Itt az első kalkulátor, amivel kiszámolhatod a hitel törlesztési moratórium hatását

A Bank360.hu készítette el az első kalkulátort, amivel néhány másodperc alatt kiderül, hogy mennyivel nyúlik meg a futamidő és mennyivel változik a hitelünk visszafizetendő összege a moratórium miatt. Hogyan kell eljárnom, hogy tovább tudjam törleszteni a hitelemet? Tudom-e igényelni később a moratóriumot, ha mégis szükségem lenne rá? Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyivel nő a hitelnél a teljes visszafizetendő összeg? Érvényes-e a moratórium azokra az adósokra, akiknek a tartozása már követeléskezelőnél van? A babaváró hiteleseknek kell-e fizetniük a moratórium ideje alatt a kezességvállalási díjat? Mindezekre a kérdésekre választ kap cikkünkből.

Itt az első kalkulátor, amivel kiszámolhatod a hitel törlesztési moratórium hatását

Nagy segítség a bajba került hiteleseknek a koronavírus-járvány miatti átmeneti törlesztési hitelmoratórium, aminek elsődleges célja, hogy a veszélyhelyzet idejére fizetési könnyítést adjon a hitelfelvevőknek és ezt az összeget a mindennapi szükségleteikre fordíthassák. A moratórium lényege, hogy 2020. március 19. és december 31. között az adósoknak nem kell megfizetniük a törlesztőrészleteiket. Az így összegyűlt nem megfizetett kamatokat az adósok 2021. január 1. után fogják egyenlő részletekben megfizetni oly módon, hogy a törlesztőrészletük nem fog változni a moratórium előtti összeghez képest, hanem a futamidő fog növekedni. A hosszabb futamidő miatt viszont a kamatfizetési kötelezettség növekedni fog. A Bank360.hu kalkulátorával itt könnyedén kiszámolhatjuk, hogy meddig és mennyivel kell az eredeti szerződéshez képest tovább és többet fizetni most, ha szüneteltetjük az év végéig a kölcsönünk törlesztését.

A kalkulátor megmutatja, hogy mennyi kamat gyűlik fel a szünet alatt, és ez végül milyen hosszú futamidő alatt oszlik el úgy, hogy ne emelkedjen a törlesztőrészlet az eredetihez képest. Ehhez csak meg kell adnunk, hogy melyik banknál milyen típusú hitelt vettünk fel, mekkora a fennálló tőketartozásunk, a hátralevő futamidő és a hitel kamata. A folyamat rövid, az adatok ismeretében kevesebb mint egy perc alatt kiszámolhatjuk az új futamidőt és a teljes visszafizetendő összeget.

A szakportál annak is utánajárt, hogy mit jelent a moratórium például egy 3 millió forintos személyi kölcsön fizetésénél, illetve egy 10 millió forintos jelzáloghitel és egy 99 millió forintos vállalati hitel esetében, amennyiben azok annuitás szerint ütemezett hitelek. A példakalkulációban látható számok azt feltételezik, hogy az ügyfél törlesztésének felfüggesztése 2020. március 19-én megkezdődött (ekkor indult a moratórium) és az annuitás számítás ütemezése évente 12 egyenlő részletben történik. 

A kalkulációban vegyünk figyelembe a pénz időértékét is, azaz a moratórium kérése esetén a törlesztőrészletek összegét már 2020-ban fel tudjuk használni, de a futamidő hosszabbítása okán keletkezett plusz kamatokat majd csak az elkövetkezendő években kell megfizetni.

A fentiek alapján tehát érdemes időt szánni arra, hogy döntsünk a moratóriumról. Ha kérni akarjuk, akkor nincsen teendőnk, mert a rendelet szerint a bankok ezt automatikusan, kérés nélkül beállítják. Ha úgy döntünk, hogy mégis fizetjük a kölcsönt, azaz nem kérjük, akkor azt jeleznünk kell a bankoknak, amit mindenhol megtehetünk telefonon vagy netbankon keresztül, de azonnal jelezhetünk a kalkuláció után is a Bank360.hu-n keresztül. Az alábbi szempontok segíthetnek még a döntésben: 

Kérjük a moratóriumot akkor, ha...

1.     Ha anyagi problémák merültek fel vagy merülhetnek fel december 31-ig, mert fizetés nélküli szabadságra küldtek vagy elveszítettük a munkánkat, mindenképpen érdemes élnünk a moratóriummal, hiszen addig sem fáj a fejünk a törlesztőrészletek miatt. Így nem kerül fel a hitelünk a nem teljesítő hitelek közé, mi pedig nem szerepelünk a KHR negatív adóslistáján, ami egyébként évekre elvághatna minket a hitelfelvételtől. 

2.     Ha valami olyan célra tudjuk befektetni a moratórium alatt nem fizetett összegeket, amivel kompenzálni tudjuk a jövőbeni plusz kamatok összegét. 

3.     Ha még nem tudjuk, hogy képesek leszünk-e fizetni a törlesztőrészletünket a jövőben, akkor éljünk a moratórium lehetőségével, de tegyük félre minden hónapban a moratóriumnak megfelelő összeget. Ha pénzügyi nehézségeink adódnak akkor lesz hova nyúlni, ha pedig sikerül megtakarítanunk a törlesztőrészleteket, akkor annak összegével elő is törleszthetjük hitelünket, így elkerüljük a moratórium utáni futamidő hosszabbítást. 

Lemondhatjuk a moratóriumot akkor, ha...

4.              Ha nem okoz gondot a járvány idején a törlesztőrészlet fizetése, folytassuk a törlesztést, hiszen így nem drágul meg a hitelünk és nem kell hosszabb ideig fizetnünk a kölcsönt az eredeti futamidőhöz képest. Fontos, hogy amennyiben szeretnénk folytatni a törlesztést, mindenképpen jeleznünk kell ezt a banknak telefonon vagy a netbankon keresztül, de akár a Bank360.hu kalkulátorán keresztül is néhány kattintással. Ne aggódjunk: ha kértük a törlesztés folytatását, de végül mégis anyagi problémáink adódnak, az év végéig bármikor újra kérhetjük a törlesztés szüneteltetését.

Ezek a leggyakoribb kérdések a törlesztési moratóriumról

A Bank360.hu szakértőihez is folyamatosan érkeznek megkeresések a törlesztési moratóriummal kapcsolatban, ezek közül összefoglalták a hat leggyakrabban elhangzó kérdést:

Hogyan kell eljárnom, hogy tovább tudjam törleszteni a hitelemet?

A bankok többsége folyamatosan tájékoztatja a weboldalán és az internetbankon keresztül az ügyfeleket a moratóriummal kapcsolatos információkról. Ez néhány bank esetében azt jelenti, hogy a türelmet kérnek, amíg kidolgozzák a folyamatát a moratóriumról történő lemondásnak, míg másoknál ezt már meg lehet tenni az internetbankban vagy telefonon keresztül. 

Tudom-e igényelni később a moratóriumot, ha mégis szükségem lenne rá?

Igen. Ha valaki most lemond a moratórium lehetőségéről, mert biztosnak látja a hiteltörlesztést, később dönthet másképp, ha megváltoznak a körülmények. Ezt úgy tudja megtenni, hogy visszavonja a korábban tett nyilatkozatot. Erre a rendelet szerint 2020. december 31-ig lehetősége van minden adósnak.

Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyivel nő a hitelnél a teljes visszafizetendő összeg?

A fentebb bemutatott kalkulátor segítségével ez kiszámolható, ahogyan az is, hogy a moratórium idején összegyűlt kamat miatt mennyivel hosszabb futamidőre számíthatunk.

Érvényes-e a moratórium azokra az adósokra, akiknek a tartozása már követeléskezelőnél van?

Nem, rájuk ez az intézkedés nem vonatkozik.

A babaváró hiteleseknek kell-e fizetniük a moratórium ideje alatt a kezességvállalási díjat?

A babaváró hitellel együtt fizetendő kezességvállalási díj a rendeletben leírtak szerint a moratórium fennállásának időtartama alatt elengedésre kerül.

Ennyivel nő a futamidő és a visszafizetendő hitel összege a moratórium lejárta után


A magyar nyugdíjrendszer története - ezért ennyi a nyugdíjad

A magyar nyugdíjrendszer története valójában nem csupán pénzügyi vagy jogi kérdés. Sokkal inkább annak lenyomata, hogyan gondolkodott az állam, a társadalom és a politika az időskorról, a munkáról, a szolidaritásról és az egyéni felelősségről. Az öregségi nyugdíj ma természetesnek tűnő intézmény, de hosszú út vezetett odáig, hogy a munkában eltöltött évtizedek után az állampolgár rendszeres ellátásra számíthasson.
2026. 05. 20. 01:00
Megosztás:

Volt szerb miniszter: ha nem sikerül megállapodni a Mollal, Szerbia is ajánlatot tehet a NIS-re

Amennyiben nem sikerül megállapodni a Mollal a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének átvételéről, Szerbia is ajánlatot tehet a részesedés megvásárlására - közölte Zorana Mihajlovic volt energiaügyi miniszter kedden.
2026. 05. 20. 00:30
Megosztás:

A NATO-nak nincs terve a Hormuzi-szorosra vonatkozóan, de fontolgatja

A NATO nem készített tervet esetleges hozzájárulására az Irán által blokád alá vett Hormuzi-szoroson keresztül a hajózás biztonságát szavatolni célzó művelethez, de fontolgatja - közölte a NATO európai erőinek főparancsnoka, Alexus Grynkewich tábornok Brüsszelben kedden.
2026. 05. 19. 23:30
Megosztás:

Brit külügyminiszter: globális élelmiszerválság fenyeget a Hormuzi-szoros lezárása miatt

Yvette Cooper brit külügyminiszter szerint globális élelmiszerválságot okozhat a Hormuzi-szoros lezárása.
2026. 05. 19. 23:00
Megosztás:

Bajnokok Ligája - A Budapest Airport készül a repülőtéri folyamatok gördülékeny kezelésére

A Budapest Airport a hatóságokkal és az illetékes szervezetekkel közösen hónapok óta készül az UEFA Bajnokok Ligája döntővel összefüggő repülőtéri folyamatok gördülékeny kezelésre, az 1. terminál az esemény idején teljes értékű terminálként üzemel majd, a rendezvény időszakában valamennyi érintett szervezet megerősített létszámmal, teljes kapacitással működik - közölte a Budapest Airport kedden az MTI érdeklődésére.
2026. 05. 19. 22:30
Megosztás:

Zcash: lezárult a SEC-vizsgálat, miközben a Foundation 36,7 millió dolláros tartalékkal lépett tovább

A Zcash Foundation az első negyedéves jelentésében fontos mérföldkövekről számolt be: az amerikai SEC lezárta a szervezet ellen indított vizsgálatát, a hálózat működése az Electric Coin Company körüli zavarok ellenére is stabil maradt, a kincstár pedig továbbra is jelentős likvid tartalékkal rendelkezik. A privacy coin szektor számára ez különösen fontos fejlemény, hiszen az adatvédelmi fókuszú kriptovaluták továbbra is fokozott szabályozói és tőzsdei figyelem alatt állnak.
2026. 05. 19. 21:30
Megosztás:

Lízingszövetség: folytatódott a lízingpiac bővülése az első negyedévben

Folytatódott a lízingpiac bővülése 2026. első negyedévében, az új finanszírozások volumene és a szerződések száma egyaránt emelkedett - közölte az MTI-vel kedden a Lízingszövetség.
2026. 05. 19. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 05. 19. 20:00
Megosztás:

Már több mint 1 millió felhasználó használja a Bitget AI kereskedési ökoszisztémáját

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja bemutatta a Bitget AI-t, egy egységes, mesterséges intelligenciára épülő kereskedési ökoszisztémát, amely piaci elemzést, stratégia-végrehajtást és kockázatkezelést kínál. A rendszer már több mint 1 millió felhasználót ért el, és több mint 1,2 milliárd dolláros kereskedési volument generált 58-nál is több AI-alapú eszközön keresztül.
2026. 05. 19. 19:30
Megosztás:

A MÁV tíz InterCity-kocsit bérel a nyári balatoni forgalom támogatására az osztrák vasúttól

Tíz InterCity-kocsit vesz igénybe a MÁV a nyári balatoni forgalomra az osztrák vasúttól - írta keddi Facebook-posztjában Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
2026. 05. 19. 19:00
Megosztás:

Erősíti együttműködését a hazai termelőkkel a Kifli.hu

Bővíti magyar partneri hálózatát és tovább növeli a friss, helyi termékek kínálatát a Kifli.hu a következő években - mondta az online szupermarket ügyvezető igazgatója a vállalat keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 19. 18:30
Megosztás:

Vendégmunkás-szabályozás: sürgős egyeztetést kér a kormánytól a VOSZ és a WHC Group

A magyar gazdaság stabilitása és a munkaerőpiac védelme miatt a harmadik országbeli vendégmunkások foglalkoztatására vonatkozó szabályozás ügyében érdemi, szakmai egyeztetést sürget a kormánnyal a WHC-csoport, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) is.
2026. 05. 19. 18:00
Megosztás:

Hogyan tüntesd fel az önkéntes munkát az önéletrajzodban?

Manapság a munkaerőpiaci verseny minden szinten érezhető, és az álláskeresők számára egyre fontosabb, hogy egyedi módon hívják fel magukra a figyelmet. Az önéletrajzban való önkéntes tevékenységek említése különösen meghatározó lehet, hiszen ezek nem csak a társadalmi felelősségvállalás fontosságát hangsúlyozzák, hanem az önéletrajz hitelességét is növelhetik.
2026. 05. 19. 17:30
Megosztás:

A CLARITY Act akár ezermilliárd dolláros stabilcoin-piacot és 10 billió dolláros tokenizációs boomot indíthat el

Az Egyesült Államokban javasolt CLARITY Act az egyik legfontosabb szabályozási fejleménnyé válhat a digitális eszközök piacán.
2026. 05. 19. 17:00
Megosztás:

Kevesebb banki tartozás, több szolgáltatási számla: átalakuló fizetési szokások a magyar lakosság körében

Az EOS Magyarország által a követeléskezelési piacon fellelhető adósállomány közel fele (47,6%) telekommunikációs szolgáltatóknak tartozik, miközben a banki átutalások aránya rekordmagas, 85,97%-ot ért el – derül ki az EOS Csoport magyar leányvállalatának több mint 650 ezer hazai követelésen alapuló kutatásából. Az adatok egyértelműen jelzik: a fizetési szokások és a tartozási struktúra egyszerre alakul át a digitalizáció és a fogyasztási minták változásának hatására.
2026. 05. 19. 16:30
Megosztás:

Mastercard: a jeggyel utazók egyharmada választotta az érintéses fizetést a budapesti metróvonalakon

A budapesti metróvonalakon az érintéses fizetés április végi bevezetése óta a jeggyel utazók egyharmada váltott jegyet a Pay&GO bankkártyás fizetési szolgáltatáson keresztül - ismertette Berkes Tibor, a Mastercard közép-európai divíziójának termékfejlesztési vezetője kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 05. 19. 16:00
Megosztás:

Fontos pillanatok a vendéglátásban: a hatékony higiéniai megoldások szerepe

Gondolt már arra, hogy egy vendéglátóipari egység sikere gyakran az apróbb részleteken múlik? Akár étterem, szálloda, akár egy catering-vállalkozás, mindegyik kénytelen szembenézni azzal, hogy mennyire precízen követik a higiéniai elvárásokat. A tisztaság nemcsak követelmény, hanem a zökkenőmentes működés alapja is.
2026. 05. 19. 15:30
Megosztás:

Elbocsátja háromszáz romániai dolgozóját a Telus kanadai informatikai vállalat

Elbocsátja háromszáz romániai dolgozóját a Telus kanadai informatikai vállalat - írta az economedia.ro a cég szolgálati közleménye alapján.
2026. 05. 19. 15:00
Megosztás:

Melegebb időt, szárazabb nyarakat hoz a klímaváltozás a Kárpát-medencébe

A klímaváltozás hatásait vizsgáló különböző modellfuttatások szerint az évszázad végére nőni fog az átlaghőmérséklet a Kárpát-medencében, a nyarak egyre szárazabbak lesznek, miközben nő a talajközeli ózonkoncentráció - hangzott el a HungaroMet Nonprofit Zrt. által szervezett keddi szakmai konferencián, Budapesten, amelyen a szakértők beszámoltak az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Laboratóriumban végzett kutatási eredményeikről.
2026. 05. 19. 14:30
Megosztás:

Az ANY Biztonsági Nyomda törzsrészvényei után bruttó 503 forint osztalékot fizet

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. törzsrészvényei után bruttó 503 forint osztalékot fizet, az osztalékfizetés kezdő időpontja július 15. - közölte a társaság kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 05. 19. 14:00
Megosztás: