Enyhén mérséklődött az orosz feldolgozóipar teljesítménye
A mutatót készítő HSBC bank és a Markit Economics piackutató csütörtöki közlése szerint a decemberi javulásban is az új megrendeléseké volt a főszerep: ezek nyolc hónapja a második leggyorsabb ütemben szaporodtak, azonban ezen belül az új exportmegrendelések szeptember óta első ízben csökkentek.
Az inflációs nyomás enyhült, három hónapja a leglassabban emelkedtek a bekerülési árak. A termelői árak július óta a leggyorsabban nőttek - a drágulás két és fél éve tart -, de az üteme így is viszonylag szerény. Idén eddig a feldolgozóiparban a legnagyobb havi teljesítménynövekedést a márciusi mutató jelezte - 55,6 pontos értéke 2006. augusztus óta is a legnagyobb egyhavi javulásra vallott -, ám utána a fejlődés lassult, és a mutató júliusban már 50 pont alá esett. A felmérésben 50 pont fölötti érték növekedést, 50 pont alatti érték visszaesést jelez, mindig az előző hónaphoz képest.
A romlás szeptemberben állt meg, az akkori mutató pontosan 50,0 pont volt. Az első negyedévben Oroszország gazdasági növekedése éves összehasonlításban 4,1 százalékra lassult a tavalyi utolsó negyedévi 4,5 százalékról, ezt 3,7 százalékos ütem követte a második negyedévben, majd a harmadikban javult a helyzet: 4,8 százalékra gyorsult a növekedés a lakossági fogyasztás növekedése miatt, amit a mind több hitel táplál.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a legutóbb - szeptemberben - 4,3 százalékos gazdasági növekedést jósolt Oroszországnak erre az évre, rontva előrejelzését a júniusban valószínűsített 4,8 százalékhoz képest. Az IMF jövő évre szóló előrejelzése 4,1 százalékos GDP-növekedés, ez is gyengébb a júniusban várt 4,5 százaléknál. A nyáron az IMF még javította korábbi előrejelzéseit Oroszország számára. A Markit Economics csütörtöki kommentárja szerint azonban a 2008-ashoz hasonló válság ismétlődése kizárható. Tavaly 4,0 százalékkal nőtt Oroszország hazai összterméke, miután 2009-ben 7,8 százalékkal csökkent.
Az orosz gazdasági minisztérium kissé nagyobb növekedést várt a tavalyi évre, de az eredményt lerontotta a kánikula, az aszály, a mezőgazdaságot ért kár. Idén sokat segít, hogy a nemzetközi olajárak igen megemelkedtek. Oroszország, a világ legnagyobb termelője októberben napi 10,34 millió hordó nyersolajat hozott a felszínre, ez új rekord a Szovjetunió megszűnése óta. Az előző rekord szeptemberben volt napi 10,3 millió hordóval. A valaha mért legnagyobb orosz olajtermelés napi 11,48 millió hordó volt évi átlagban 1987-ben, a BP olajtársaság adattára szerint. Öthavi növekedés után novemberben kissé csökkent az orosz olajtermelés, ám az export, 5,57 millió hordónyi, 5,1 százalékkal több volt az előző havinál és 4,3 százalékkal több az egy évvel korábbinál. (MTI)