Fővárosi Főügyészség: a Klubrádió pályázata sem felelt meg az alaki követelményeknek

A Fővárosi Főügyészség a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának megkeresésére azt állapította meg, hogy a Klubrádió által használt budapesti 95,3 MHz-es frekvenciára az ítélőtábla által megfogalmazott alaki követelményeknek a benyújtott pályázatok egyike sem felelt meg, így a Klubrádió pályázata sem.

Az ügyészség erről pénteken tájékoztatta az MTI-t. Fazekas Géza sajtószóvivő emlékezett arra: a médiatanács a pályázati eljárás eredményességét megállapító törvénysértő döntésének orvoslása érdekében fordult az ügyészséghez. Mint írta, a Klubrádió keresetei alapján az ügyben két ítélet született. Az első kereset alapján hozott ítéletében a Fővárosi Ítélőtábla részletes útmutatást adott arra, hogy a 95,3 MHz hasznosítására kiírt pályázatnak a pályázati ajánlatok alaki követelményeit tartalmazó előírásait hogyan kell értelmezni.

 

A bíróság kimondta, hogy a benyújtott pályázati iratok minden oldalát - a tartalommal nem bíró oldalakat is - a pályázónak cégszerűen alá kell írnia. Ez alapján a Fővárosi Főügyészség az ügyben folytatott vizsgálata során a médiatanáccsal egyezően megállapította, hogy az ítélőtábla által megfogalmazott alaki követelményeknek a benyújtott pályázatok egyike sem felelt meg, így a Klubrádió Zrt. pályázata sem. Tájékoztatásuk szerint mindkét ítélet hangsúlyozta, hogy a kereseti kérelemhez kötöttség miatt a bíróság nem vizsgálta felül a médiatanács pályázati eljárás eredményességét megállapító döntését.

 

Az ítélőtábla a második ítéletében hangsúlyozta, hogy a hatóság a törvényi feltételek fennállása esetén a pályázat eredményességére vonatkozó jogerős döntését saját hatáskörben is visszavonhatja. A Fővárosi Főügyészség a bírósági ítéletek alapján megállapította, hogy a pályázati eljárás eredményességéről szóló döntést a médiatanács nem módosította és nem vonta vissza, azt a bíróság sem vizsgálta felül, a médiatanács tehát a közigazgatási hatósági eljárást szabályozó törvény értelmében a pályázat eredményességéről hozott jogerős döntését saját hatáskörben is visszavonhatja annak érdekében, hogy a pályázati ajánlatok alaki megfelelőségéről a bíróság által előírt követelményekkel összhangban álló döntést hozzon.

 

Az ítélet értelmében az ügyészség törvényességi ellenőrzési jogköre a döntés tekintetében fennáll - tudatta Fazekas Géza. A jogszabálysértés orvoslása azonban elsősorban a törvénysértő döntést hozó közigazgatási szerv kötelessége, az ügyészség akkor lép fel, ha a jogszabálysértés megszüntetésének más módja nincs. "Minthogy az ügyben ügyészi fellépésre nincsen ok, a jogszabálysértés megszüntetése érdekében az ügyészség felhívta a médiatanács figyelmét arra, hogy az ítélőtábla döntését saját hatáskörben, ügyészi felhívás nélkül is végrehajthatja" - olvasható a tájékoztatásban. A médiatanács szóvivői irodája arról tájékoztatta az MTI-t: december 17-én kapta kézhez a Fővárosi Főügyészség levelét, amely a hatóság blogján el is olvasható.

 

Miután a hatóság ebben felhatalmazást kapott arra, hogy saját hatáskörben visszavonja a frekvenciapályázattal kapcsolatos döntését, a médiatanács a lehető legrövidebb időn belül napirendjére tűzte az ügyet. Döntésével szemben 15 napon belül lehet jogorvoslattal élni. A szóvivői iroda megismételte: a jogtechnikai döntés nem érinti a Klubrádió működési feltételeit, óa médiatanács továbbra is biztosítja, hogy a Klubrádió a frekvenciadíj mintegy feléért sugározza adását Budapesten. "A hallgatók és a médiapiac érdekeinek figyelembe vételével a médiatanács továbbra is garantálja a budapesti frekvenciát használó rádió számára a műsorsugárzáshoz szükséges feltételeket mindaddig, amíg kiírt pályázati eljárás jogállami keretek között le nem zárul" - közölte a hatóság.

 

A Klubrádió közleményében a médiatanács határozatát törvénytelennek minősítette, és azt közölte: a hatóság a döntésével a Fővárosi Ítélőtábla által március 14-én jogerősen eredményesnek ítélt pályázat eredményességét kérdőjelezi meg ismét. A módszer annyiban változott, hogy az üres oldalak aláíratlansága ötlet alapján most nem kizárja a Klubrádiót a pályázatból, hanem a kizárást axiómaként ténynek tekinti, az ügyészségre hivatkozva - fogalmazott a rádió.

A vállalatoknak üzleti lehetőséget is hozhatnak az új uniós fenntarthatósági követelmények

Az Európai Unió 2026-tól fokozatosan hatályba lépő új előírásai a csomagolási és csomagolási hulladékról (PPWR) új üzleti lehetőségeket is teremtenek a kötelezettségek mellett az érintett cégek számára, amennyiben fel tudnak készülni a szigorú fenntarthatósági követelményekre - hívta fel a figyelmet az EY az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 11. 09. 15:00
Megosztás:

Meghaladták az előzetes várakozásokat Orbán Viktor és Donald Trump találkozójának eredményei

Meghaladta az előzetes várakozásokat Orbán Viktor és Donald Trump pénteki találkozójának hangvétele és eredményei - értékelte a magyar-amerikai csúcstalálkozót Kiss István a Danube Institute igazgatója szombaton.
2025. 11. 09. 14:00
Megosztás:

Alacsonyabb forgalom mellett minimális mértékben csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest alig változott: 13,25 ponttal, 0,01 százalékkal csökkenve 107 306,66 ponton fejezte be a hetet.
2025. 11. 09. 13:00
Megosztás:

Dubai a milliomosok számára a legvonzóbb város

Dubai lett a vagyonos magánszemélyek számára a legvonzóbb város a Savills londoni székhelyű globális ingatlanpiaci szolgáltató által készített rangsorban. A Savills szakértői 30 globális metropoliszt értékeltek - áll a Bloomberg jelentésében.
2025. 11. 09. 12:00
Megosztás:

Tovább emelik a limiteket a személyi kölcsönöknél a bankok, és ez nem jön jól a jelzáloghitel-piacnak

Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelgették a személyi kölcsönöknél igényelhető összeg maximumait a bankok, így ma már öt szolgáltatónál is 15 millió forintnál húzódik a felső határ – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A limitek emelése nyomán a személyi kölcsön egyre többször lehet valós alternatíva a szabad felhasználású jelzáloghitelekkel szemben, bár utóbbiaknál sok esetben több tízmilliós összeget igényelnek az ügyfelek.
2025. 11. 09. 10:00
Megosztás:

Jelentősen romlott az amerikai fogyasztói hangulat novemberben

Novemberben meredeken csökkent a Michigani Egyetem (University of Michigan) amerikai fogyasztói hangulatindexe, az elemzők szerényebb hangulatromlásra számítottak.
2025. 11. 09. 09:00
Megosztás:

Október 31-én az Aszályvédelmi Operatív Törzs ideiglenesen befejezte a munkáját

Október 31-ig lezajlottak a legfontosabb vízvisszatartási beavatkozások, köztük a vízpótlást bővítő vízépítési beruházások és a holtágak feltöltése, amelyek összesen 4,7 milliárd forint értékben valósultak meg – mondta az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint a tárca mezőgazdaságért felelős államtitkára Karcagon, a TÁSZ–Aszályvédelmi szakmai napon.
2025. 11. 09. 08:00
Megosztás:

Az MVM Csoport és a Westinghouse szerződést kötött a magyarországi nukleáris üzemanyag-ellátás diverzifikálása érdekében

A magyarországi nukleáris üzemanyag-ellátás diverzifikálása érdekében november 7-én szerződést kötött az MVM Csoport és a Westinghouse Electric Company, a megállapodás értelmében az amerikai partner hosszú távú, stabil ellátást biztosít a Paksi Atomerőmű számára Európában gyártott VVER üzemanyaggal - közölte az MVM Csoport szombaton az MTI-vel.
2025. 11. 09. 07:00
Megosztás:

Miért beszél most mindenki a Roblox részvényeiről?

A Roblox (NYSE: RBLX) 2025 egyik legtöbbet emlegetett tőzsdei sztorijává vált. A néhány évvel ezelőtti hullámvasút után a játékplatform ismét reflektorfénybe került – ezúttal nemcsak a felhasználók, hanem a befektetők körében is.
2025. 11. 09. 06:00
Megosztás:

A kormány számára kiemelten fontos a vidék

A kormány számára kiemelten fontos a vidék, amely 2010 óta újjászületett: megháromszorozódott a termelői piacok száma és megötszöröződött a kézműves termelők száma - mondta az agrárminiszter pénteken Veszprémben, a 12. Bakonyexpón.
2025. 11. 09. 05:00
Megosztás:

A Bitcoin-vagyonkezelők tőke-sokkot szenvednek el – a zuhanó árfolyamok eltörlik a nyereséget

A kriptovaluta-szektor újabb pénzügyi megrázkódtatással néz szembe. A CryptoQuant november 7-i jelentése szerint a tokenárfolyamok zuhanása leszűkítette a vállalati tartalékokat, és gyengítette a kriptoeszközöket birtokló cégek értékeltségét.
2025. 11. 09. 04:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: Magyarország korlátlan időre kapta a szankciók alóli mentességet

Magyarország korlátlan időre kapta a mentességet a szankciók alól, erről állapodott meg a magyar miniszterelnök és az amerikai elnök - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton közösségi oldalán.
2025. 11. 09. 03:00
Megosztás:

Egyre több nyugdíjas hagyja el az országot – hová mennek és miért?

Már tízezrek kapnak magyar nyugdíjat külföldön: 2024 elején kb. 49 ezer külföldön élő személynek folyósítottak magyar nyugdíjat vagy nyugdíjszerű ellátást (ennek ~74%-a öregségi nyugdíj). A legtöbb utalás Németországba, utána Ukrajnába, Ausztriába, majd Szlovákiába érkezik. Miért és hová költöznek ma leginkább a magyar nyugdíjasok?
2025. 11. 09. 02:00
Megosztás:

Egészséges öregkort szeretne? Egy magyar klinika módszere segíthet ebben!

A kronológiai életkorunk mindössze azt jelzi, hány születésnapot ünnepeltünk meg eddig, ám nem feltétlenül tükrözi, mennyire fiatal vagy öreg a szervezetünk valójában. Ezzel szemben a biológiai életkor valós képet mutat testünk állapotáról – arról, milyen egészségesek és működőképesek a sejtjeink, szöveteink és szerveink. Ön hány éves biológiailag? Cikkünkben erre is választ kaphat.
2025. 11. 09. 01:00
Megosztás:

Mol: nem elég a régió ellátásbiztonságához az Adria-vezeték

Az Adria-vezeték kapacitása kapcsán megjelent sajtóhírek következtetései nem tükrözik a Mol álláspontját. Továbbra is kitartunk amellett, hogy a régió biztonságos ellátásához legalább két teljesértékű, megbízható vezetékre van szükség. Az Adria-vezeték jelenleg csak kiegészítő szerepet tölt be, nem nőtt fel a feladathoz - közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2025. 11. 09. 00:05
Megosztás:

Fogadás a 4. negyedév legjobbjaira – Szakértők szerint ezek a legígéretesebb kriptovaluták

A 4. negyedév legjobban teljesítő kriptói valószínűleg nem a BTC vagy az ETH lesznek – piaci kapitalizációjuk túl nagy.
2025. 11. 08. 23:00
Megosztás:

MetaMask és Mastercard újítása: Jön a kriptós fizetési kártya – már Ethereum-alapú stablecoinokkal is fizethetsz!

A kriptopénzek világában nap mint nap történnek izgalmas fejlemények, de a MetaMask és a Mastercard legfrissebb együttműködése kétségkívül az év egyik legnagyobb dobása. A két óriás összefogásával megszületett a MetaMask fizetési kártya, amely lehetővé teszi, hogy az Ethereum hálózatra épülő stabilcoinokat – mint az USDC vagy az USDT – közvetlenül a kriptotárcából költsük el a Mastercard hálózatán keresztül.
2025. 11. 08. 22:00
Megosztás:

Az EU szigorúbb vízumszabályokat vezet be az orosz állampolgárok számára

Európai Bizottság szigorúbb vízumszabályokat fogadott el az orosz állampolgároknak, válaszul a növekvő biztonsági kockázatokra - közölte a brüsszeli testület pénteken.
2025. 11. 08. 21:00
Megosztás:

DOGE és SHIB zuhanórepülésbe kezdett, miközben a figyelem a privát coinok felé fordul – a Digitap lehet a következő nagy nyertes a negyedik negyedévben?

Mi okozza a Dogecoin és a Shiba Inu árfolyamának zuhanását? Bár az általános kriptovaluta-piaci visszaesés is szerepet játszik, a mémérmék iránti lanyhuló érdeklődést sem lehet figyelmen kívül hagyni.
2025. 11. 08. 20:00
Megosztás:

A magyar-amerikai tudományos kapcsolatok folyamatosan erősödnek

A magyar-amerikai tudományos kapcsolatok folyamatosan erősödnek - közölte Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter pénteken Washingtonból bejelentkezve a Facebook-oldalán, miután magyar kutatókkal egyeztetett.
2025. 11. 08. 19:00
Megosztás: