Utánajártunk a legendának: tényleg majdnem annyiba kerül egy felújítandó lakás, mint egy jó állapotú?

A magyar lakáspiac fékezhetetlen áremelkedése nyomán több piaci anomália is kezd kialakulni, ezek egy része valóban létező tendencia, más részük viszont inkább a városi legenda kategóriája. Az egyik ilyen egyre többet emlegetett vélemény, hogy a már majdnem annyiért lehet felújítandó lakást venni, mint jó állapotút.

Utánajártunk a legendának: tényleg majdnem annyiba kerül egy felújítandó lakás, mint egy jó állapotú?

Annak próbáltunk utánajárni az OTP Ingatlanpont szakértőinek segítségével, hogy mennyi a fenti állítás valóságalapja. A beszámolók szerint a különbség valóban szűkült valamelyest, de egyelőre az egész országban elmondható, hogy egy jó állapotú lakás még mindig lehet drágább, mint egy felújítandó, hiszen az utóbbi esetében számolni kell a felújítás költségeivel is.

Az utóbbi hetekben egyre több forrásból hallani, hogy a felújítandó lakások iránti kereslet meredeken emelkedett, ezért ma már nem ritka, hogy majdnem ugyanannyit hajlandók kifizetni értük a vevők, mint egy jó állapotú ingatlanért. Ha valóban így lenne, az szokatlan jelenség lenne a piacon, hiszen egy felújítandó lakás esetében a vevőnek extra költségekkel is számolnia kell.

Lehetnek persze olyan érdeklődők, akik szeretnék a saját ízlésükre formálni a lakásukat, nekik akár ideális lehet egy felújítandó ingatlan, de az OTP Ingatlanpont szakembereinek beszámolói alapján nem az az általános, hogy szinte ugyanannyit hajlandók fizetni érte, mint egy jó állapotúért. Az egyértelműen látszik, hogy szűkül a jó állapotú lakások kínálata, ezért sokan kényszerből döntenek a felújítandó kategória mellett, a másik ok pedig gyakran a vásárlásra szánt összeg, ami az áremelkedések után sokszor már nem elegendő egy jó állapotú lakásra.

A lakás állapotát illetően az árkülönbség területenként és településenként eltérő, de átlagosan 20-30%-os ez a differencia – számolt be tapasztalatairól Farsang Sándor, az OTP Ingatlanpont északkelet-magyarországi régióvezetője. Szerinte az utóbbi időszakban az olló picit talán zárult, az átlagemberek számára elérhető 1-2 szobás lakótelepi lakások esetében a nagyobb kereslet miatt már a felújítandó lakások is indokolatlanul magas irányáron kerülnek a piacra. Van még különbség, de mostanra a felújítandó lakások is túlárazottak a régióban – emelte ki Markó Ildikó, az OTP Ingatlanpont dél-dunántúli régióvezetője

Tapasztalata szerint a nem túlárazott felújítandó ingatlanok rövid idő alatt elkelnek. Hasonló, 20-30%-os átlagos árkülönbségről számolt be Komádi Csaba észak-dunántúli régióvezető, hozzátéve, hogy a differencia néhány városban, például Győrben vagy Székesfehérváron a 40%-ot is elérheti a jó állapotú lakások javára

Az árkülönbség nagyban függ attól, hogy mennyi az adott területen az átlagos négyzetméterár, hiszen a felújítás költsége viszonylag állandó az egész országban – emelte ki Piros Szilvia, az OTP Ingatlanpont dél-alföldi régióvezetője. Gyakorlati tapasztalata alapján elmondta, hogy az alacsonyabb átlagárú településeken akár 25-30%-kal is drágább lehet egy jó állapotú lakás, míg a magasabb árkategóriába eső területeken ez a különbség sokszor legfeljebb csak 10-15%.

Budapesten a felújítandó lakások átlagára 750-850 ezer forint között mozog négyzetméterenként, míg a jó állapotú ingatlanok esetében az ár egyre gyakrabban az 1 millió forintot is meghaladja – emelte ki Bagi Tímea, az OTP Ingatlanpont vezető értékesítési tanácsadója, a budapesti régió mentora. Szerinte a fővárosban is a jó állapotú lakásokat keresik elsősorban a vevők, de a felújítandó ingatlanok sem eladhatatlanok. Az utóbbi ingatlanokat két vásárlói réteg keresi, az egyik a befektetői kör, a másik pedig a vidéki ügyfelek, akik gyermekeiknek vásárolnak és nem riadnak meg a felújítástól, vannak szakember ismerőseik, vagy akár ők is értenek a felújítási munkálatokhoz – tette hozzá.

A jelenlegi piaci környezetben a lakás állapota az értékesítési időt sem feltétlenül befolyásolja. A szakértők szerint az alacsonyabb árfekvésű lakásoknál a felújítandó és a jó állapotú ingatlanok is hamar gazdára találnak, a drágább kategóriában viszont főleg a jó állapotúakat keresik a vevők. A régióvezetők többsége azt tapasztalja, hogy a vevők összességében a jó állapotú lakásokat keresik, ez alól kivételt jelentenek azonban a falusi CSOK által érintett települések, ahol gyakran inkább a felújítandó ingatlanok iránt nő meg a kereslet, melyeket a támogatásból fel tudnak újítani.

Ha valaki mégis felújítandó lakás vásárlása mellett dönt, figyelembe kell vennie az extra költségeket is, ugyanis ez adhatja meg az árkülönbséget. Farsang Sándor elmondása szerint egy átlagosnak számító, 50-60 négyzetméteres panellakás esetében is nagy lehet a szórás, 4-10 millió forint közötti felújítási költséggel lehet kalkulálni. Komádi Csaba becslései szerint az Észak-Dunántúlon 100-110 ezer forintos felújítási költséggel lehet számolni négyzetméterenként, vagyis egy átlagos panellakásra jó eséllyel további 5-6 millió forintot kell rákölteni. Szerinte a vevők gyakran alulbecsülik előzetesen ezeket a költségeket. Meglepő módon Bagi Tímea szerint Budapesten éppen ellenkezőleg, gyakran túlbecsülik a felújítási költségeket a vevők. 

Nem lassít a Palantir

A Palantir újabb lehengerlő negyedévet produkált: miközben bevételei 70 százalékkal ugrottak meg és rekordprofitot ért el, továbbra is példátlan ütemben nő mind a kormányzati, mind a vállalati megrendelések száma. A cég rendkívül profitábilisan működik és az AI alapú szoftverek iránti kiugró kereslet 2026-ra is optimista kilátásokat vetít előre.
2026. 02. 05. 17:00
Megosztás:

Csökkent a 3, 5 és 10 éves államkötvények aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 02. 05. 16:30
Megosztás:

Vitalik Buterin: Zsákutca a klónblokklánc – az Ethereum ökoszisztémának valódi innovációra van szüksége

Vitalik Buterin ismét egyértelmű üzenetet küldött az Ethereum-fejlesztőknek: az „copy-paste” EVM-láncok és a felszínes layer-2 kapcsolatok hosszú távon az ökoszisztéma stagnálásához vezetnek. Szerinte a kényelemre optimalizált megoldások helyett valódi, új képességeket hozó innovációkra van szükség.
2026. 02. 05. 16:00
Megosztás:

Januárban 1,6 százalékos volt az éves infláció Csehországban

Januárban 1,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Csehországban az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal (CSÚ) csütörtökön Prágában.
2026. 02. 05. 15:30
Megosztás:

Változás a vezetésben: előtérben a bizalom - A munkahelyi működés új mozgatórugói

Új megvilágításba helyezték az elmúlt évek tapasztalatai a vezetők szerepét és a munkahelyi működés alapjait. A Leading with trust című tanulmányból is kiderült, hogy a bizalom tudatos építése ma már nem csupán értékválasztás, hanem a hatékony együttműködés és a fenntartható teljesítmény egyik legfontosabb alapja. A kutatás olyan, eddig kevésbé látható működési mechanizmusokra is rávilágít, amelyek jelentősen befolyásolják, hogyan érzik magukat az emberek a munkahelyükön, és hogyan születnek meg a mindennapi döntések.
2026. 02. 05. 15:00
Megosztás:

A forint és a cseh korona erősödött az euróval és a dollárral szemben

Azok a vállalatok, amelyek rendelkeztek devizastratégiával, már 2026 januárjában javíthatták eredményeiket – különösen az importőrök. A fedezet hiánya alacsonyabb árrést jelentett az exportőrök számára.
2026. 02. 05. 14:30
Megosztás:

BKV: a buszok csaknem tíz százalékát korszerű járművekre cserélték

Autóbuszai csaknem tíz százalékát korszerű járművekre cserélte a BKV: csütörtöktől mind a 65, teljesen alacsonypadlós, korszerű kényelmi és biztonsági felszereltségű Mercedes Benz Citaro K jármű forgalomba állt a fővárosban - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 02. 05. 13:30
Megosztás:

A vártnál erőteljesebben nőtt az Alphabet negyedéves nyeresége és bevétele

A Google anyavállalata, az Alphabet jelentős nyereség- és árbevétel-növekedést ért el a tavalyi utolsó negyedévben, mindkét adat meghaladta az elemzői várakozásokat.
2026. 02. 05. 13:00
Megosztás:

Ismét hangos reklámok miatt járt el a médiatanács

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa az előző héthez hasonlóan a reklámok hangereje miatt szankcionált egy médiaszolgáltatót. A testület gyermekmesék korhatár-besorolásának megfelelőségéről is döntött - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 05. 12:30
Megosztás:

Megtévesztő gyógyhatást ígérő termékek a fókuszban - fogyasztóvédelmi ellenőrzés indul

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve átfogó vizsgálatot indított a sérülékeny fogyasztói csoportokat célzó tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok megakadályozása érdekében. Az ellenőrzések érintik a gyermekek védelme mellett az idősek számára szóló, egészségügyi szolgáltatásnak álcázott kezeléseket, valamint a fogyatékkal élő és sajátos nevelési igényű gyermeket gondozó családokat megszólító, sok esetben nem valós állításokat alkalmazó termékeket is.
2026. 02. 05. 12:00
Megosztás:

Adómentes lett az üzleti ebéd - 2026 januártól, visszamenőlegesen, ha étteremben költöttük azt el

100 millió forintig adómentes a reprezentáció: mostantól nemcsak üzleti döntés, hanem pénzügyi előny is étteremben találkozni az ügyfelekkel: a friss kormányrendelet jelentős adóterhet vesz le a vállalkozások válláról, miközben élénkíti a vendéglátást.
2026. 02. 05. 11:30
Megosztás:

Ez a 10 legkeresettebb használt autó most Magyarországon 6000 km alatt

A Használtautó.hu adatai alapján 2026 januárjában látványos átrendeződés indult el a 6000 kilométernél kevesebbet futott, 2024–2026-os évjáratú autók piacán. Ezek a járművek a hatályos áfaszabályozás szerint is technikailag új autónak minősülhetnek, hiszen vagy még nem kerültek forgalomba, vagy futásteljesítményük nem haladja meg a 6000 kilométert, illetve a regisztrációjuk óta kevesebb mint hat hónap telt el. Míg 2025-ben még döntően a hosszú évek óta ismert gyártók határozták meg a kínálatot, 2026 elején több, a magyar piacon nemrég megjelent kínai márka is előkelő helyre került.
2026. 02. 05. 11:00
Megosztás:

Thaiföld egyik legelismertebb egyetemével kötött együttműködési megállapodást a Miskolci Egyetem

A Miskolci Egyetem együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Thaiföld egyik vezető felsőoktatási intézményével, a University of Thai Chamber of Commerce-szel Bangkokban, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében.
2026. 02. 05. 10:30
Megosztás:

Romániában a költségvetési korrekciók után gazdaságélénkítő intézkedések következnek

Romániában a deficitcsökkentést célzó költségvetési korrekciók után a kormány gazdaságélénkítő intézkedések bevezetését tervezi - jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán.
2026. 02. 05. 10:00
Megosztás:

Hamis aranylapokkal bukott le egy győri banda

Hamis aranylapokkal bukott le egy győri banda; 216 millió forintnyi lehet a kár - közölte a Rendészeti Államtitkárság csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 02. 05. 09:30
Megosztás:

AMD: a növekedési sztori él, de a piac többet várt

Az AMD a tegnapi zárás után publikálta negyedéves eredményeit. A chipgyártó részvényeinek idei felülteljesítése után a befektetők magasra tették a lécet, amelyet csak részben sikerült megugrani. A lezárt negyedév eredményei minden téren felülmúlták a várakozásokat, azonban a kínai értékesítések kilátásaival kapcsolatos bizonytalanságok továbbra is nyomást gyakorolhatnak a megítélésre. A menedzsment bevételi és eredményvárakozásai ugyan a konszenzust meghaladták, ám nem érték el a piac optimistább forgatókönyveit. Ennek következtében, a kedvező eredményszámok ellenére, a befektetők reakciója visszafogottnak bizonyult, és a vállalat részvényei mintegy 7%-ot estek a zárás utáni kereskedésben.
2026. 02. 05. 09:00
Megosztás:

Hány forint most egy euró? Meg fogsz lepődni!

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.l.
2026. 02. 05. 08:30
Megosztás:

Erősíti kapcsolatát a Magyar Posta és a Temu

Szándéknyilatkozatot írt alá a Magyar Posta és a Temu online piactér üzleti kapcsolataik erősítésére és a közös fejlesztési lehetőségek feltérképezésére, a két társaság célja a Temun keresztül értékesítést végző magyar e-kereskedők, valamint a magyar lakosság magasabb szintű kiszolgálása - közölte a Magyar Posta az MTI-vel szerdán.
2026. 02. 05. 08:00
Megosztás:

Rádióadásokat indított az iráni lakosság tájékoztatására a BBC világszolgálata

Hagyományos hullámhosszokon fogható rádióadásokat indított az iráni lakosság tájékoztatására szerdán a BBC világszolgálata (BBC World Service), miután az elmúlt hetek kormányellenes tiltakozó megmozdulásai nyomán a teheráni rezsim leállította az internetszolgáltatást az országban.
2026. 02. 05. 07:30
Megosztás:

Január végén az Otthon Start programban folyósított hitelszerződések száma meghaladta a 22 ezret

Öt hónapos az Otthon Start program, amelyben január végével a folyósított hitelszerződések száma meghaladta a 22 ezret, és minden második hitelszerződést fiatal házaspárok kötötték - közölte a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerdai szerencsi sajtótájékoztatóján.
2026. 02. 05. 07:00
Megosztás: