Hitelfejsúlyos a vállalkozások érdeklődése

Hitelfejsúlyos a vállalkozások érdeklődése, az állami támogatásokat kihasználva a munkahelyek megtartására és jellemzően más rövid távú finanszírozásra igénylik a banki forrásokat – mondta el a Sberbank szakértője. Sokan váltanak olcsóbb, vagy fix kamatozású hitelre, hogy optimalizálják a költségeiket és átvészeljék a pandémiás időszakot, tette hozzá Korsósné Maku Márta.
Klasszikus őszi hitelszezonról nem beszélhetünk, hiszen pont a támogatott konstrukciók miatt már a nyár elején elindult az igénylési hullám. A vállalatok ráadásul a szokásos uborkaszezont is kihagyták idén. Ez az oka, hogy idén valószínűleg nem látunk majd a megelőző évekhez hasonló, kiugróan dinamikus szeptembert a hitelszámok alapján.
Ami a hitelfelvevők összetételét illeti, vegyes a kép. Sokan érkeznek szolgáltató szektorból, főleg azok a vállalkozások, akik a válság által leginkább érintett ágazatokban praktizálnak, és nincsenek szerencsés helyen. Ugyanakkor például a Balaton környéki és a fürdővárosokban működő cégeknek elég szépen alakultak az előző hónapok. De megjelentek a bankoknál az építőipari ügyfelek is egy új, garanciavállalásra vonatkozó igénnyel, ami az előző években még nem volt jellemző.
„Csendes ügyfélnek” jellemezte őket a Sberbank vállalati termékfejlesztési vezetője, aki hozzátette, esetükben sincs baj, csupán a bizonytalanság nagyobb most, mint pár éve.
Újra kell gondolni a hitelmoratóriumot
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentése óta a hitelmoratórium meghosszabbítására számít a bankszektor, mondta el Korsósné Maku Márta, aki szerint az inkább a kérdés, milyen feltételrendszerrel teszi ezt meg a kormányzat. A bankok támogatják magát az eszközt, hiszen a hitelintézetek érdeke is az anyagilag stabil vállalkozások léte. Ugyanakkor olyan megoldást szorgalmaz a szakértő, amely nem csak a bankszektor terheként jelenik meg a jövőben. Noha mind lakossági, mind vállalkozói oldalon az ügyfelek kevesebb mint fele élt a jelenlegi moratóriummal, ez is több mint kétezer milliárd forinttal rontotta a banki jövedelmezőséget – támasztotta alá szavait a szakember. Maku Márta sem vitatja az intézkedés szükségességét, de véleménye szerint újra kell gondolni a feltételrendszert és a leginkább rászoruló szektorok esetében élni a moratóriummal.
Milyen főnök lennél? Megmutatjuk!
Ők a válság nyertesei
Egy éven túl nem tartható fenn az az állapot, hogy egy vállalkozás hitelből finanszírozza a béreket, még a stabil cégek sem maradnak működőképesek változtatások nélkül – mondta el Maku Márta, aki hozzátette, vannak ugyanakkor a válságnak már most nyertesei is. Akik a kényszerhelyzet hatására léptek meg bizonyos fejlesztéseket, vagy egy-egy ötlettől vezérelve kezdtek teljesen új, vagy saját működési területükhöz közel eső piaci modellbe, ők most a pandémiás időszak bajnokai. Jellemzően a digitális ágazatból jönnek és új befektetésükhöz keresnek forrást, így jelennek meg a banki radaron.