Elszállt a forint délelőtti előnye
A dollár jegyzése szerdán délután 183,99 forint volt 1,4539 dolláros euró árfolyam mellett a kedd délutáni 184,59 forint és 1,4529 dollár/euró után. A svájci frank 180,95 forintot ér a keddi 181,86 forint után, 100 japán jent pedig 201,40 forinton jegyeznek az előző napi 202,80 forintos árfolyam után.
A szerdai kereskedés kezdetén az euró átmenetileg gyengült a dollárral szemben a vártnál nagyobb 2009-es német GDP csökkenés hatására, később azonban erőre kapott a görög pénzügyminiszter kijelentésére, miszerint az országnak nem lesz szüksége IMF mentőcsomagra.
A devizapiacok átértékelték a múlt héten és a hét elején bejelentett kínai monetáris szigorító lépésekre tett első reakcióikat, és a folytatódó világgazdasági fellendülés reményében ismét nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot kezdtek mutatni. A kockázatosabb eszközökbe irányított magasabb dollár összegek dollár gyengítő hatását nem tudta ellentételezni a Fed elnökének kedd esti kijelentése a kamatemelések megkezdésének szükségességéről.
A forint és a térségbeli devizák hétvégi és hétfői árfolyam emelkedését éppen a Fed kamatemelések kezdetének a romló amerikai foglalkoztatási adatok hatására eltolódó kezdődátuma idézte elő, mivel az alacsonykamat politika huzamosabb ideig történő fenntartása ismét előtérbe helyezte a dollár kamatelőny ügyletekben finanszírozó devizaként játszott szerepét, növelve ezzel a viszonylag magasabb hozamú deviza befektetéseket kereső dollár összegeket.
A kereskedők a forint nap közben elért erősödését is részben a kamatelőny üzletek gyarapodásának, részben pedig az euró erősödésének tulajdonították. Az euró 1,4456 és 1,4580 dollár között mozgott nap közben, egy hónapos árfolyamcsúcsot állítva be. A forint eközben 266 forintos euró árfolyam alatt is járt. A forint árfolyam előrejelzés változatlan a hétre: 270 forint alatti euró, a nemzetközi befektetői hangulat, az euró/dollár árfolyam változásait követő ingadozásokkal.