Itt az ideje aranyat venni?
Izgalmas mozgásokat láthatunk mostanában az aranyban. Az árfolyam kitört a hónapok óta tartó szűkülő alakzatból, és nagy lendülettel érte el az 1.680 dolláros ellenállást, miközben a 200 napos mozgóátlagot is áttörte. A mostani kitörés egy emelkedő trend kezdete is lehet, ezért a korrekcióban a vételi pontokat érdemes keresni.
Úgy gondoljuk, hogy a technikai kép alapján bőven van még tere az emelkedésnek, mert 1.680 dollár áttörése esetén az 1.790 dolláros lokális csúcsot is elérheti a kurzus. Érdemes ezért figyelni az arany árfolyamát, mert hamarosan ideális belépési pont rajzolódhat ki. A pénteki Jackson-Hole-i konferenciát érdemes megvárni a vételekkel, mert a Bernanke beszéd nagy mozgást okozhat az árfolyamban. A vételi sáv a jelenlegi szint és a 200 napos mozgóátlag között van, mert amennyiben mélyebbre esne a kurzus, akkor kivárás javasolt.
A beszéd tartalma, és az azt követő reakció fontos iránymutatás lehet a jövőre nézve, és amennyiben a jelenlegi emelkedő trendet erősítené meg, akkor érdemes pozíciót nyitni az aranyban. A pontos vételi árfolyamot, célárat és stop-loss szintet hétfőn írjuk meg, ha nem lesz túl negatív reakció holnap. Addig érdemes a partvonalon maradni.
Óriási várakozás és spekuláció alakult ki Ben Bernanke pénteki beszéde körül, ezért szinte bármit mond óriási reakciót fog kiváltani a piacokon. Amennyiben bejelenti a QE3-at akkor északnak vehetik a részvények és az arany is az irányt, azonban amennyiben határozottan kijelentené, hogy nem lesz QE3 akkor lelombozná a befektetők jelenlegi hangulatát és ezzel mélybe küldené az árfolyamokat. Talán a legrosszabb, ugyanakkor a legvalószínűbb forgatókönyv az, ha folytatná a verbális intervenciót, vagyis a hitegetést és a tőkepiacok továbbra is hétről-hétre izgatottan várnák az újabb és újabb alkalmakat, hogy talán most tényleg bejelent valamit. Ezzel pedig konzerválná a jelenlegi kivárásra váró állapotot, ami bár a monetáris politikának lehet, hogy előnyös, de a tőkepiacok számára messze nem optimális az oldalazó, eseménytelen piac.
A monetáris lazítás megvalósulhat újabb kötvényvásárlási programokon keresztül, vagyis egy eszközvásárlás keretében, melynek során készpénzt juttat a FED a gazdaságba. Az ilyen intézkedések végrehajtása egyébként a New Yorki FED hatáskörébe tartozik.
A monetáris lazítás keretében piacra bocsátott extra pénzmennyiség kibocsátás formájától függetlenül kockázatos eszközökbe áramlik, mint amilyen a vállalati kötvények részvények és a nyersanyag is, ugyanis csökken az államkötvények hozama. A gazdaságba mesterségesen bepumpált pénzmennyiség növeli a kihelyezett hitel volumenét, ami beruházás ösztönzőként hat a vállalatok számára. A beruházásokon kívül a fogyasztás mennyisége is megemelkedik, vagyis nőnie kell a GDP-nek és végső soron a foglalkoztatottságnak is.
A gazdaság növekedése pedig növeli az arany nem spekulatív célú keresletét is, azonban a teljes képhez hozzátartozik, hogy az USA ilyen jellegű kereslete csekélynek nevezhető India és Kína felhasználásához képest. Azonban ezekbe a gazdaságokba is átgyűrűzhet az exporton keresztül az amerikai gazdaság növekedése. A QE3 egyik mellékhatása lenne, hogy a megnövekedett pénzmennyiség következtében a dollár gyengülni kezdene, ami egyúttal azt is jelentetné, hogy indiai rúpiában számolva relatíve olcsóbbá válna az arany így a legnagyobb fogyasztó kereslete megélénkülhetne az arany iránt.
Érdemes lesz figyelni Bernanke szavaira és az elhangzottaknak megfelelően felvenni a pozíciókat. A QE3 esetén hatalmas rally kezdődhet, de ha lehűti a spekulációs kedélyeket, akkor a medve lesz az úr a piacokon. Utóbbi esetben célszerűbb lesz távol maradni az arany piacától és továbbra is a partvonalról szemlélni az eseményeket.