Japán - Öngólt lőhet gazdaságpolitikájával az LDP

A vasárnapi választásokon elsöprő győzelmet arató ellenzéki Liberális Demokrata Párt (LDP) közberuházásokkal és a jegybank agresszív monetáris lépésekre kényszerítésével akarja kirángatni a recesszióból Japánt - ezzel azonban céljaival ellentétes hatást érhet el.

Múlt heti adatok szerint a világ harmadik legnagyobb gazdasága négy év alatt harmadszor süllyedt recesszióba, így nem csoda, hogy Abe Sindzó LDP-vezér a kampány során a gazdasági témákat helyezte előtérbe, és a jelenleginél határozottabb és agresszív lépéseket ígért. A piacok úgy tűnik, hisznek Abének, aki a tartósan magas árfolyamával az exportőröket sújtó jen gyengítését és - sajtóértesülések szerint 10 ezer milliárd jenes - gazdaságélénkítő csomagot ígért: a választás óta a tokiói tőzsde szárnyal, a jen jelentősen gyengült. Ennek ellenére elemzők szerint Abe tervei komoly veszélyeket hordoznak.

 

Az új kormány a gazdaságélénkítést hitelből kívánja fedezni: az LDP közölte, "újjáépítési kötvényeket" bocsátanak ki - növelve az így is világrekord, a GDP 235 százalékára rúgó államadósságot. Japánt egyelőre nem fenyegeti az európaihoz hasonló adósságválság: a kötvények döntő többsége belföldi befektetők kezében van, a papírok kamatai pedig az egy százalékot sem érik el. Azonban a hosszú távú kilátások korántsem rózsásak.

 

Az államkötvények legfőbb vásárlói hagyományosan a nyugdíjalapok, de ezek a közelmúltban a világháború utáni baby boom generáció visszavonulásával elkezdtek túladni a papírokon. Emellett a tradicionálisan exportorientált ország folyó fizetési mérlegét a globális kereslet csökkenése, a japán termelők versenyképességének romlása és az atomerőművek leállítása óta megugrott energiahordozó-import miatt a korábbi hatalmas többlet helyett egyre nagyobb deficit jellemzi, szűkítve a belső finanszírozási lehetőségeket.

 

Ennek hatása, ha mérsékelten is, már érezhető: idénre az államadósság 8,3 százaléka került külföldiek kezébe, ami még messze nem veszélyes szint, de az arány egyre növekszik - többek között azért is, mert Európában még mindig bizonytalanabb a helyzet, mint Japánban. Ez azonban vélhetően csak időleges: a baj mértékét jellemzi, hogy a kormány immár három éve több hitelt vesz fel, mint amennyi pénzt adókból beszed, a központi kiadások negyede pedig törlesztésre megy el. Az agresszív inflációs célkitűzés is visszaüthet. Abe kedden arra szólította fel Sirakava Maszaaki jegybankelnököt, hogy az intézmény a jelenlegi egy- helyett kétszázalékos inflációs célt határozzon meg, de ez az állampapírpiacon nemkívánatos folyamatokhoz vezethet.

 

A japán kötvények nominális kamata többek között azért ilyen alacsony, mert a deflációs várakozások fényében a reálhozam a három százalékot is elérheti. Az infláció esetleges felpörgetése így a kamatokat is felhajthatja - márpedig a kormány korábbi felmérése szerint 3 százalékos szint mellett már csődbe menne az ország. Továbbá ez a hosszú távú kötvényekkel rendelkező bankokat gyors - és a pénzügyi rendszert alapjaiban megbolygató - kiárusításra sarkallhatja.

 

Sirakava ellenzi az LDP terveit, amelyek többek között negatív alapkamatot és a jegybank közvetlen kötvényvásárlását is tartalmazzák. Azt hangoztatta: monetáris eszközök helyett strukturális reformokkal kell kezelni Japán gondjait, mivel a már két évtizede alkalmazott pénzügyi lazítás és központi költekezés eddig is képtelen volt rendbe tenni a szigetország gazdaságát, a többletlikviditás pedig a hitelezés fellendítése helyett a bankok számláin hever.

 

Az egyik fő gond a japán gazdaság kettőssége: míg az exportipar számos szektorban továbbra is a világ élvonalába tartozik, addig az erősen védett belső piacra termelők alacsony hatékonysággal működnek. Közgazdászok szerint a japán gazdaság megnyitása jelentheti a gyógyírt, és Tokió jelenleg három regionális szabadkereskedelmi egyezményhez is fontolgatja a csatlakozást, miközben az Európai Unióval is tárgyalásokba kezdett.

 

Az ipari lobbi, a Keidanren elkerülhetetlennek tartja a protekcionizmus feladását, de ezt megakadályozhatja a mezőgazdasági szektor ellenkezése. Az LDP-hez sok szálon kötődő JA mezőgazdasági szervezet szerint a kisbirtokon, alacsony hatékonysággal termelő japán gazdák többsége csődbe menne a vámok lebontása esetén. A gazdák lobbierejét növeli, hogy a választási rendszer a rurális területek javára torzít, emelve politikai súlyukat.

 

Szintén komoly gond a demográfiai helyzet: a munkaképes korúak száma folyamatosan csökken, míg a nyugdíjkiadások tarthatatlanul emelkednek. Egyesek szerint a nők munkaerő-piaci részvételének növelése jelentheti a rövid távú megoldást, de egy felmérés szerint a japánok fele szerint a nőknek otthon van a helyük. Eközben Japán a világ egyik legdrákóibb bevándorlási törvényével rendelkezik, amit a munkaerőhiány ellenére nemrég tovább szigorítottak.

 

Tovább rontja a kilátásokat, hogy a nacionalistának tartott Abe hatalomra jutásával vélhetően nem oldódnak meg Japán és Kína feszültségei, amelyek miatt az elmúlt hónapokban japán cégek súlyos veszteségeket szenvedtek el legfőbb exportpiacukon. Abe a recesszióra hivatkozva az LDP által is megszavazott áfaemelés eltörlését is felvetette, amely bár valóban megakadályozná a belső fogyasztás esetleges visszaesését, egyúttal az államháztartás egyensúlyba hozását is megnehezítené.

 

Az LDP eltökéltnek látszik aziránt, hogy monetáris eszközökhöz folyamodjon, és a Reuters értesülései szerint e nézet a jegybankban is egyre erősebb: a monetáris tanács egyes tagjai 100 ezer milliárd jenes "big banggel" akarják berúgni a gazdaság motorját. A párt, ha kell, erővel fogja keresztülverni terveit. Abe közölte: Sirakava megbízatásának áprilisi lejárta után "vele egyetértő" elnököt nevez ki az intézmény élére, ha pedig ez sem segít, megvonja a jegybank - csak 1998-ban megszerzett - függetlenségét. (MTI)

Több millió eurós befektetési csalásokat működtető bűnszervezetet számoltak fel a hatóságok

Nemzetközi rendőrségi együttműködés keretében sikerült felszámolni egy szervezett bűnözői hálózatot, amely több mint 100 áldozattól több mint hárommillió eurót csalt ki egy hamis online befektetési platformon keresztül - közölte kedden az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol.
2025. 05. 14. 03:00
Megosztás:

Strukturális átalakítás: a Magyar Telekom külön cégbe vinné mobilhálózati elemeit

A Magyar Telekom igazgatósága a cég passzív mobil infrastruktúra portfoliójának egy kizárólagos tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztását javasolja a közgyűlés számára - közölte a társaság a tőzsde honlapján kedden.
2025. 05. 14. 02:30
Megosztás:

Megállapodást kötött az Union Biztosító és a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége

Stratégiai megállapodást kötött az Union Biztosító és a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ), az együttműködés célja, hogy minél több biztosítási szakember szerezze meg a Magyarországon elérhető legmagasabb szintű szektorális szakképesítést - közölte az MBTSZ kedden az MTI-vel.
2025. 05. 14. 02:00
Megosztás:

Kína és Brazília közösen támogatja a szabadkereskedelmet és a multilateralizmust

A kínai és a brazil elnök kiállt a szabadkereskedelem és a multilateralizmus mellett keddi pekingi találkozójukon, aláírtak több kétoldalú megállapodást, és kiadtak egy közös nyilatkozatot az ukrajnai válságról - jelentette a kínai állami média.
2025. 05. 14. 01:30
Megosztás:

Lengyelország beutazási tilalmat rendel el Milorad Dodik ellen

Lengyelország beutazási tilalmat rendel el Milorad Dodik ellen, egyebek mellett a boszniai szerb vezető Oroszországra vonatkozó közelmúltbeli lépései és kijelentései miatt - közölte Pawel Wronski, a varsói külügyminisztérium szóvivője kedden a PAP hírügynökséggel.
2025. 05. 14. 01:00
Megosztás:

António Costa szerint válságot idézhet elő a boszniai Szerb Köztársaság helyzete

Aggodalmának adott hangot António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden Szarajevóban a boszniai Szerb Köztársaságban zajló események miatt, amelyek szerinte belpolitikai válsághoz vezetnek.
2025. 05. 14. 00:30
Megosztás:

Ismét tüntettek Budapesten

Újra tüntettek a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő felhívására Budapesten kedden.
2025. 05. 13. 23:30
Megosztás:

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében. Az ágazat jövője az innovációban rejlik - mondta Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára a szaktárca közleménye szerint a 44. Országos Borverseny ünnepélyes megnyitóján, kedden, Budapesten.
2025. 05. 13. 23:00
Megosztás:

Román elnökválasztás - Rendkívül szoros küzdelem lehet

Rendkívül szoros küzdelmet vetít előre a román elnökválasztás második fordulójára a legújabb, kedden közzétett felmérés a versenyben maradt két jelölt, George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és Nicusor Dan bukaresti független polgármester között.
2025. 05. 13. 22:30
Megosztás:

Szárnyal a faktoring – Rekordnövekedéssel indult 2025 a vállalati finanszírozásban

Továbbra is elképesztő ütemben növekszik a magyar faktoring piac: 2025 első negyedévében a finanszírozási volumen elérte a 486 milliárd forintot, ami 41%-kal haladja meg az előző év azonos időszakát. A dinamikus növekedés mellett a Magyar Faktoring Szövetség új vezetőséget választott – a szektor szakmai jövőjét meghatározó személyi változásokkal.
2025. 05. 13. 22:00
Megosztás:

Átadták a Nippon Paper Chemicals Europe üzemét Vácrátóton

Átadták a Nippon Paper Chemicals Europe üzemét a Pest vármegyei Vácrátóton kedden.
2025. 05. 13. 21:00
Megosztás:

Megkezdődött a 44. Országos Borverseny, mintegy 2700 palack bor versenyez

A kedden kezdődött 44. Országos Borversenyen 239 pincészet 890 bormintája, összesen majdnem 2700 palack bor versenyez – közölték az esemény szervezői kedden az MTI-vel.
2025. 05. 13. 20:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: az autóipar a globális nehézségek ellenére továbbra is a magyar gazdaság húzóereje

A magyar autóipar a globális nehézségek ellenére is meg tudta őrizni a teljesítményét, és továbbra is a hazai gazdaság húzóereje tudott maradni - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
2025. 05. 13. 19:30
Megosztás:

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új vezetése már hivatalba lépése előtt világossá tette: a jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett. Ezt a célkitűzést segíti az Országgyűlésnek benyújtott, a jegybanktörvény módosításáról szóló törvényjavaslat - közölte a jegybank az MTI-nek kedden küldött közleményében.
2025. 05. 13. 18:30
Megosztás:

Csökkent a növényvédő szerek eladása az EU-ban

Az Európai Unióban 2023-ban mintegy 292 ezer tonna növényvédő szert adtak el, ami 2011 óta a legalacsonyabb érték, és az ezt megelőző évhez képest 9 százalékos, 2021-hez viszonyítva pedig 18 százalékos visszaesést jelent - közölte kedden az unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
2025. 05. 13. 18:10
Megosztás:

Csütörtöktől fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája

Elsősorban a hazai turistákra, valamint a környező országokból érkező vendégekre számít Hévízen a csütörtöktől vendégeket fogadó Le Primore Hotel & SPA, ami Magyarország legnagyobb prémium spaszállodájaként nyitja meg kapuit - közölte a keddi sajtóbejáráson a hotel igazgatója.
2025. 05. 13. 17:30
Megosztás:

Új vezérigazgató a Graphisoft Park SE élén

A Graphisoft Park SE vezérigazgatói posztját július elsejétől Bognár Tünde tölti be, miután a vállalatot 30 éve irányító Kocsány János nyugdíjba vonul - közölte az igazgatótanács döntése alapján a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.
2025. 05. 13. 17:00
Megosztás:

Az amerikai költségvetés többlettel zárt áprilisban

Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot - áll a amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
2025. 05. 13. 16:05
Megosztás:

Sok egészségügyi újítás reked a laborokban Európában – így juthatnak el a betegekhez a magyar startupok innovációi

Május 19-ig várja a magyar startupok jelentkezését az EIT Health InnoStars Awards program, mely segít az egészségügyi innovátoroknak tesztelni ötleteiket és befektetőket találni, hogy újításaik gyorsabban jussanak el a páciensekhez. Mivel az induló cégeknek a kórházakkal való együttműködés az egyik legnagyobb kihívás, a program az idei évtől kiemelten segít eligazodni a közbeszerzési rendszerekben a korai fázisú startupoknak. A program testre szabott támogatással várja a korai fázisú és az érettebb startupokat is, amelyek akár 18, illetve 12 ezer eurós okos tőkéhez juthatnak. A novemberi döntőn a legjobb csapatok nemzetközi zsűri előtt mutatkozhatnak be, és akár 25 000 eurós díjat nyerhetnek. Az InnoStars Awards-on már eddig is sikeresen szerepeltek magyar cégek, köztük a NICOWL és a DokiApp, amelyek azóta újabb jelentős mérföldköveket értek el.
2025. 05. 13. 15:33
Megosztás:

Csütörtökig célszerű igényelni a 2025-ös agrárbiztosítási díjtámogatást

A Magyar Államkincstárhoz (MÁK) benyújtott egységes támogatási kérelemben 2025-ben is május 15-ig lehet szankciómentesen igényelni az agrárbiztosítási díjtámogatást. Aki így tesz, akár 70 százalékát is visszakaphatja idén befizetett agrárbiztosítási díjainak. A május 15-e után benyújtott igénylések esetében a támogatás összege minden munkanapnyi késedelem után egy százalékkal csökken, június 9-ét követően pedig teljesen elvész a támogatás igénylésének lehetősége erre az évre – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2025. 05. 13. 15:00
Megosztás: