Csődvédelem alatt a japán Elpida
Az egyetlen japán DRAM (dynamic random access memory) áramkörgyártó vállalat az előző pénzügyi évben, tavaly március végéig 448 milliárd jen adósságállományt halmozott fel, tavaly december végén pedig a Tokyo Shoko Research számításai szerint már 481,8 milliárd jenre rúgott az adósságállománya. Az Elpida a jen erősödése és a DRAM áramkörök csökkenő világpiaci ára, illetve a készülékgyártóknak a thaiföldi áradások miatt lecsökkent alkatrészkereslete miatt képtelennek bizonyult törleszteni lejáró adósságait.
Az Elpida a folyó pénzügyi év 2011. áprilisától decemberig tartó három negyedévében 98,91 milliárd jen veszteséget könyvelt el. A vállalat 2009-től kormányzati támogatást kapott működésének átszervezésére és nyereségessé tételére. Az állami Development Bank of Japan 30 milliárd jenes tőkejuttatásban részesítette, kereskedelmi bankoktól pedig további 100 milliárd jen hitelt vett fel. A tokiói tőzsde március 28-án vezeti ki a részvényt a piacról. Az Elpida 1999-ben alakult meg a NEC Corp. és a Hitachi Ltd. DRAM üzletágainak összevonásával.
A Mitsubishi Electric Corp. DRAM üzletágának beolvasztását követően a cég részvénye a tokiói tőzsde első szekciójában került jegyzésre. Az Elpida rendelkezik egy közös vállalattal is a tajvani Powerchip Technology Corp. céggel. Az amerikai IDC piackutató vállalat adatai szerint az Elpida 2010-ben 16,4 százalékos részesedéssel rendelkezett a DRAM áramkörök világpiacán. A piac mintegy 60 százalékát dél-koreai gyártók fedik le, élükön a piacvezető Samsung Electronics Co.-val. A japán félvezető áramkör ipar nagy szereplői, a Panasonic Corp. és a Fujitsu Ltd. tárgyalásokat folytatnak a Renesas Electronics Corp. áramkörgyártóval rendszeráramkör üzletágaik integrálásáról. (MTI)