Éles ellentét Romániában az államfő és a miniszterelnök között
Román elemzők szerint jelentős politikai feszültséget okoz a kormányzó Demokrata Liberális Párt (PD-L) és a mindeddig e párt valódi irányítójának tekintett Basescu között, hogy eltérően látják a makrogazdasági egyensúly helyreállítását szolgáló módszereket.
Állítólag az államfő volt a legfőbb szorgalmazója annak, hogy eredetileg ne adókat emeljenek (vagyis maradjon meg a 16 százalékos adókulcs és a 19 százalékos áfa), hanem az állami alkalmazottak bérét csökkentsék 25, a nyugdíjakat pedig 15 százalékkal.
A Boc-kormány csak e két változat közül választhatott, keresztül is verte a parlamenten az utóbbi változatot, vállalva a bizalmatlansági szavazást, vagyis akár a bukás kockázatát is. Csakhogy az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellenkezőnek ítélte a nyugdíjcsökkentésre vonatkozó tervezetet, így a kabinet kénytelen volt az áfa 24 százalékra növelését elrendelni. Bukaresti megfigyelők szerint Basescu személyes kudarcának tekinti ezt a fejleményt.
Az utóbbi napokban az árvíz sújtotta vidékeket járva többször is nyilatkozott arról, hogy szerinte az áfát "vissza kellene csökkenteni", és helyette minden jövedelmet, így a kisnyugdíjakat is 16 százalékban meg kellene adóztatni. Vagyis - hangsúlyozta - nem "levágni", hanem megadóztatni kell. Leszámítva a társadalom egészének forrongását a megszorító intézkedések miatt, Boc miniszterelnök szakmai okokból is szembeszegülni látszik a korábban "mentorának" tekintett Basescuval.
Felhívta a figyelmet, hogy a nyugdíjak megadóztatása nem fedezné azt a veszteséget, amit az áfa "visszacsökkentése" okozna. Sebastian Vladescu pénzügyminiszter szerint az áfa-emelésből az állam 3,5-4 milliárd lejt (körülbelül 825-940 millió eurót) nyerne az év végéig.
A Ziarul Financiar című gazdasági-pénzügyi napilap ugyanakkor kiszámította, hogy az adó kivetése minden nyugdíjra legfeljebb 2,7 milliárd lejt (mintegy 630 millió eurót) hozhat a költségvetésnek az említett időpontig. Ez azt jelenti, hogy a kormánynak további bevételi forrásokon kellene törnie a fejét.
Gazdasági szakértők azonban illúziónak nevezik, hogy az áfa csökkentésével az árak is lejjebb mennének. Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója egy televíziós beszélgetés során kifejtette: ha a kormány lejjebb is szállítaná az áfa értékét, a kereskedők kétségtelenül örülnének az intézkedésnek, de áraikat nem csökkentenék az áfaemelés előtti szintre.