Equilor - nagyobbat is vághatott volna az MNB
Hétfőn az MTI-nek eljuttatott közleményükben összehasonlítják, hogy hogyan alakult az elmúlt kilenc kamatcsökkentés idején Magyarország aktuális kockázati megítélése, amelytől a tanács függővé teszi a mindenkori kamatdöntés irányát és mértékét. Az adatgyűjtésből látszik, hogy az országkockázati felár (CDS) jelenleg messze alulmúlja az elmúlt 9 hónapban látott szinteket, sőt összességében 2008. októberi szinten, azaz a Lehman Brothers csődje körüli szinteken mozog.
"Ennek alapján tehát bőven lett volna tér egy nagyobb mértékű kamatvágásra, hiszen Magyarország megítélése az elmúlt hetekben olyan mértékben javult, hogy helyenként már a Görögország számára követendő példaként emlegetik a nemzetközi sajtóban" - fogalmaznak.
A további csökkentési lehetőséget illetően az állampapírpiaci hozamok alakulását tartják meghatározónak. Emlékeztetnek rá, hogy az elmúlt héten több, jelentősen süllyedő kamatpályát vizionáló elemzés jelent meg, ezek többsége azonban véleményük szerint túlzottan optimista. Köztudott, hogy a magyar alapkamat alakulása leginkább a rövid lejáratú diszkontkincstárjegyek (DKJ) hozamának alakulására van hatással, azon belül is a 3 hónapos DKJ hozamát kell figyelni, amely jelenleg 5,15 százalékon áll.
Ennek alapján úgy vélik: a piaci szereplők a következő három hónapos időtávon legalább még egy 25 bázispontos csökkentéssel számolnak. Ennek időzítése azonban bizonytalan részben a választások miatt is - fűzik hozzá. Azt azonban mindenképpen ki kell emelni az Equilor szerint, hogy a szokatlanul csendes választási kampány eddig nem gyakorolt túlzott hatást Magyarország megítélésére a tőkepiaci szereplők körében. A három hónapon túli időszakot illetően arra számítanak, hogy folytatódik a 25 bázispontos csökkentési széria mindaddig, amíg a nemzetközi befektetői hangulat "támogató" marad.
Annyi mindenképpen biztos, hogy az eurózónában a gyengébb fundamentumok miatt még hosszú hónapokig nem emelnek kamatot, vagyis tér és idő is marad az MNB előtt, hogy tovább lazítson, ezzel közvetve csökkentse az államháztartás kamatfizetési terhét - jegyzik meg. A piac első lépésben inkább semlegesen reagált a bejelentésre. A BUX index a bejelentést megelőző enyhe mínuszból nem tudott jelentősen elmozdulni, és a forint árfolyama sem változott érdemben.