Inga módjára lengenek ki a tőzsdék Dubai után
Magyarország
A forint árfolyama múlt hét csütörtök óta 268-ról 272-ig, majd péntek reggel 274-ig is emelkedett az euróval szemben. Mostanra 272.50-ig tértek vissza a jegyzések. Természetesen a magyar devizát is a dubai események ingatták meg, de miután a helyzet, az első sokkok utáni némi stabilizálódást mutat a forint mozgásai is csillapodnak. Lévén, hogy a közel-keleti probléma még mindig friss, és akár újabb negatív hírek is érkezhetnek, a nap későbbi részében és a hét első felében nem tudunk a 270-275 közötti sávnál szűkebbet valószínűsíteni az euró/forint vonatkozásában.
Nemzetközi
Dubai problémái - melyek a múlt hét végén felkavarták a piacokat - ugyan még nem oldódtak meg, de ahogy arra számítani lehetett nem indítottak el lavinát. Dubai központi bankja extra likviditást biztosított a helyi kereskedelmi bankok számára, illetve Abu-Dhabi is a financiális segítségét ígérte a bajba jutott közel-keleti államnak. Két ingatlanfejlesztésekkel foglalkozó vállalatot a Dubai World-öt és a Nakheelt múlt hét csütörtökön átvette az állam miután, azok a fennálló összesen 59mrd dollárnyi tartozásuk, esedékes részletét nem tudták időben fizetni. Az Egyesült Arab Emirátusokból érkező segítségek mellett a főbb központi bankok és állami vezetők is igyekeztek megnyugtatni a piacokat emlékeztetve, hogy a tőkepiaci és a reálgazdasági felívelés nem egy monoton növekvő görbe lesz és ehhez hasonló (egyelőre) néhány napos sokkok nagyon is valószínűek. Elmondták, hogy az európai délkelet-ázsiai bankoknak mérsékelt a kitettségük az Emirátusokban, így a fizetési nehézségek nem fognak eszkalálódni az Arab öböl térségen kívülre. (Igaz, a régióban a legnagyobb kitettséggel rendelkező HSBC árfolyama meredeken zuhant pénteken.) A piaci bizonytalanságot jelző VIX index 20-ról 25-re pattant fel pénteken.
Tőzsdék
A nyugat-európai tőzsdéken csütörtökön több mint 3 százalékos esés valósult meg, viszont pénteken már 1 százalékkal fentebb tudtak zárni a piacok, hétfőn reggel 0.6 százalékos mínuszban járnak. A tengerentúlon a piacok nem nyitottak ki csütörtökön hálaadás miatt, pénteken pedig 1.5-1.8 százalékos esés valósult meg a rövidített kereskedés során, a futures-ek jelenleg stagnálnak. Az ázsiai piacok csütörtökön és pénteken összesen 4-6 százalékkal estek hétfőn viszont már 2-3 százalékkal rallyztak. Tehát a világ főbb tőzsdéin nagyjából 2-3 százalékkal járunk jelenleg lentebb, mint a Dubai sokk beütése előtt. A részvénypiacok egy „egyensúlyi" (laposan növekvő) állapotából kimozdított inga mozgását követik, először mindkét irányban nagyot kilengenek (egyik napról a másikra), de a kilengések amplitúdója csökken. Az eltérő földrajzi régiókat nem egy időpontban érte a hatás, tehát így nem is mozognak együtt, de az előbbi inga jellegű folyamatokra lehet számítani mindenhol. Tehát Nyugat-Európa ma várhatóan esni fog, a Wall-Street pedig emelkedni, Ázsia holnap esni, amennyiben nem jön újabb sokk akár Dubaiból, akár máshonnan. A Dubai események az elkövetkező néhány napban mindenképpen jelentős piacbefolyásoló erővel fognak bírni, a helyzet javulása/romlása eladói/vételi nyomást fog eredményezni a börzéken.
Deviza
Az euró/dollár miután pénteken 1.49 alá is bejött, ma reggelre újra 1.5050 környékére emelkedett az ázsiai részvényárfolyam emelkedéseket látva, ehhez képest viszont a jen nem gyengült érdemben, miután a befektetők egyre kevésbé számítanak arra, hogy a japán központi bank beavatkozzon a deviza erősödésének megállítása érdekében. Így komoly jen gyengülésre nem lehet számítani. A zöld-hasú viszont várhatóan marad 1.50 fölött a nap későbbi részében is.
Egyéb makrogazdasági hírek: Magyarország
A várakozásoknak nagyrészt megfelelően a termelői árak változatlanok maradtak októberben, mind hó/hó, mind év/év alapon, miután szeptemberben még 3.4 százalékos éves növekedést mutattak. Az árak stagnálása elsősorban bázishatásoknak volt köszönhető, hiszen a forint árfolyama 2008 szeptemberében még átlagosan 240-250 között tartózkodott az euróval szemben, addig októberben már a jelenlegi 270 környéki szintekre pattant fel. Így az export értékesítések forintban kifejezett értéke nem nőtt úgy 2009 tízedik hónapjában, mint a kilencedikben. A belső értékesítések árai 2.7 százalékkal csökkentek év/év alapon - 0.5 százalékos hó/hó alapú csökkenés mellett - míg az export értékesítés árai 1.8 százalékos év/év alapú növekedést regisztráltak - 0.4 százalék hó/hó alapú emelkedés mellett. ( A fenti bázishatást jelezve szeptemberben az export értékesítések árai még 6.5 százalékos év/év alapú növekedést mutattak.) A közeljövőben nem zárhatjuk ki a termelői árindex negatív tartományba való fordulását, hiszen a nyersolajárak tavaly ilyenkor már 50 dollár alatt jártak a jelenlegi 70-80 dollár közötti szinthez képest és a forint is folyamatosan gyengült az idő előrehaladtával egy évvel ezelőtt. Így ezek a bázishatások szintén lefelé fogják nyomni a termelői árindexek.