Hogyan kezelhető a pánikbetegség?
Pánikrohamnak a hirtelen jelentkező szorongást, intenzív félelmet nevezzük. Ekkor az érintett úgy érzi, hogy valamilyen súlyos egészségügyi probléma jelentkezik. A legtöbben az első pánikroham alkalmával azt hiszik, hogy szív infarktusuk van. Pánikbetegségről akkor beszélünk, ha ezek a rohamok rendszeresen, legalább havonta jelentkeznek.
Az érintettek szorongás érzékenysége fokozott
A pánikbetegség többnyire a 20-as, 30-as éveikben járóknál jelentkezik. Az esetek többségében a nőknél jelenik meg. Egyelőre nem tudják a szakemberek, hogy mi váltja ki a betegséget, azonban az megfigyelhető, hogy az érintettek szorongás érzékenysége fokozott.
A pánikrohamok váratlanul jelentkeznek, és körülbelül 10-15 percen át tartanak. Sokféle tünet megjelenhet, például rémület, rettegés, végtagok zsibbadása, mellkasi fájdalom, izzadás és kipirulás. Továbbá jelentkezhet intenzív rossz közérzet, gyengeség, émelygés, hányinger, erős szívdobogásérzés, ájulásérzés, szédülés, légszomj, fulladás és halálfélelem.
Érdemes minél hamarabb szakorvoshoz fordulni
A szakorvosok a diagnosztizálás első lépéseként azt vizsgálják meg, hogy valóban kizárható-e minden szervi megbetegedés. A labor és a leletek elkészültét követően a kórtörténet alapos áttekintése következik. Amennyiben valakinél egy alkalomnál többször jelentkezik pánikroham, érdemes minél hamarabb felkeresnie egy szakorvost.
Az öngyógyítási kísérletek sok esetben súlyosbítanak a problémán, többnyire különféle függőségek kialakulását eredményezik. A Belvárosi Orvosi Centrum pszichiátereinek segítségével megakadályozható, hogy a pánikbetegség az életminőség romlásához vezessen.
Gyógyszerek és pszichoterápia
A pánikbetegség kezelése történhet gyógyszerrel, vagyis antidepresszánssal és benzodiazepinnel. Ezek a készítmények a szorongásra hatnak. Az antidepresszánsok esetében a kívánt hatás eléréséhez legalább 3-4 hétre van szükség. A benzodiazepinek a szorongásra azonnal hatnak, azonban több idő szükséges a tünetek megszüntetéséhez. Miután elmúltak a rohamok, ezek a gyógyszerek fokozatosan elhagyhatóak.
A gyógyszerek mellett pszichoterápiára, úgynevezett viselkedésterápiára is szükség van. A terápia során az érintett megtanulja kezelni a szorongást, és képes lesz időben megállítani a pánikrohamhoz vezető folyamatot. Mindezek együttes alkalmazásával elérhető, hogy a beteg visszatérjen a korábbi életviteléhez.