideje a börzéken, ha még a piacok ezt nem is hiszik el. Hangsúlyozta: megdőlt az elmélet, hogy a befektetők a jelentős nyomás alatt lévő pénzügyi részvényekből a technológiai szektorba fektetnék pénzüket, mivel az amerikai technológiai index, a Nasdaq már napok óta jelentősen esik.
Az osztályvezető szerint ha szerdán a jelenlegi 0,5-1 százalékos mínuszban fejezik be a kereskedést az amerikai indexek, akkor csütörtökön jelentős pánikhangulatban nyithatnak ki az európai tőzsdék, így további korrekció is jöhet a piacokon.
A Mol árfolyama 580 forinttal, 3,56 százalékkal 15.700 forintra csökkent, 3,5 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 276 forinttal, 5,17 százalékkal 5.061 forintra esett, forgalmuk 23,1 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama nem változott, 815 forintot ért, forgalma 1,8 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 1495 forinttal, 3,65 százalékkal 39.500 forintra gyengült, a részvények forgalma 1,4 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 292,3 millió forintos forgalom mellett 1005 forinttal, 4,88 százalékkal 19.600 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.913,53 ponton zárt szerdán, ez 70,59 pontos, 3,56 százalékos csökkenés a keddi záráshoz viszonyítva.