Cséfalvay Zoltán: a gazdaságnak szüksége van a multinacionális és a kisvállalkozásokra is

A magyar gazdaságnak mindkét piaci szereplőre, a multinacionális vállalatokra illetve a kisvállalkozásokra is szüksége van, és fontos, hogy ezek együtt tudjanak működni - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára csütörtökön a Világgazdaság és a Magyarországon működő bilaterális kamarák Multik nélkül nem megy című konferenciáján, Budapesten.

Az államtitkár szólt arról, hogy a magyar gazdaságpolitika mozgásterét befolyásolja az euróválság. Úgy vélte, az euró válságából kiolvasható az is, hogy az eurózóna olyan országokat tömörít, amelyek között erős versenyképességi szakadék van, vontatottan halad az uniós belső piac kialakulása, a versenyképességi különbségek leépítésére pedig az európai transzferek nem képesek. Több nemzetközi véleményt is ismertetve az államtitkár szólt arról, hogy jelenleg kompromisszumról kompromisszumra halad Európa az euróválság kezelésében.

 

Mint mondta, az is látható, hogy egyre kevesebben mentenek meg egyre több országot. Az államtitkár szerint a kiszámíthatatlan gazdasági környezetben azok az országok, gazdaságok lehetnek sikeresek, amelyek gyorsan és proaktívan reagálnak. A magyar gazdaságpolitika célja a stabilitás biztosítása és a versenyképesség erősítése egyszerre - emelte ki Cséfalvay Zoltán, aki szerint a válságállósághoz a külföldi tőkére is szükség van, mivel az a gazdasági szabályozást, a munkaerőpiacot a verseny felé mozdítja. Magyarországon jelenleg a GDP 71 százalékát, 68,5 milliárd eurót teszi ki a külföldi működő tőke, ami nemzetközi összehasonlításban figyelemre méltó, mert Görögországban ugyanez a mutató 11 százalék, a német külföldi működő tőke pedig 17 milliárd eurót ért el Magyarországon a rendszerváltás óta, míg ez idő alatt Brazíliában 29 milliárd, Kínában 22 milliárd eurót - mondta az államtitkár.

 

Cséfalvay Zoltán kitért arra, hogy Magyarország a stabilizálás során szokatlan eszközöket is használt, köztük három szektorban válságadót vezetett be, de ezeket az ígért időpontra, 2013-ra megszüntetik. A gyógyszergyárakra vonatkozó különadó megszüntetésének lehetőségére vonatkozó kérdésre válaszolva közölte: e különadó kérdése az egészségügy átalakításától függ. A konferencián Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke a magyar gazdaság mozgásteréről tartott előadást. Kifejtette: a világban tapasztalható pénzügyi válság második szakaszában mindenütt előtérbe kerül a költségvetés alakulása, Magyarországon pedig különösen fontos a költségvetés helyzete a válság kezelésében, hiszen elsődleges cél a költségvetési deficit és az államadósság folyamatos csökkentése.

 

A 2012. évi költségvetés tervezése bizonytalan gazdasági környezetben történt, és időközben egyre rosszabb világgazdasági kilátásokról érkeznek a hírek - jegyezte meg. Járai Zsigmond úgy látja, hogy a 2012. évi költségvetésben szereplő 2,5 százalék hiánycél, és a folyamatos államadósság-csökkentés "minden áron meglesz", és ez egyik eszköze lehet a gazdaság stabilizálásának, de szükség gazdasági növekedésre, kiszámíthatóságra, bizalomra is. Úgy vélte, 2012-ben Magyarországról nem fog kiindulni fizetési válság, de a pénzügyi válság fokozódása érintheti az országot, s a 9-10. "dominó" helyen lehet. A Költségvetési Tanács elnöke szerint jövőre a magyar gazdasági növekedés lelassul, stagnálás közeli lehet, beruházás- és megtakarítási növekedésre nem lehet számítani, a tőzsde eddigi minimális szerepe tovább mérséklődik.

 

Hozzátette: gyorsabban és hatékonyabban kellene az uniós forrásokat felhasználni, és szükség lenne a gazdasági versenyképesség növelésére. Kitért arra is, hogy az eurót úgy lehetne fenntartani, ha közös lenne a gazdaságpolitika is. Arra a kérdésre, hogy mikorra javasolná az ország eurózónához történő csatlakozását, Járai Zsigmond elmondta: szerinte először rendbe kell tenni a gazdaságot, utána lehet erről beszélni. (MTI)

Magyarország a végsőkig kitart az orosz gáz mellett, szemben a V4 országokkal

Az orosz gázról való leválás radikális fordulatot hozott Európában, de a V4-országok eltérő utakat választottak: Lengyelország norvég gázzal és hőszivattyúkkal vált, Szlovákia az LNG és az azeri gáz mellett tette le a voksot, Csehország a szénről áll le. Eközben Magyarország továbbra is kitart az orosz behozatal mellett, miközben vészesen közeledik a 2027-es uniós importstop. Az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének energiaföldrajzi munkacsoportja dr. Munkácsy Béla vezetésével elemezte a helyzetet melyet a masfelfok.hu publikált.
2025. 07. 22. 04:00
Megosztás:

Nincs több haladék, augusztustól élesednek az amerikai vámok

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap kijelentette, hogy augusztus 1. a határidő, amikor is minden országnak meg kell kezdenie a vámok fizetését az Egyesült Államok számára. Lutnick ugyanakkor hozzátette, hogy az USA augusztus 1. után is nyitott a tárgyalásokra.
2025. 07. 22. 03:00
Megosztás:

Gyengélkedik a luxuspiac: 5,5 százalékkal csökkent a Burberry negyedéves bevétele

A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati és kiegészítő termékeket forgalmazó cégének bevétele 5,5 százalékkal csökkent a június végével záródott pénzügyi első negyedévében.
2025. 07. 22. 02:00
Megosztás:

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet, szemben az egy évvel korábbi 5,6 milliárd eurós nettó nyereséggel.
2025. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat; a fiatalok 20 órától kapnak sms-t az eredményről - mondta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 07. 22. 00:05
Megosztás:

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás:

Új tagokkal bővül az S&P 500 tőzsdeindex

Pénteken tőzsdezárás után jelentették be, hogy a Block július 23-tól bekerül az S&P 500 indexbe, átvéve a Hess olajvállalat helyét, melyet a Chevron felvásárolt.
2025. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Orbán Viktor is segített: jól alakultak a Ryanair számai

A Ryanair ma reggel publikálta a 2026-os pénzügyi év első negyedéves eredményét.
2025. 07. 21. 21:00
Megosztás:

Nyomás alatt maradhat az olaj árfolyama

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn hordónként 67,3 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 69 dollár körül mozgott.
2025. 07. 21. 20:00
Megosztás:

Nézz rá az EURÓ árfolyamra! Mi a furcsa?

Pénteken minimális mozgások jellemezték a hazai devizapiacot, 399 körül oldalazott a forint az euró ellenében.
2025. 07. 21. 19:00
Megosztás:

Több ezer járművezetőt ellenőriztek a rendőrök Budán

Közlekedésbiztonsági akció keretében 2347 járművezetőt ellenőriztek a rendőrök a hétvégén Budán, 23 esetben merült fel ittas járművezetés gyanúja - írta a rendőrség hétfőn a honlapján.
2025. 07. 21. 18:00
Megosztás:

Farkaséhség

Több alkalommal írtunk róla, hogy mintha valamiféle rózsaszín köd, túlzott optimizmus uralkodna a részvénypiacokon, főleg az amerikai piac esetében.
2025. 07. 21. 17:00
Megosztás:

Már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban

A Kormány mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében. A Demján Sándor Program keretében a Kormány több, mint 1.400 milliárd forintnyi forrással támogatja a vállalkozások megerősítését, így nemcsak a gazdaság fejlődéséhez, hanem a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
2025. 07. 21. 16:00
Megosztás:

Ethereum 10 éve: A The Torch NFT ünnepi útja és a decentralizált innováció diadala

Az Ethereum, a világ egyik legnagyobb blokklánc-hálózata, 2025. július 30-án ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. Ennek tiszteletére elindult egy különleges kezdeményezés: The Torch NFT, vagyis a Fáklya NFT – egy digitális emléktárgy, amely 10 napig vándorol kriptotárcák között, mielőtt szimbolikusan megsemmisül.
2025. 07. 21. 15:00
Megosztás:

Meglepetés nélkül zárult a hét a piacokon – stabil hozamok, oldalazó devizák

Pénteken minimális mozgás volt a fejlett piaci hozamokban. A német és amerikai hosszú hozamok is csak pár bázispontot mozdultak.
2025. 07. 21. 14:00
Megosztás:

Sok roller, rendkívül magas kárösszegek – mit tanácsol az Allianz a mikromobilitás híveinek?

Új korszakot hoztak a városi közlekedésben a robbanásszerűen terjedő elektromos rollerek, amelyekre 2024. július 16-tól kötelező felelősségbiztosítást kell kötni. Azokra mindenképpen, amelyek tervezett végsebessége meghaladja a 25 km/h-t, a 25 kg-ot elérő saját tömegű eszközök esetében pedig már azokra is, amelyek legalább 14 km/h-val képesek haladni. Egy évvel a kötelező biztosítás bevezetése után gyorsmérleget készített az Allianz Hungária Zrt. a rollerhasználatból fakadó tanulságokról.
2025. 07. 21. 13:00
Megosztás:

Soha ennyi pénzt nem fizettünk vissza a bankoknak, mégis egyre mélyebbre süllyedünk az adósságban

Rekordösszegeket fizetünk vissza a bankoknak – ennek ellenére csak még jobban eladósodunk. A magyar háztartások hiteltartozása május végére megközelítette a 11 596 milliárd forintot, miközben a törlesztések összege is minden korábbi szintet túlszárnyalt. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a nettó eladósodás folytatódni fog, aminek az év második felében még nagyobb lökést adhat a nyári személyi kölcsön boom, ősztől pedig az új, 3 százalékos kamatú lakáshitel lehetősége.
2025. 07. 21. 12:00
Megosztás:

Bitcoin újabb rekord közelében, de árnyak gyülekeznek – Ethereum vezeti a ralit

A kriptovaluta piac újabb lendületet vett az ázsiai kereskedési hét nyitányával, de a felszín alatt aggasztó jelek kezdenek kirajzolódni. Miközben a Bitcoin továbbra is közel jár az eddigi csúcsához, az Ethereum még dinamikusabban teljesít – a befektetői hangulat erős, ám a bálnák és a bányászok eladási hulláma megakaszthatja az emelkedést.
2025. 07. 21. 11:00
Megosztás:

Így zártak pénteken az amerikai tőzsdék - csökkentek a hosszú távú inflációs várakozások

Vegyesen zárták a pénteken a főbb amerikai indexek. Az ipari Dow veszített értékéből, az S&P 500 index stagnált, míg a technológiai Nasdaq enyhén emelkedett.
2025. 07. 21. 10:00
Megosztás:

Vegyes mozgások a nyugat-európai tőzsdéken pénteken

Meglehetősen vegyesen mozogtak pénteken a vezető nyugat-európai indexek: a német DAX csökkent, a francia CAC, az EuroStoxx 600 és a spanyol IBEX stagnált, a brit FTSE és az olasz FTSE MIB pedig emelkedni tudott.
2025. 07. 21. 09:00
Megosztás: