FHB - Napokon belül lezárul a részvényvisszavásárlás
Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője pénteken az MTI-nek elmondta: a tranzakció néhány napon belül lebonyolódik, az osztalékfizetéssel kapcsolatban még egyeztetnek a bankkal. Az FHB februárban jelentette be, hogy visszavásárolja az államtól a különleges osztalékelsőbbségi részvényeket, együtt a különleges vétójogot biztosító szavazatelsőbbségi részvénnyel (az utóbbi az osztalékfizetésről határozó, és a háromnegyedes döntéseknél biztosít vétójogot az államnak), és azokat a társaság tőkéjének egyidejű leszállítása mellett bevonja. A visszaváltási érték az állammal kötött megállapodás értelmében azonos lesz a kibocsátási értékkel, vagyis 30 milliárd forint.
Amennyiben a különleges részvényeket a bank megszerzi, a hozzájuk fűződő jog is megszűnik, s a részvényeket - közgyűlési határozathozatal nélkül - kötelezően be kell vonni az alaptőke egyidejű leszállítása mellett. Az igazgatóság köteles a részvények megszerzésétől számított 30 napon belül lebonyolítani a részvénybevonást és az alaptőke leszállítását, s az ezzel kapcsolatos módosításokat átvezetni az alapszabályban. Az állam 2009-ben hajtott végre névértéken 4,615 milliárd, árfolyamértéken 30 milliárd forintos tőkeemelést az FHB-ban, amit a részvényesek a bank tavaly áprilisi közgyűlésén hagytak jóvá. A tőkeemeléshez a jogi keretet a 2008 decemberében elfogadott Stabilizációs törvény biztosította.
Az állami szerepvállalás a válság közepette egyfajta bizalomerősítő lépés volt, azt a célt szolgálta, hogy a bank ne kerüljön versenyhátrányba a hazai piacon. A jegyzett tőke a tőkeemelés révén 4,615 milliárd forinttal, 11,215 milliárd forintra nőtt, a névérték és a kibocsátási érték különbsége - mintegy 25,385 milliárd forint - a tőketartalékba került. Az állam tulajdoni hányada a tőkeemelés révén 4,11-ről 43,57 százalékra emelkedett. Az államot a különleges osztalékelsőbbségi részvények után a kibocsátási érték átlagosan 10,49 százaléka illeti meg osztalékként, ami a névértékre vetítve 68,2 százalék. Az osztalék valószínűleg a tulajdonosi szerepvállalás idejéhez igazodóan, időarányosan jár. Azt még nem tudni, hogy a bank többi részvényese kap-e osztalékot a tavalyi üzleti évre.
Az FHB április 21-re hívta össze évi rendes közgyűlését, amelynek napirendjén az üzleti jelentések elfogadásán túl egyebek között az alapszabály módosítása, saját részvények megszerzése, igazgatósági és felügyelő bizottsági tagok visszahívása és megválasztása szerepel. A közgyűlési előterjesztéseket és határozati javaslatokat a hirdetmény szerint később (a közgyűlés előtt legalább 21 nappal korábban) teszi közzé a bank. Az FHB bankcsoport az IFRS (Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok) szerint összeállított konszolidált, nem auditált adatok alapján 2009-ben mintegy 7,1 milliárd forint adózott nyereséget ért el, 6,2 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A hitelintézet 2008. évi eredményéből nem fizetett osztalékot, a magyar számviteli beszámoló szerinti 6,8 milliárd forint mérleg szerinti nyereség az eredménytartalékot gyarapította.
Az FHB 2007-re sem fizetett osztalékot, míg 2006-ra a névértékre vetítve 32 százalékos osztalék volt. Az FHB papírjai a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában forognak, a pénteki kereskedést 1.464 forinton zárták. Az elmúlt 52 hétben a részvény legalacsonyabb árfolyama 501 forint, a legmagasabb 1.550 forint volt. A különleges részvényeket nem vezették be a tőzsdére. Az FHB 5 százaléknál nagyobb tulajdonosai 2009 végén a bevezetett sorozatot tekintve: VCP Finanz Holding Kft. (24,20 százalék), A64 Vagyonkezelő Kft. (16,28 százalék), Allianz Hungária Biztosító Zrt. (9,57 százalék), Silvermist Estate SA (9,55 százalék).