Határozottan lassul a kínai feldolgozóipar bővülése
A HSBC által kezelt PMI értéke májusban 52,7 pontra csökkent az áprilisi 55,2 pontról, ennek ellenére azonban már 14. hónapja bővülést mutat. Bővülésről akkor beszélhetünk az értéke az 50 szint felett tartózkodik.
A kormányzat által publikált szezonálisan kiigazított adatok alapján a beszerzőmenedzser index értéke 53,9 pontra mérséklődött az áprilisi 55,7 pontról.
A feldolgozóipari PMI lassulása nyomán várhatóan mérséklődni fognak a túlhevüléstől való félelmek. A kínai gazdaság robusztus növekedése során nem kell félni a double-dip (kettős merülés) kockázattól, ugyanis a meglévő masszív infrastrukturális beruházások és az állandósuló magánfogyasztás mindennek elejét veszi.
A feldolgozóipari termelés májusban újra nőtt, azonban a bővülés mértéke 12 hónapos mélypontra csökkent, miután mérséklődött az új megrendelések növekedése. A feldolgozóiparon belül a foglalkoztatottság emelkedett május folyamán, bár annak mértéke 2009 június óta nem látott szintre esett.
A bérköltségek a feldolgozóiparon belül hét hónapos mélypontra csökkent, miközben az beszerzési árak már 11 hónapja emelkedtek, melyeket a gyártók nem tudnak teljes mértékben a fogyasztókra hárítani.
Összességében az üzleti környezetre vonatkozó index májusban 78,46 pontra emelkedett az áprilisi 75,37 és a márciusi 73,72 pontok után, mely már az ötödik havi emelkedésnek felel meg.
A kínai Shanghai Composite index május folyamán 9,7 százalékkal esett, mely augusztus óta a legnagyobb mértékű havi csökkenés. Ennek hátterében az európai adósságválság rosszabbra fordulása, valamint a kormányzat ingatlanárakat fékező intázkedései állnak. Az index értéke az idei évben több mint 20 százalékot csökkent.