Egyértelműen a részvényalapok voltak a tavalyi év favoritjai
Tavaly a negyedik negyedévben 148 milliárd forint új tőke érkezett a befektetési alapokba, ennek többsége a lakossági befektetőktől származott, a piaci teljesítmények pedig további 67 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Az év egészében 328 milliárd forint volt az alapok összesített hozama. Az alapok vagyona az év utolsó negyedévében 8 százalékkal, a tavalyi év eleje óta pedig 18 százalékkal nőtt, így 2009 végén 3 ezer milliárd forintot tett ki.
A BAMOSZ-tagok által kezelt összes vagyon az utolsó negyedévben 3 százalékkal, míg az év egészében csaknem negyedével bővült, az év végén 4.666 milliárd forintot tett ki. A BAMOSZ értékelése szerint tavaly kiemelkedő évet zárt a befektetési alapok piaca. A lakossági befektetők újra az alapok felé fordultak, a negyedik negyedévben már ők hozták a friss befektetések többségét.
Ráadásul látva a felfelé ívelő hozamokat, már nem csak a biztonságos vagy garanciát nyújtó termékeket keresik, hanem a kockázatosabbakat is. A nyilvános, nyíltvégű értékpapír befektetési alapok még mindig a legmeghatározóbb formái az alapoknak, a csaknem 200 ilyen termék vagyona 1.864 milliárd forint volt 2009 végén, ami harmadával több, mint 2008 decemberében. A negyedik negyedévben ezek az alapok 135 milliárd forint, az év eleje óta több mint 250 milliárd forint tőkét vonzottak, míg az utolsó negyedévben 28,2, az év eleje óta pedig több mint 201 milliárd forint hozamot termeltek.
A legjelentősebb csoportot a pénzpiaci alapok alkotják, ezekben december végén több mint tíz százalékkal több pénz volt, mint a negyedév elején, egy év alatt pedig több mint 30 százalékkal nőtt a vagyonuk. A kategórián belül a rövidebb futamidejű likviditási alapokban 818 milliárd forintot, a hagyományos pénzpiaci alapokban 330 milliárd forintot kezeltek az év végén. A kötvényalapok vagyona az utolsó negyedévben több mint 22, éves szinten több mint 61 százalékkal bővült, 2009 végén 253 milliárd forintot tett ki.
A részvényalapok vagyona egy év alatt több mint másfélszeresére nőtt., december végén 339 milliárd forintot tett ki. Visszaesés következett be viszont a tőke- vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok piacán, pedig ezek 2008-ig a befektetési alapok trendszerűen növekvő részét képezték. Tavaly viszont már inkább kivonták a tőkét ezekből az alapokból a befektetők: a negyedik negyedévben 14 milliárd forintot, év eleje óta összesen több mint 135 milliárd forintot vettek ki.
A közleményben megjegyzik, hogy a tőkekivonást elsősorban a lejáró, megszűnő vagy átsorolt alapok jelentik, de decemberig a lejáratkor zártvégűből nyíltvégűvé alakított alapokból is jelentős tőkét vontak ki a befektetők. A piaci teljesítmények ugyanakkor 4,8 milliárd forinttal növelték a garantált alapok vagyonát a negyedévben, és csaknem 30 milliárd forinttal a teljes évben.
Az ingatlanalapok 2008 elejéig lassú növekedést mutattak, később viszont folyamatos, és gyorsuló csökkenés látszott, ami a tavalyi harmadik negyedév közepéig folytatódott. A múlt év utolsó három hónapjában ismét bizalmat szavaztak ezeknek a termékeknek a befektetők, vagyonuk a negyedév során 14 százalékkal bővült, így az év végén 294 milliárd forintot kezeltek az ingatlanalapokban.