Befektetői minősítést kapott a MOL
2010. március 29-én a Fitch hitelminősítő intézet a MOL hosszú lejáratú deviza és forint kibocsátói besorolását stabil kilátásokkal BBB- szintre, rövid lejáratú deviza és forint kibocsátói besorolását pedig F3-ra értékelte. Továbbá a Fitch a MOL szenior, biztosíték nélküli deviza és forint adósságainak minősítését is BBB- szintre sorolta
ideértve a 2015-ben lejáró 750 millió euró összegű kötvényét is.
A vállalatnak most megadott hosszú futamú adósosztályzat - amely a befektetésre ajánlott sáv alsó széle - egy fokozattal gyengébb a Fitch által Magyarországra mint szuverén adósra nyilvántartott, "BBB" szintű besorolásnál, a magyar államadósi osztályzat kilátása ugyanakkor negatív, a Molra adott új besorolásé pedig stabil.
Molnár József, pénzügyi vezérigazgató-helyettes elmondta: „Büszkék vagyunk, hogy a MOL BBB- besorolást kapott stabil kilátásokkal a Fitch-től. A 2009-ben végrehajtott szigorú költségés beruházás-csökkentési intézkedések, valamint a kiegyensúlyozott integrált üzleti modellünk eredményeként képesek voltunk megőrizni erős pénzügyi pozíciónkat a rendkívül nehéz külső környezet ellenére. A MOL a következő években is elkötelezett erős pénzügyi helyzetének megtartása mellett.”
A hitelminősítő szerint a Mol magyarországi és szlovákiai finomítói létesítményei magas minőségűek és kedvező elhelyezkedésűek. A kitermelői üzletág - a napi 135 ezer hordó olajegyenértéknek megfelelő kitermeléssel - azonban kicsi a Fitch által az olaj- és gázipari vállalatokra alkalmazott kritériumok alapján, és - más piaci szereplőktől eltérően - ehhez képes nagy a finomítói és marketing-üzletág - áll az elemzésben.
Ez utóbbi üzletág a Fitch Ratings adatai szerint 2007 és 2009 között a Mol adó- és kamatfizetés, valamint leírások előtti alapszintű pénzügyi egyenlegének (EBITDA) 40 százalékát adta. A hitelminősítő szerint a Mol pénzügyi kockázatkezelése megfontolt, a hitelráták viszont "valamelyest gyengék" a besoroláshoz képest, tekintettel a közepes üzleti profilra; az EBITDA-arányos kiigazított nettó adósság 2,5-szeres volt a 2009-es pénzügyi év eredményei alapján.
A Fitch szerint azonban a Mol besorolását alátámasztja a cég logisztikai hálózata, amely hozzájárul a vállalat domináns magyarországi és szlovákiai - valamint kisebb mértékben horvátországi - piaci helyzetének fenntartásához.
Az S&P a magyar államadósi besorolást listázza stabil kilátással, és a Mol osztályzatát negatívval. A Fitch Ratings az új Mol-besorolás megállapításához fűzött hétfői londoni elemzésében kiemelte: az osztályzat a Mol - mint közepes méretű integrált olaj- ás gázipari vállalat - átlagos üzleti profilját, valamint a közép- és délkelet-európai térségben meglévő, fenntartható, vezető piaci pozícióját tükrözi. A besorolás azt is jelzi, hogy az európai társvállalatokkal összevetve szilárdak a cég pénzforgalmi mutatói a feltárási és kitermelési, valamint a finomítói ás marketingszektorban - áll a Fitch elemzésében.