Fókuszban az infláció, egyelőre kivár a jegybank
A Magyar Nemzeti Bank megemelte a korábbi, idei évre vonatkozó inflációs prognózisát, most 3,8-3,9 éves átlagos pénzromlásra számítanak a jegybank szakértői.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta: „Számítani lehetett erre, hiszen az olajár jelentősen emelkedett az elmúlt hónapokban. Az olajár pedig egy technikai paraméter, elsősorban ennek a technikai átvezetése magyarázza az infláció prognózis megemelését.” A középtávú előrejelzésein viszont nem változtatott érdemben a jegybank, 2022-ben és 2023-ban a 3 százalékos inflációs cél körül alakulhat a pénzromlás üteme. „Az idei növekedési prognózis annyiban változott, hogy az MNB minimum 4 százalékos növekedést vár, de elképzelhetőnek tartja a 6 százalékot is, a korábbi előrejelzésben az alacsonyabb idei érték még 3,5 százalékos volt. Ez a módosítás sem meglepetés a tavalyi, vártnál kedvezőbb negyedik negyedéves GDP-adat fényében” – tette hozzá.
A K&H szakértője azt mondta, hogy a jegybank a korábbiaknál szigorúbb hangvételű kommentárt tett most közzé. A jegybank a következő hónapokban a már említett olajdrágulás és a bázishatás miatt megugró inflációra számít, ám kiemelten figyeli, hogy ezek a hatások átmenetileg vagy tartósan épülnek-e be az inflációs folyamatokba. „Amennyiben tartósnak látják, akkor monetáris szigorításra kerülhet sor, ezért mondható szigorúbbnak a mostani kommentár” – tette hozzá. Fontos ugyanakkor, hogy egyelőre kivár a jegybank, így maradnak a jelenlegi monetáris feltételek.
Az is kiderült az MNB keddi tájékoztatásából, hogy a jegybank továbbra is ott marad a kötvénypiacon annak érdekében, hogy stabilizálja a hozamokat. A vásárlásait pedig az Államadósság Kezelő Központ állampapír-kibocsátásaihoz - rugalmasan - fogja igazítani.