Gyorsult az amerikai magánszektor teljesítménye
2021. 01. 23. 06:00
Az Egyesült Államokban erősödött a magánszektor gazdasági aktivitása januárban decemberhez képest: a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet januári felmérésének előzetes adatai szerint a feldolgozóipar és a szolgáltatóipar teljesítménynövekedése egyaránt gyorsult.

Az Egyesült Államok feldolgozóiparában a beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes értéke 59,1 pontra emelkedett a decemberi 57,1 pontról. A szakértők romló mutatót, 56,5 pontot vártak.
A szolgáltatóipari BMI januári előzetes mutatója 54,8 pontról 57,5 pontra javult, az elemzők romló mutatót, 53,6 pontot vártak.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit BMI januári előzetes értéke 58 pontra nőtt a decemberi 55,3 pontról.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy alszektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
Hozzászólások
Februárban már javult a gazdasági hangulat
A vártnál jobban javult februárban a gazdasági hangulat az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (Directorate-General for Economic and Financial Affairs - DG ECFIN) csütörtöki jelentése alapján, ami javulást mutatott ki a fogyasztói hangulat és a foglalkoztatási várakozások területén is.
A válság ellenére is rekordot döntöttek a globális védelmi kiadások
A koronavírus-világjárvány okozta gazdasági válság ellenére is rekordot döntöttek tavaly a globális védelmi kiadások, az európai NATO-tagországok azonban még mindig nem teljesítik a szövetség által a hazai össztermék (GDP) 2 százalékában meghatározott védelmi költségvetési minimumot - áll a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) csütörtökön ismertetett éves világjelentésében.
Ausztriában javultak a gazdasági mutatók
Ausztriában némileg javultak a gazdasági mutatók annak köszönhetően, hogy két hétten ezelőtt óvatos nyitás kezdődött, a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt teljes zárlat után - jelentette be Gernot Blümel pénzügyminiszter kedden a Martin Kocher munkaügyi miniszterrel és Margarete Schramböck gazdasági miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Kivár az MNB
Változatlanok a kamatszintek. A várakozásoknak megfelelően ma délutáni ülésén sem változtatott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. Az alapkamat 0,6 százalékon, az overnight jegybanki betét kamatszintje -0,05 százalékon, míg az overnight és az egyhetes fedezett hitel kamatszintje 1,85 százalékon maradt. A közlemény egyik legfontosabb üzenete is változatlan: A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. A jegybank elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül támogatja a pénzügyi stabilitás fenntartását és a Kormány gazdaságpolitikáját.
Optimista jövőkép: a magyar vállalatok 44 százaléka létszámnövekedéssel számol 2021-ben
A magyar munkaerőpiac irányt váltott a világjárvány alatt: az elmúlt években sokszor a vállalatok versengtek a munkavállalókért, de 2020-ban több pozíció esetén ez megfordult – ismertette friss, közös tanulmányának eredményeit online konferenciáján a Profession.hu és a Boston Consulting Group (BCG). A két cég egyedülálló elemzése átfogó képet ad a hazai munkaerőpiac változásairól, és az ennek hatására megjelenő új folyamatokról.
Súlyos hatással volt a járvány a német gépipari exportra
A 2009-es gazdasági válság óta a legnagyobb mértékű visszaesést szenvedte el tavaly a német gép- és gyáripari berendezés export, veszélybe sodorva ezzel Németország legnagyobb exportőrként betöltött világpiaci szerepét az ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDMA pénteki közleménye alapján.