Bizakodóbbak lettek a magyar gazdák

Az előző negyedévi, 30,5-es értéktől 31,8-re emelkedett a Takarék AgrárTrend Index értéke. 2020 legnagyobb nyertesei a növénytermesztők, ugyanis a gabonaárak öt éves csúcsokon járnak, ahogyan a fehérje- és olajos növényeké is. Előbbi termékeket inputként felhasználó termékpályák szereplői azonban borúsan látják a jövőt: kettős árnyomásra számítanak: a pandémia miatti lezárások, illetve az állatbetegségek miatti túlkínálatos piacon kénytelenek helyt állni.

Bizakodóbbak lettek a magyar gazdák

A Takarék AgrárTrend Index értéke 2020 utolsó negyedévének végén 31,8 pontra emelkedett a 48 pontos skálán, ami 1,3 ponttal magasabb az előző negyedévinél. A várakozások jellemzően a növénytermesztési termékpályákon emelkedtek, viszont azon állattenyésztési termékpályák, ahol magas a vásárolt takarmány függőség (baromfihús, sertés, tojás) pesszimistábban látják a 2021-es évet a gazdálkodók. A szőlő-bor termékpályán a harmadik negyedévhez képest stagnálást látható ez szorosan összefügg a koronavírus második hulláma miatti újbóli lezárásokkal. Összességében elmondható, hogy 2020-ban példaértékűen helyt állt a magyar élelmiszergazdaság, azonban az állati fehérjét előállító termékpályák nehéz év elé néznek 2021-ben.

A Takarékbank agrárügyfeleinek december végi megkérdezése alapján készült összegzésben a hitelintézet agrárelemzői megállapították, hogy a szántóföldi növénytermesztőknél a kibocsátási árak lényegesen nagyobb mértékben nőttek, mint az inputoké és ez jótékonyan hatott a jövedelmezőségükre. A tavaszi fagykárok a gyümölcstermesztőknek jelentős terméskiesést okozott, ezek következtében a tavalyinál 20-30 százalékkal magasabb értékesítési árak 2020 utolsó negyedévében is velünk maradtak. A tojáságazatban továbbra is kielégítő felvásárlási árakról és keresletről számoltak be az ügyfelek, ám a takarmányárak emelése már az utolsó negyedévben is kifejtette hatását.

A Takarékbank agrárelemzői elkészítették 2021-es kibocsátási várakozásaikat, eszerint az élelmiszergazdaság 3-6 százalékos bővülésével számolnak idén. Előrejelzésükben azzal kalkulálnak, hogy 2021 júliusától a belföldi turizmus részlegesen újraindul, továbbá az élelmiszer árak inflációja (elsősorban a magas bázis miatt) az első félévben lassul, némi áremelkedésre az év második felében lehet számítani. Fontos kitétel, hogy várakozásaik szerint, az élelmiszer kiskereskedelem legalább a tavalyi év szintjén fog teljesíteni.

A 2020-as év sikerének kulcsa az alkalmazkodás volt, 2021-é a hatékonyság lehet

2020 rendkívül mozgalmas év volt a magyar agráriumban is: az afrikai sertéspestis továbbra is meghatározó mértékben alakította az agrárpiaci folyamatokat, emellett alkalmazkodni kellett a koronavírus járvány okozta kihívásokhoz, továbbá a madárinfluenza és a kedvezőtlen tavaszi időjárás is nehéz feladat elé állította az élelmiszergazdaságot. Ennek ellenére termékpályánként eltérően, de a magyar agrárium kiváló helytállásról tett tanúbizonyságot, s ismét bizonyította, hogy továbbra is a leginkább válságálló ágazatról beszélhetünk.

2020 legnagyobb nyertesei egyértelműen a szántóföldi növénytermesztők voltak. A gabona- olaj és fehérjenövény termékpályákon a tavaszi aszály körüli bizonytalanság után az utolsó negyedévre, elsősorban a kialakult piaci áraknak és a kielégítő termésmennyiségnek köszönhetően kiemelkedő jövedelmezőségről számoltak be az alapanyag termelők, ugyanez a hatás a feldolgozóknál negatív irányú. Az elemzők 2021 első negyedévében a malomipari termékek fogyasztói árában jelentősebb emelkedésre számítanak, ahogy a takarmányokéban is.

Mennyit tudsz a disznóvágásról? - Teszteld tudásod ITT! 

A tejágazatban továbbra is kielégítő átvételi árak látthatóak, a megnövekedett hazai feldolgozó kapacitások pedig olyan értelemben hatottak pozitívan az ágazatra, hogy az esetlegesen szűkölő exportlehetőségeket a termelők fel tudták váltani hazai kapcsolatokkal. A húsmarha termékpálya szereplői alapvetően a kedvező árfolyamhatásokat élvezik, nem mutatnak számottevő keresletcsökkenést, ám az éttermek újbóli bezárása rájuk negatívan hatott. Egyes takarmánynövények árában a szarvasmarhát tenyésztők is némi áremelkedést várnak, azonban fontos megjegyezni, hogy előbbi ágazatokban az állattenyésztési divízió mellé jellemzően saját takarmánytermő terület is párosul, így kevésbé kitettek a takarmánypiaci folyamatoknak.

Ezzel szemben a baromfihús-, sertés- és tojás termékpályákon a 2021-es évben a piaci szereplők kettős árnyomástól tartanak. Európában 2020 utolsó negyedévében Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában, Németországban és Lengyelországban is regisztráltak madárinfluenzás eseteket, korábban Németország távol-keleti sertéshús exportlehetősége megszűnt, így mind a baromfi- mind pedig a sertés esetében átmenetileg túlkínálatos európai piacon kénytelenek helytállni a feldolgozók. A takarmányok árába 2021 első negyedévében épülhetnek be az előző év végi magas terményárak. Előbbi hatások eredményeként kerülnek kettős árnyomás alá az állattenyésztők: az elsődleges input (takarmány) áremelkedését a feldolgozói oldalról érkező nyomás miatt nem tudják a vágóállat árában érvényesíteni.

A borászatoknak a vendéglátóhelyek ismételt bezárása okoz nehézségeket, azonban 2020 végére számos termelő megteremtette az online értékesítés lehetőségét, így a 2019-es évjárat tételei, ha nem is 100 százalékban, de utat találnak a fogyasztókhoz. A szőlő-bor termékpálya azon szereplői, akik jellemzően lédig bort értékesítenek, kifejezetten erős évről számoltak be, ugyanis az exportpiacokon jobb pozíciókkal találkoztak. A gyümölcsök esetében az árak jóval a 2019-es szint felett voltak tavaly.



Bátran kijelenthető, hogy 2021-ben a magyar élelmiszergazdaságban a siker kulcsa a hatékonyság lesz, kiváltképp az állattenyésztők esetében. Az egyes állati fehérjét előállító termékpályák szereplői tényként kezelik, hogy hamarosan a takarmányköltségek rendkívüli módon emelkedni fognak.

Előbbi kockázat többféleképpen kezelhető, ám a leginkább sikeresnek a hatékonyság növelése tekinthető, hiszen ezzel érhető el a költségek csökkentése, amivel némileg kiküszöbölhető az input ár emelkedése, hosszú távon pedig magasabb jövedelmezőséget eredményezhet. Jelen piaci körülmények között felerősödik a támogatások szerepe, mind a jövedelempótló, mind pedig a hatékonyságnövelést célzó beruházás ösztönzőké. Jelen piaci körülmények között egyéb kockázatkezelési eszközök térnyerésére is számíthatunk, ezt példázza a 2021 februárjában induló új krízisbiztosítási rendszer is, amelyhez immár az állattenyésztők is csatlakozhatnak, ennek célja kifejezetten az idei év várható negatív hatásainak részleges kiküszöbölése.


Stabilcoin vagy CBDC: kié lesz a digitális pénz feletti bizalom?

A digitális pénz körüli vita mára kilépett a kriptoszektor belső világából, és a globális pénzügyi rendszer egyik stratégiai kérdésévé vált. A stabilcoinok néhány év alatt a kriptokereskedés háttéreszközeiből a digitális dollárhasználat egyik legfontosabb csatornáivá váltak. Ezzel párhuzamosan a jegybankok a CBDC-kben, vagyis a központi banki digitális valutákban látják annak lehetőségét, hogy a készpénz szerepét a digitális korban is megőrizzék, és a pénzügyi infrastruktúrát korszerűsítsék.
2026. 06. 18. 11:30
Megosztás:

Riasztást adott ki Olaszországban az egészségügyi tárca

Először az ország északi térségében, majd az egész országban a megszokottnál magasabb, 40 Celsius-fokhoz közeli hőmérsékletet jeleztek csütörtöktől, ezért a római egészségügyi tárca újabb riasztást adott ki.
2026. 06. 18. 11:00
Megosztás:

Befektetői adóilletőség és az Egyesült Arab Emírségek: mit jelent valójában a 0% személyi adó 2026-ban?

Az Egyesült Arab Emírségek a nemzetközi befektetők és kereskedők egyik legvonzóbb célpontja, és ezen a 2023-ban bevezetett társasági adó sem változtatott. A magánszemély jövedelmei – a bér, az osztalék, a tőkenyereség és az ingatlan bérleti bevétel (az ingatlanból származó bevételek az egyezményes országokban általánosságban az ingatlan elhelyezkedése szerint adóztatható) – után ugyanis továbbra sincs személyi jövedelemadó. Egy magyar befektető szempontjából azonban nem ez az igazán érdekes kérdés, hanem az, hogy ezt a 0%-ot ténylegesen milyen feltételekkel lehet elérni. A válasz egyetlen fogalom köré szerveződik: az adóilletőség.
2026. 06. 18. 10:30
Megosztás:

Változatlanul hagyta az alapkamatot a Fed, a vártnál szigorúbb hangnem hatására csökkentek a piacok

A Federal Reserve szerdán a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a kamatlábakat, de a döntéshozók jelezték, hogy az év hátralevő részében várható egy kamatemelés, mivel egyre nagyobb aggodalmat kelt, hogy az infláció az amerikai jegybank 2%-os célja felett marad.
2026. 06. 18. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek szerdán az európai piacok, 11,2%-kal növekedtek a keresetek Magyarországon

Az európai részvények szerdán enyhén emelkedtek, miközben a befektetők az Egyesült Államok és Irán közötti békemegállapodás részleteire, valamint a Federal Reserve monetáris politikai kilátásaira vártak. A páneurópai STOXX 600 index 0,5%-kal zárt magasabban, ezzel sorozatban az ötödik emelkedő napját könyvelhette el. A Dax és az FTSE 100 kisebb mértékben emelkedtek, míg a CAC 40 alulteljesítőnek bizonyult 0,1%-os csökkenéssel.
2026. 06. 18. 09:30
Megosztás:

Az energiapiacon a verseny már nem a termelésről, hanem a tárolásról és a gyors alkalmazkodásról szól

Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével - fejtette ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
2026. 06. 18. 09:00
Megosztás:

Ez történt a forint árfolyamával csütörtök reggelre

Gyengült a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 18. 08:30
Megosztás:

Megkezdte működését a Green Energy Investhor paksi energiatárolója

A Green Energy Investhor Zrt. (GEI) leányvállalata, az MB Sunissimo Primo Kft. sikeresen lezárta paksi energiatároló-fejlesztésének próbaüzemét, így a rendszer megkezdte kereskedelmi működését. A 21 MVA/48 MWh névleges teljesítményű energiatároló a GEI 2024-ben üzembe helyezett paksi naperőművéhez kapcsolódik, és annak működését támogatja a villamosenergia-rendszerhez való rugalmasabb alkalmazkodással.
2026. 06. 18. 08:00
Megosztás:

Közzétették a nem képviselő kormánytagok vagyonnyilatkozatát

Közzétették a kormany.hu-n a nem országgyűlési képviselő kormánytagok vagyonnyilatkozatát szerdán; Bóna Szabolcs agrárminiszter jelentős földtulajdonnal rendelkezik, Lannert Judit, az oktatási tárca vezetője értékpapírban több mint 100 millió forintot tart, Vitézy Dávid közlekedési miniszter pedig csökkentette magyarállampapír-állományát.
2026. 06. 18. 07:30
Megosztás:

Biztonságos nyaralás a digitális korban: még a pénzmosás elleni szakértőt is érhetik meglepetések

Nyaraláskor sokan hajlamosak lazítani a biztonsági rutinjaikon, pedig a digitális világban a vakáció sem ad felmentést az óvatosság alól. Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász és pénzmosás elleni szakértő arra figyelmeztet, hogy egy egyszerű szállodai bejelentkezés vagy egy ártatlannak tűnő közösségi média poszt is komoly adatvédelmi és anyagi kockázatokat rejthet.
2026. 06. 18. 07:00
Megosztás:

Közzétették a nem képviselő kormánytagok vagyonnyilatkozatát

Közzétették a kormany.hu-n a nem országgyűlési képviselő kormánytagok vagyonnyilatkozatát szerdán; Bóna Szabolcs agrárminiszter jelentős földtulajdonnal rendelkezik, Lannert Judit, az oktatási tárca vezetője értékpapírban több mint 100 millió forintot tart, Vitézy Dávid közlekedési miniszter pedig csökkentette magyarállampapír-állományát.
2026. 06. 18. 06:00
Megosztás:

Digitális előrendelés alakíthatja át az iskolai étkeztetést, hogy eltűnjön a pazarlás

Az online előrendelés a közétkeztetés egyik legnagyobb problémájára, az ételpazarlásra is választ adhat. Az A–B–C menürendszerben a diákok előre kiválasztják az ételt, így a konyhák pontosan annyi adagot készíthetnek, amennyire valóban szükség van. A szakértő szerint ezzel a módszerrel az ételhulladék mennyisége szinte nullára csökkenthető. A rendszer közben választási lehetőséget ad a gyerekeknek, és kiszámíthatóbbá teszi a napi konyhai működést. Az előrendelés így egyszerre lehet logisztikai megoldás, nevelési eszköz és a pazarlás visszaszorításának kulcsa.
2026. 06. 18. 05:00
Megosztás:

Háború, járattörlés, légtérzár? Az Emirates új biztosítása ezekre is kiterjed

Új, kibővített utasbiztosítási terméket vezet be az Emirates, amely a hagyományos utasbiztosítási fedezeteken túl olyan helyzetekre is kiterjed, amelyek az elmúlt évek geopolitikai és légiközlekedési kihívásai nyomán egyre nagyobb jelentőséget kaptak az utazók számára.
2026. 06. 18. 04:00
Megosztás:

A védett árnál 20 forinttal kedvezőbb áron lehet tankolni az Auchan töltőállomásokon 2026. június 17-től

A mindenkori védett árnál literenként 20 forinttal olcsóbban tankolhatják meg a vásárlók a magyar rendszámú járműveiket az Auchan Benzinkutakon. Az Auchan a 95-ös benzin esetében az 595 forintos benzinár helyett 20 forinttal olcsóbban, azaz literenként 575 forintért, míg a 615 forintos dízelár helyett pedig szintén 20 forinttal kedvezőbben, azaz literenként 595 forintért kínálja az üzemanyagot.
2026. 06. 18. 03:30
Megosztás:

AI a gyakorlatban: ezt érdemes tudniuk a vállalatvezetőknek 2026-ban

Hogyan válhat a mesterséges intelligencia (AI) a kkv-k mindennapi működésének részévé és versenyképességük javításának eszközévé – ezt a témát tűzte zászlajára a Joint Venture Szövetség (JVSZ) Country Ride rendezvénysorozatának első idei állomása. Az immár harmadik évében járó kezdeményezés debreceni eseményén a JVSZ számos helyi vállalkozás és nagyvállalat vezetőjét bevonva vitatta meg a szakértőkkel az AI-ban rejlő lehetőségeket és buktatókat. A rendezvényen bemutatták az AI Index Magyarország kutatást is.
2026. 06. 18. 03:00
Megosztás:

Úthasználati díjat vezettek be a városon áthaladó nehézgépjármű-forgalomra az erdélyi Nyárádszeredában

Úthasználati díjat vezettek be a városon áthaladó nehézgépjármű-forgalomra Nyárádszeredában az A8-as autópálya közelében zajló útépítési munkálatok miatt - jelentette be szerdán az erdélyi város önkormányzata.
2026. 06. 18. 02:30
Megosztás:

A kormány kezdeményezi a védett üzemanyagár kivezetését

Mivel a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, a kormány szerdai ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a vonatkozó jogszabályok megváltoztatását az Országgyűlésnél, és a védett ár kivezetését - írta szerdai Facebook-bejegyzésében a miniszterelnök.
2026. 06. 18. 02:00
Megosztás:

A Legfőbb Ügyészség teljes kivizsgálást és tájékoztatást ígért az aranykonvojügyben

Az aranykonvojügy minden szálát kivizsgálja és a nyilvánosság elé tárja az ügyészség - írta szerdai közleményében a Legfőbb Ügyészség, azután, hogy Magyar Péter miniszterelnök úgy fogalmazott: "A legfőbb ügyész haladéktalanul szólaljon meg az ügyben!"
2026. 06. 18. 01:30
Megosztás:

Elmarad a JazzFest Budapest

A szervezők lemondták a JazzFest Budapest 2026 fesztivált, így elmarad a június 27-től július 5-ig tervezett idei rendezvény - közölte a fesztiváligazgató kedden Facebook-bejegyzésében.
2026. 06. 18. 01:00
Megosztás:

Amikor a számítás végre nem bonyolít, hanem segít választani

A pénzügyi világ sokak számára még mindig tele van bizonytalansággal és kérdőjelekkel, különösen igaz ez akkor, amikor hitelfelvételre kerül sor. Nem véletlen, hogy egyre többen keresnek olyan megoldásokat, melyek egyszerűbbé, átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá teszik a folyamatot. A Cofidis is kiemelt szerepet tulajdonít a tudatos döntéshozatal támogatásának – lássuk, ez hogyan lehetséges.
2026. 06. 18. 00:01
Megosztás: