Diplomán innen és diplomán túl - egy mintaéretékű pályázati projekt
Diplomás Pályakövető Rendszer (DPR) - az egyetem jövőjének meghatározása
A Szent István Egyetem évről évre felkeresi a jelenlegi és a végzett hallgatóit, véleményüket kérve tanulmányaikról és a diploma megszerzése utáni szakmai életükről. Az egyetem számára fontos, hogy ismerje az intézmény hallgatóinak motivációját és elégedettségét. Ezek mentén tudják ugyanis a jelenlegi képzési programukban a szükséges változtatásokat megalapozni. Megtudhatják, min kell változtatniuk ahhoz, hogy növelhessék a hallgatói elégedettséget. Az aktív hallgatók mellett, a már végzett diákok karrierútja is fontos információval szolgál számukra. Kérdőívek segítségével ismerték meg az egykori hallgatóik véleményét az egyetemen folyó oktatásról és tájékozódtak munkájukkal kapcsolatos helyzetükről, jövőbeni terveikről. A kapott információk segítségével az egyetem jövőbeli cselekvéseinek irányát lehet meghatározni.
A hallgatók jövőjének kulcsa a karrieriroda! Zökkenőmentes elhelyezkedési lehetőség, versenyképes diploma!
A pályázat segítségével kari szintű karrieriroda-hálózat kiépítésére, egységes egyetemi szervezetté történő kialakítására és pilot programok lebonyolítására nyílt lehetőség. A projekt eredményeként az egyetem valamennyi campusán működik az Alumni- és Karrieriroda, melyek az adott karok profiljának, képzési területének megfelelően segítik hallgatóik elhelyezkedését a munkaerőpiacon. Biztosítják a kapcsolatfelvételt a hallgatók és az üzleti, intézményi szféra között, valamint tudatos karriertervezéssel egy olyan elhelyezkedési kultúra meghonosítása a céljuk, melyben a hallgatók a szaktudásuknak és érdeklődési területüknek megfelelő álláshoz juthatnak.
Tehetséggondozás – a tehetséges hallgatók megtalálása és megtartása
A tehetséggondozás célja, a tehetségek felismerése, gondozása és fejlődésük segítése. Ez azonban nem feltétlenül jelenti a tudományos és/vagy egyetemi karrier megalapozását. Az egyetemre felvételt nyert hallgatók célja, a tudás megszerzése, azonban vannak érdeklődőbb, aktívabb, valamely területen az átlagosnál több/jobb eredményt létrehozni képes emberek. Ezeknek a tehetségeknek a megtalálása, a tutorokkal való kapcsolatfelvétel segítése, a kutatásokba, a tudományos életbe való bekacsolása, adottságaik továbbfejlesztése a küldetésünk. Az oktatási intézményekben kerül kinevelésre a jövő generációja, ha sikerül megtalálni, ösztönözni, a kutatásba való bekapcsolással többlet ismerethez juttatni az átlagosnál többre képes hallgatókat, akkor ezzel a gyakorlati, a tudományos fejlődés személyi feltételei biztosíthatók.
A Szent István Egyetem számára a hallgatói utánpótlás biztosítása, a képzés színvonalának fejlesztése, az innen kikerülő hallgatók elhelyezkedési esélyeinek javítása az intézmény jövője szempontjából alapvető fontosságú. A tehetséggondozás nagyban hozzájárul ezeknek a céloknak az eléréséhez, amelynek megvalósítása érdekében az egyetem intézményfejlesztési terve egyik fő célkitűzéseként a következőket fogalmazta meg: „A képzés minőségének javítása és a tudományos utánpótlás biztosítása szempontjából kiemelt fontossággal bír a tehetséggondozási tevékenység.”
Alumni rendszer kiépítése - azaz intenzívebb lesz a kapcsolat a volt hallgatókkal
Latinul „öregdiák”. Európa nyugati felében, valamint a tengerentúlon már jó ideje léteznek kiépített, hatékony Alumni rendszerek, melyek a végzett hallgatók és Alma Materük kölcsönösen előnyös együttműködését teszik lehetővé. Hazánkban az Alumni szolgáltatás eddig gyerekcipőben járt. Egy-két kivételtől eltekintve, a volt hallgatókkal való kapcsolattartás kizárólag lelkes oktatók egyéni teljesítményeihez volt kötve, pusztán az utóbbi pár évben indultak meg az egyetemek-főiskolák által nyújtott „intézményesített” Alumni szolgáltatások. A SZIE ALUMNI rendszerének alapvető célja a volt hallgatókkal való kapcsolat megtartása, mely egyszerre szolgálja a volt hallgatók és az egyetem érdekeit. Lehetséges előnyök volt hallgatók számára: segítséget kaphatnak évfolyam-találkozók szervezésében, egymás elérésében (szakmai hálózat), ügyeik intézésében (igazolások, másolatok, stb.)
A kiaknázható előnyök az egyetem részéről: képesség a hallgatók elérésére nyomon követés céljából (DPR), egyetemi image javítása a sikerek kommunikálásával, szakmai támogatás a volt hallgatóktól (gyakorlati helyek, témavezetés, stb.), anyagi támogatás a volt hallgatóktól. A kölcsönös előnyök ellenére a rendszer csak akkor képes sikeresen működni, ha a kibocsátó intézmény érvényesíti az Alumni filozófiát, és mindenki átérzi a gondoskodás fontosságát, legyen az egy igazolás kiállítása, vagy egy évfolyam találkozó megszervezése.
Bővebb információk: http://dpr.szie.hu; http://www.karrieriroda.szie.hu; http://alumni.szie.hu www.tehetséggondozas.szie.hu
Forrás: SZIE, Gödöllő