Euróválság, avagy hány nyúl van még a kalapban?

Vasárnap tartják legközelebbi csúcsértekezletüket az EU állam- és kormányfői. Feladatuk nem kisebb, mint megoldani az euróövezeti államadósság-válságot, a 2007 óta burjánzó nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság egyik következményét. Az eddigi toldozás-foldozás a jelek szerint nem járt túl sok eredménnyel. Kérdés, milyen nyulakat tudnak még elővarázsolni a kalapból?

1. Görögország

 

A csúcsértekezlet elsőrendű témájának ígérkezik az euróövezet leggyengébb láncszeme, Görögország problémája. A görög államadósság ma olyan, mint néhány éve a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósok tartozásaira alapozott származékos papírok, amelyek megrengették a nemzetközi pénzügyi rendszert: "mérgezik " a hitelező bankok mérlegét, tőkemegfelelését, részvényeit. Ezért semmilyen mentőakció nem kerülheti meg a görög államadósság rendezését. Görögország tavaly májusban 110 milliárd eurós készenléti hitelkeretet kapott az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) három évre.

 

Az EU-rész kamata a magasabb, 5 százalékos, de ez is rendkívül kedvezményes ahhoz képest, hogy Görögország a piacon egyáltalán nem jut hitelhez. A kölcsön azonban részint nem bizonyult elegendőnek, részint kétséges, hogy Görögország teljesíteni tudja-e a feltételeit: a nagy központi kiadáscsökkentést, privatizációt és adóemeléseket. Ezért újabb mentőcsomag szüksége merült fel, és az euróövezet állam- és kormányfői július 21-én meg is szavazták ezt Görögországnak 109 milliárd eurós kerettel, már csak 3,5 százalékos kamatra, hosszabb, akár 15 éves lejáratra.

 

Ehhez kérték az IMF és a magánhitelezők hozzájárulását is. Az euróövezeti vezetők gratuláltak maguknak, majd elvonultak nyári szabadságra, úgyhogy a legújabb tervekből egyelőre nem lett semmi. Most a hét végén tulajdonképpen ott kell folytatniuk, ahol a nyáron abbahagyták, csak rosszabb helyzetben. Július 21-én a hitelező magánbankok nevében a pénzügyi szervezetek nemzetközi szövetsége (IIF) is közzétette az euróövezeti vezetőkkel egyeztetett ajánlatát arra, miként vennének részt a magánbankok az új görög mentőakcióban. A részvétel lényege, hogy a magánhitelezők a programba bevont görög állami kötvénytartozás 30 százalékát kapnák csak meg készpénzben lejáratkor, a többit - 70 százalékot - újrahiteleznék (roll over) Görögország számára, sokkal hosszabb, harmincéves futamidőre, évi 5,5-8 százalék közötti kamatra. Ez 54 milliárd euróval könnyítené Görögország terhét 2014-ig, és összesen 135 milliárddal 2020-ig.

 

E tervekkel "csak" három gond van: biztosítékul az átváltott görög adósság egy részét be kellene csomagolni elsőrendű adósságpapírokba (ami további pénzügyi mérgezések kockázatával jár), továbbá a július óta eltelt idő miatt az eredeti IIF-terv már nem elég Görögországnak (az eredeti terv szerint az átváltások a névértékhez képest átlagosan 21 százalékos veszteséget okoztak volna a magánhitelezőknek, a mai becslések már akár 50 százalékos leírást is szükségesnek tartanak), és végül a hitelminősítők az ilyen átváltásos átütemezést is "csődeseménynek" minősítenék a szükséges leírás miatt akár Görögország, akár más országok esetében, ami a mélybe rántaná az érintett bankokat.

 

Tehát több pénz kell, de honnan?

 

2. A bankok tőkefeltöltése

 

Az egyik további varázslat a bankok tőkéjének feltöltése, azaz tőkemegfelelésük javítása lenne, azért, hogy a görög - vagy az ír, a portugál, vagy akár a spanyol, az olasz - államadóssággal kapcsolatos bármiféle "baleset" nehogy megint megrázza a pénzügyi rendszert úgy, mint az amerikai "mérgezett" eszközök tették 2008-ban. Ez nem újdonság, a bankoknak mindenképpen neki kell állniuk javítani a tőkemegfelelésüket. Ezt nemzetközi egyezmény írja elő számukra: a világ központi bank- és pénzügyifelügyelet-vezetőinek Bázeli Bizottsága tavaly szeptemberben kihirdette az új nemzetközi szabályokat a bankok tőkemegfelelési mutatóinak szigorítására.

 

A megbeszélések színhelyéről Bázel III-nak nevezett intézkedéseket a kormányok, parlamentek dolga törvénybe iktatni fokozatosan, úgy, hogy az új követelményeket 2019-ig teljesíteni lehessen. A mostani helyzet csak sürgetőbbé és ismertebbé tette a problémát, és alkalmasint növeli a bevonandó tőke mennyiségét. No de honnan szerezhetnek pénzt a bankok?


3. EFSF - Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz

 

Bizonyára jókívánságok hangzanak majd el vasárnap arra, hogy a válságok megismétlődésének ellenszeréül ideje a tagországok költségvetési és pénzügyi szuverenitását még inkább egy kézbe fogni az EU intézményeiben, vagyis a közös EU-külügyminiszter után lehetne valamiféle közös EU-pénzügyminiszter is - de ez még a távolabbi jövő zenéje. Egyelőre sürgősen pénzt kellene szerezni a bankoknak. Erre szolgálna egyebek közt az EFSF feljavítása.

 

Az EFSF-et tavaly májusban alakították meg az euróövezeti országok. Az intézmény eredeti feladata, hogy a tagállamok garanciájával elsőrendű kötvényeket bocsásson ki a piacon, és az így szerzett pénzből adjon a piacon elérhetőnél jóval olcsóbb kölcsönt a bajba került tagországoknak. A növekvő szükség miatt az EFSF garanciakeretét az euróövezet július 21-i csúcsértekezletén 440 milliárd euróról 780 milliárd euróra, ezzel a kölcsönzőképességét 225 milliárd euróról 440 milliárd euróra növelték, és a megbízatását szélesítették. Az EFSF ezentúl nem csak már bajba került országoknak kölcsönözhet, hanem elővigyázatosságból másoknak is, vészhelyzetben a másodlagos piacon is vásárolhat államadósságot, és végül: kölcsönözhet pénzt a kormányoknak a bankok tőkefeltöltésére rendszeres jelleggel, azaz nem csak vészhelyzetben, illetve mentőprogramok keretében.

 

Ezt a döntést azóta minden euróövezeti ország parlamentje jóváhagyta, utoljára a múlt héten - bár kormányválság árán - a szlovák parlament is. Most a hét végi EU-csúcs dolga lesz meghatározni a további részleteket. Az előzetes álláspontok szerint ugyanis az állami részvétel a bankok feltöltésében egyelőre mégiscsak rendkívüli intézkedésnek ígérkezik akár az EFSF közbejöttével, akár anélkül: a legtöbb kormány szerint a bankoknak először a profitjukból kell félretenniük erre, illetve a piacon kell próbálniuk új tőkét felhajtani. Az európai bankok már megint nem szívesen hiteleznek egymásnak - jelzi ezt, hogy az EKB-nál elhelyezett egynapos betéteik csúcsra emelkedtek a múlt héten -, úgyhogy a piac tulajdonképpen a bankokon kívüli tőkepiacot, ott is főleg azt jelentheti, hogy Kína és a többi nagy devizatartalékú felzárkózó ország - az Öböl menti olajtermelők, Oroszország, esetleg Brazília - vennének euróövezeti állampapírokat, hogy sokoldalúbbá tegyék a nagyrészt dollárból álló devizatartalékukat.

 

Kína és a többiek persze eddig is vásárolgattak ilyen papírokat, a nagyobb léptékű beszállásnak azonban nagyobb ára is van. Cserébe az európai vezetőknek "bátor lépéseket" kell tenniük, mindenekelőtt elismerni, hogy Kína piacgazdaság - mondta a kínai miniszterelnök néhány hete a Világgazdasági Fórum tanácskozásán. Az ilyen elismerés automatikusan kedvezőbb elbírálást jelentene Kína számára a kereskedelmi vitákban és szabadabb lehetőséget a kínai cégeknek beruházni, vállalatokat felvásárolni, terjeszkedni az EU-országokban is. Mindezek bonyolult kérdések, úgyhogy ebből a forrásból egyhamar nem áramlik válságot elsöprő pénzfolyam az EU-beli állampapírokba. Vagyis: vissza az EFSF-hez.

 

Csakhogy az EFSF megnövelt tőkéje sem tűnik elegendőnek a rá hárított új feladatokhoz, miközben az Európai Központi Bank (EKB) már igencsak szabadulni szeretne a megbízatásától idegen államkötvény-vásárlástól. Ezt eddig is csak szűk keretek közt tette, miután a tagállamok rákényszerítették. Az egyik körvonalazódó megoldás lehet, hogy az EFSF-t tovább gyúrnák: átalakítanák bankká. Ilyen módon, bármely kereskedelmi bank módjára, már fordulhatna szokásos refinanszírozásért az EKB-hoz olyan esetekben, amikor a tőkéjénél sokkal nagyobb terhet vállal, például francia, olasz vagy német bankok tőkéjének feltöltésében, francia vagy olasz államkötvények vásárlásában. Kérdés, elegendő lenne akár az EFSF-EKB tandem pénze?

 

4.IMF

 

Sokan vélik úgy, hogy az összes létező és lehetséges euróövezeti válság elképzelhető legnagyobb számláinak együttes kezelésére Nyugat-Európának nincs elég pénze. És ha az euróövezeti válság a világgazdaságot is fenyegeti, jogos bevonni az IMF-et is. Az IMF 2008 óta - a magyar mentőprogram megkezdése óta - részt vesz társfinanszírozással az összes EU-beli mentőcsomagban, a görögben éppúgy, mint a románban, az írben vagy a portugálban. A nagyobb bajokhoz azonban több pénz kellene. Az IMF-nek van olyan eszköze, amely a tagállamok közvetlen tagdíjaitól, a kvótáktól függetlenül bővíthető. Ez az 1998-ban hatályba lépett Új Kölcsönzési Megállapodások (NAB) rendszere.

 

A NAB keretében az önként vállalkozó IMF-tagországok készenléti jelleggel hiteleznek az IMF-nek, amely ebből a forrásból szükség esetén megtoldhatja kölcsönzőképességét. A NAB legnagyobb bővítése 2009-ben volt - 250 milliárd dollárról 750 milliárdra növelték a keretét -, de még nem kötöttek meg minden egyezményt a részt vevő országokkal, úgyhogy az utolsó, márciusi felülvizsgálat óta a NAB mozgósítható kerete körülbelül 591 milliárd dollár. A Húszak (G-20) ajánlására az IMF 2010. decemberben a kvóták megkétszerezését is elhatározta, így a 2012. februári határidőig ebből 740 milliárd dollárja lehet az IMF-nek. A NAB vagy egy belőle képzett alap tulajdonképpen bármire adhatna hitelt vagy garanciát, amire az EFSF, és persze közösen is adhatnak.

 

Nem valószínű azonban, hogy a Húszak (G-20) együttesen hozzájárulnának a NAB további bővítéséhez a következő, novemberi csúcsértekezletükön. Noha e bővítéssel lehetne igazán beterelni a felzárkózó gazdaságok kölcsöneit a mentőrendszerbe, a fejlett országok egyelőre ódzkodnak a felzárkózók beleszólásának további növelésétől az IMF ügyeibe, ami efféle bővítéssel együtt járhatna. A kezdő hasonlatnál maradva: ha egyszer majd minden nyúl előkerül a kalapból, és bundájukból puha matrac készül, akkor majdnem fájdalommentesen lehet majd zuhanni, azaz megkezdődhet mindenekelőtt Görögország szanálása. (MTI)

Nyugdíjasok figyelem! Az élelmiszer utalvánnyal a postás csak egyszer csengethet

Újabb bomba a nyugdíjasoknak: csak egyszer viszi ki a postás a címre a kormány adományát, a 30 ezer forintos élelmiszer utalványt, s aki nincs otthon a kézbesítéskor, az bottal ütheti a nyomát.
2025. 07. 12. 06:46
Megosztás:

Szuperszámítógép figyeli az M1-M7 közös bevezető szakaszán a forgalmat

Világviszonylatban is kiemelkedő fejlesztés zárult le az M1-M7 autópálya közös szakaszán: a napokban helyezték üzembe azt a szuperszámítógéppel kiegészített rendszert, amely a forgalom valós idejű érzékelése és modellezése révén a jövő közúti közlekedésének alapvető építőeleme lesz - közölte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 12. 06:00
Megosztás:

Új fokozatra kapcsol a Demján Sándor 1+1 Program – elindultak a kifizetések, az első 100 vállalkozás már meg is kezdhette tervezett fejlesztéseit

A Kormány Magyarország forrásait a magyar családok és vállalkozások támogatására fordítja és mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében.
2025. 07. 12. 05:00
Megosztás:

3%-os hitellel itt lehet esély új építésű lakásra

Az új Otthon Start Program sokak számára nyitja meg a lehetőséget, hogy végre saját otthonba költözzenek – akár új építésűbe is. Kérdés viszont, hogy hány darab olyan új építésű ingatlan létezik, ami megfelel a feltételeknek? A Duna House adatai szerint ilyen jellegű megoldás leginkább a budapesti külső kerületekben, valamint egyes agglomerációs településeken és vidéki nagyvárosokban jöhet szóba az első lakást keresőknek.
2025. 07. 12. 04:00
Megosztás:

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.
2025. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Bitcoin: 118 000 dollár fölé száguldott a kriptovaluta – Mi áll a szárnyalás mögött?

A Bitcoin áttörte a 118 000 dolláros álomhatárt, ezzel új történelmi csúcsot állított fel. De nem csupán a piaci lendület hajtja: politikai hátszél, új jogszabályok és a befektetői bizalom példátlan erősödése egyaránt táplálja az emelkedést. Lássuk, mi áll a kriptovilág legújabb eufóriája mögött!
2025. 07. 11. 21:10
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.
2025. 07. 11. 17:00
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás:

Egyedülálló élménygazdaságot alakítanak ki a gödöllői egyetemen

Egyedülálló növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet alakítanak ki Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusán - jelentették be pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
2025. 07. 11. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az éves infláció Romániában

Júniusban 5,66 százalékra gyorsult az éves infláció Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 11. 15:30
Megosztás:

Michelin-csillagos étterem séfje főz Budapesten Jennifer Lopeznek

Hatalmas megtiszteltetésnek nevezte az esztergomi 42 Restaurant séfje, hogy felkérést kaptak Jennifer Lopez budapesti koncertjére, a catering biztosítására. Koppány Levente elárulta, hogy az étlap összeállításánál fontos szempont volt az egészségtudatosság.
2025. 07. 11. 15:00
Megosztás: