Elérhető a 250 ezres osztrák minimálnyugdíj?
Ekkora nyugdíjat kapunk Magyarországon
Ahhoz, hogy viszonyítani tudjuk a külföldi, és a hazai nyugdíjakat, előbb tisztában kell lennünk, hogy itthon mi a helyzet a nyugdíjfronton. Az biztos, hogy évek óta nem változott a nyugdíjminimum, ami pontosan 28.500 forint, nagyjából 95 euró.
A saját nyugdíjunkat is nagyjából ki tudjuk számolni a nyugdíjkalkulátor segítségével, ami biztosan magasabb, mint a minimál nyugdíj, de a legfrissebb eredmények szerint a hivatalos átlagnyugdíj 117.372 forint (391 euró), azonban jobban árnyalja a képet, ha megnézzük, hogy milyen eloszlásban kapják meg az idősek.
forrás: nyugdijbiztositas.com
Bombaként robbant a hír, hogy van olyan nyugdíjas, aki több mint 1,3 millió forintot, mintegy 4.333 eurót kap minden egyes hónapban, de a diagramból kiderül, hogy az emberek fele legfeljebb havi 100 ezer forintot, míg majd 73 ezer ember nyugdíja az 50 ezer forintot (167 euró) sem éri el. Külföldön vajon mi a helyzet?
Járjunk körbe Európát nyugdíjakat vizsgálva!
A Pénzcentrum.hu oldal készített egy frappáns összehasonlítást az európai nyugdíjakról, amely most éppen kapóra jön számunkra. Sajnos az átlagnyugdíjakat nem tartalmazza az összehasonlítás viszont számos hasznos információt igen. Ilyen például, hogy szegény cseheknél a minimális nyugdíj 25.245 forint, de a minimális nyugdíj fogalmát nem ismerik például Szlovákiában és Németországban.
Ha elugrunk Lengyelországba, akkor viszont az ottani lakosok már azt mondhatják el magukról, hogy 60.921 forintnyi minimális nyugdíjat kapnak. A java azonban még hátravan, hiszen Cipruson majdnem 105 ezer forint, Írországban 100 ezer forint, míg Máltán 140 ezer forint körüli a minimális nyugdíj. A csúcsot pedig Ausztria jelenti, ahol 254.745 forintnyi eurót kell legalább elutalni egy nyugdíjasnak, ami hihetetlennek tűnik, hiszen a nyugati szomszédunkról van szó.
A különbség jelentős
Amint átestünk a pillanatnyi sokkon, értelmezzük a fent leírtakat! A legrosszabbul élő osztrák nyugdíjas több mint kétszer akkora nyugdíjat kap, mint a magyarországi átlagnyugdíj, sőt az ottani minimál nyugdíjjal nálunk a legjobban élő 3%-hoz tartozna.
Itt azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ott a kereseti viszonyok is mások, mint hazánkban. Ez egyben azt is jelenti, hogy nekünk nem is az osztrák nyugdíjjal kell vetekednünk, hanem a saját utunkat kell egyengetnünk, és az állami nyugdíjra pedig úgy tekintsünk, mint egy alapnyugdíjra, amit nekünk kell kiegészítenünk.
Képzeljük el a majdani nyugdíjunkat, mint egy épületet, aminek az alapja már fel van építve (állami nyugdíj), és erre nekünk kell még ráépíteni, hogy elkészüljön a ház. Az állam azonban az alapon kívül még segít is nekünk az építkezésben, a gyakorlatban ezt hívjuk adókedvezménynek. Mit kell tenni, hogy felépüljön egy olyan ház, ami havi 250 ezer forint nyugdíjat szimbolizál a számunkra?
Kiemelt fontosságú a saját nyugdíj előtakarékosság
A válasz egyszerű, saját nyugdíj megtakarítást kell indítani. Jelenleg az alábbi 3 előtakarékosságra is 20%-os adókedvezményt vehetünk igénybe:
- önkéntes nyugdíjpénztár, maximum 150 ezer forint adókedvezmény évente
- nyugdíj előtakarékossági számla, évente legfeljebb 100 ezer forint adóvisszatérítés, ha 2020-ig nyugdíjba megyünk, akkor 130 ezer forint
- nyugdíjbiztosítás, évente akár 130 ezer forint SZJA kedvezmény
Magyarországon jelenleg az átlagkereset nettó 154. 500 forint. Számoljuk ki, hogy a korunktól függően mekkora állami nyugdíjra vagyunk ez után jogosultak, és hogy mekkora havi megtakarításra van szükségünk, hogy elérjük a 250 ezer forintos havi nyugdíjat.
forrás: nyugdijbiztositas.com
A nyugdíj megtakarításoknál éves bruttó 8%-os hozamot feltételeztünk, 3%-os értékkövetés mellett, a 250 ezer forint havi nyugdíjat pedig mai vásárlói értéken céloztuk meg (3%-os inflációt feltételezve).
A táblázat tanulsága szerint, ha Magyarországon 30 évesen elkezdünk félretenni havi 20 ezer forintot, akkor elérjük az osztrák minimál nyugdíjat, de ami ennél lényegesebb havi 250 ezer forintból élhetünk nyugdíjasként, 100 ezer forinttal több pénzből mint aktív korunkban.
Amennyiben ezt a nyugdíj előtakarékosságot 40 évesen kezdjük, akkor már havi 35 ezer forintra lesz szükség hasonló cél elérésére, míg 50 évesen már nem reális, hiszen 150 ezer forintból havi 75 ezer forintot nyugdíj megtakarításra fordítani elég komoly kihívás.
###ajanlo_szja###
A saját megélhetésünkre fektessük a hangsúlyt!
Lehet, hogy osztrák szomszédjaink magasabb nyugdíjat kaphatnak, de ott a bérek is magasabbak, valamint a megélhetés is. Nekünk azonban a saját jövőnkkel, a saját boldogulásunkkal kell foglalkoznunk. Az egyértelmű tény, hogy csak az állami nyugdíjból nem fogunk tudni megélni, de az államilag támogatott nyugdíj megtakarításokkal nekünk is lehet olyan nyugdíjas életünk, amiből magas színvonalon élhetünk, sőt akár élhetünk is jobban, mint egy osztrák nyugdíjas.
forrás: nyugdíjbiztosítás.com