Egyre meredekebb az amerikai piacok esése (frissített)
A befektetők az európai piacok irányát tekintik mérvadónak, melyek annak ellenére folytatták útjukat lefelé, hogy a német parlament alsóháza jóváhagyta 750 milliárd eurós európai mentőcsomagban való német részvételt. A vezető nyugat-európai indexek 1-2 százalékos mínuszban tartózkodnak.
A világ részvénypiacai ma is az európai adósságválsággal kapcsolatban esnek, úgy ahogyan azt teszik már lassan három hete. A félelem, hogy a Görögországéhoz hasonló pénzügyi problémák más európai országokban is felütik a fejüket továbbra sem mérséklődnek.
A nyitást megelőző percekben a határidős indexek közül a Dow 1,05 százalékos, az S&P 500 0,98 százalékos, míg a Nasdaq-100 1,2 százalékos veszteséget mutatnak. A Dow index ezzel a lélektani 10.000 pontos szintje alá csúszott, melyre május 6 óta nem volt példa. A kőolaj ára 95 centtel 69,85 dollárra csökkent a Nymex kereskedésében.
Borzolhatja a befektetők idegeit az a hír is, mely szerint az amerikai szenátus 59-39-es szavazati aránnyal még csütörtök este elfogadta az átfogó pénzügyi szabályozási reformról szóló tervezetet. A történelmi jelentőségű reformcsomag az 1930-as évekbeli gazdasági válság óta a legátfogóbb változtatásokat irányozza elő a Wall Street működési szabályai tekintetében. A felsőház által elfogadott tervezetet ezek után össze kell hangolni a képviselőház által már decemberben elfogadott változattal, s utána kerülhet aláírásra Barack Obama elnökhöz.
Több mint egy éve nem látott mértékben csökkentek csütörtökön az amerikai részvénypiacok, miután a befektetők attól tartanak, hogy az európai adósságválság továbbterjedhet a világon és aláaknázhatja az amerikai gazdasági fellendülést. Az újabb válságtól való félelem nyomán a Dow index 376 pontot zuhant, melyre 2009 februárja óta nem volt példa. A tegnapi 3 százalék feletti esésével már veszteségbe került az idei évet tekintve is.
A DJIA index 376,36 ponttal, vagyis 3,61 százalékkal 10.068,01 pontra süllyedt. A S&P 500-as mutató 43,46 pontos, azaz 3,90 százalékos veszteséget szenvedett el, és 1.071,59 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 94,36 pontot, azaz 4,11 százalékot zuhant, és 2.204,01 ponton zárt.
Az S&P 500 index már közel 12 százalékot esett az idei évi csúcsához képest, melyet még április 23-án ért el, így pedig már technikailag is korrekciós fázisba lépett.
Az európai adósságválsággal kapcsolatban már hetek óta fennálló problémák és a Görögországban mutatkozó újabb tüntetések mellett a befektetők hangulatát az is rontotta, hogy az amerikai munkanélküli kérelmek száma a múlt héten a várt csökkenés helyett emelkedést mutatott. A munkanélküli kérelmek kedvezőtlen alakulása mellett nem javította a kedélyeket az sem, hogy a Conference Board által készített konjunktúramutató csökkenést mutatott, ami arra utal, hogy a gazdasági növekedés lassulhat a nyár folyamán.
Számos befektető számára csak most tudatosul, hogy az amerikai gazdasági helyreállási folyamat megtorpanhat, és ezért a tavaly március óta tartó piaci rally nyomán talán kissé túlvetté válhattak a részvények. Európával kapcsolatban a befektetők attól tartanak, hogy a Görögországban tapasztalt problémák átterjedhetnek a többi hasonló helyzetben lévő európai országra is, mely lassíthatja az európai, illetve a világgazdaság motorját. Európa mellett Kína is okot ad az aggodalmakra, hiszen az emelkedő infláció miatt a kínai kormány várhatóan kamatemeléssel, illetve egyéb megszorító intézkedéssel kíván védekezni, mely szintén veszélyezteti a globális gazdaság javulását.
A Dow komponensei közül a legnagyobb vesztes a Bank of America részvénye volt, mely 6,3 százalékkal 15,28 dollárra csökkent. A S&P 500 piacán a Sears Holding zuhant leginkább, mely 10,9 százalékkal 88,70 dollárra csökkent az első negyedéves beszámolóját követően.
A munkanélküli kérelmek kedvezőtlen alakulása mellett rontotta a hangulatot az is, hogy a Conference Board által készített konjunktúramutató csökkenést mutatott, ami arra utal, hogy a gazdasági növekedés lassulhat a nyár folyamán.
A befektetők miután összecsaptak a hullámok a fejük felett szabadulni igyekeztek a kockázatosnak tartott részvénypiaci és árupiaci befektetéseiktől, és helyette a biztonságosabbnak vélt állampapírok felé vették az irányt. Az olaj ára 1,86 dollárra 68,91 dollárra csökkent hordónként.