Hogyan rúgjunk ki 100.000 embert, hogy ne fájjon?
A bukaresti napilapnak azzal kapcsolatosan nyilatkozott a munkaügyi miniszter, hogy Sebastian Vladescu pénzügyminiszter az előző napon bejelentette: az idén mintegy 100 ezer állami alkalmazottat készülnek elbocsátani. Seitan a lapnak kifejtette: ez a becsült adat korántsem biztos még, nem lehet azt "szentírásnak" tekinteni, ráadásul a kormányzat azt sem határozhatja meg központilag, hogy hány emberrel csökkentsék a létszámot az egyes területekre, szakágazatokra, intézményekre lebontva.
Hangsúlyozta: a Nemzetközi Valutalappal (IMF) folytatott tavalyi tárgyalások során nem arról született megállapodás, hogy a munkaerőpiacot milyen mértékben kurtítsák, hanem az állami szféra személyi kiadásainak a csökkentésére helyezték a hangsúlyt. A román kormány számára ugyanis most a költségvetési kiadások megnyirbálása a legfontosabb feladat, ez is feltétele annak, hogy hozzájussanak az IMF-hitel következő, 1,5 milliárd dolláros részletéhez. A készenléti-hitel megállapodás keretében Románia azt vállalta, hogy a közalkalmazottak béralapját 4-5 év múlva a mostani 9 százalékról visszaszorítja a GDP kevesebb mint 6 százalékára.
A román parlament már ennek szellemében fogadta el tavaly ősszel a közalkalmazottak egységes bérezését szabályozó törvényt, ennek értelmében folyamatosan csökkentik a közalkalmazottak számát, amely 2015-ig a törvény elfogadásától számítva 326 ezer állás megszűnését jelenti. Az eddig napvilágot látott információk szerint a közlekedési tárca mintegy 10 ezer dolgozót készül elbocsátani, elsősorban a vasúti teher- és személyszállítás területéről. A fővárosi metrót működtető Metrorex vállalat nem küld utcára alkalmazottakat, tekintve, hogy komoly fejlesztési projekteket készül megvalósítani. A helyi közigazgatási intézményekben körülbelül 17 ezer embertől készülnek megválni. Ott először a dolgozó nyugdíjasokat és a gyermektelen alkalmazottakat küldik el, élnek az előnyugdíjaztatás eszközével is.
A belügyi tárca tervezete szerint a községi polgármesteri hivatalokból 9 ezer, a városiakból több mint 2 ezer, a megyei közigazgatási intézményekből pedig 5 ezernél is több alkalmazottnak kell távoznia. A hivatalokban dolgozó alkalmazottak számát a lakosság számával arányosan állapítanák meg. Várhatóan csökkenteni fogják az állam által alkalmazott szociális dolgozók számát is, a kormány ugyanis január 6-án háromezer alkalmazott elbocsátásáról döntött. Ugyanez a törvénycsomag irányozza elő 15 ezer tanügyi alkalmazott elbocsátását is. Az önkormányzati vezetők egyáltalán nem értenek egyet a helyhatósági szintű karcsúsítással. Klaus Johannis nagyszebeni polgármester ostobaságnak minősítette a pénzügyminisztérium kezdeményezését. Szerinte az semmibe veszi a szubszidiaritás és a helyi autonómia elvét.
Bogdan Hossu, a Cartel Alfa szakszervezet vezetője úgy fogalmazott: az elbocsátásról szóló törvénycsomagot olyan pénzügyi szakemberek készítették, akiknek fogalmuk sincs ezeknek a területeknek a működéséről. Romeo Neagu, a Helyi Önkormányzatok Szakszervezeti Szövetségének elnöke az egész törvénycsomagról szólva úgy vélekedett: szerinte legfeljebb ötvenezer fős leépítés lehet indokolt, de ez is csak úgy, ha a kormány gondoskodik az elbocsátottak szociális védelméről.