Jelentősen megugrott a higiéniai papírtermékek iránti kereslet - a Vajda Papír állja a sarat
A 100 %-os magyar tulajdonban lévő Vajda-Papír éves higiéniai alappapír gyártása bőven meghaladja a belföldi igényeket, így Magyarország önellátása is biztosított ezekből a termékekből, még a koronavírus-járvány alatt megnövekedett kereslet mellett is. Magyarország éves szükséglete 90 ezer tonna a higiéniai papírtermékekből – toalettpapír, papír zsebkendő, háztartási papírtörlő –, a Vajda-Papír csoport éves kapacitása pedig 140 ezer tonna.
2020 első két hónapjában 8000 tonnát tett ki a gyártás, ami több mint 2000 kamion készterméket jelent, ehhez képest, 2021 első két hónapjában a gyártott mennyiséget további 30 %-kal növelték. Tavaly a magyarországi üzemekben közel 70.000 tonna papírterméket gyártott a cég, ami több mint 15.000 kamion készterméknek felel meg. A teljes vállalatcsoport papírtermelése 2020-ban elérte a 140 ezer tonnát a 2019-es 120 ezer tonna után.
A termékek ára a beépülő alapanyagok drágulása miatt várhatóan emelkedni fog. „A 2020-as esztendőben már történtek polci áremelések. Egyes termékeknél pedig már idén márciusban is 5-10 %-os áremelkedés tapasztalható, de ezzel párhuzamosan az év első két hónapjában az érezhető kereslet csökkenést akciókkal kompenzálták a kereskedelmi láncok. A hónapról hónapra dráguló alapanyagok és energia források áremelkedését idén várhatóan a termékek fogyasztói árának emelése fogja követni” – mondta az ügyvezető.
A cég pandémiás helyzettel összefüggő kiadásai jelentősek mind a mai napig. „A munkavégzés üzemeinkben, raktárainkban, a kiszállításban, és korlátozott számban az irodáinkban is kizárólag a legbiztonságosabb munkakörülmények között történhet. Ez alapfeltétele a növekvő fogyasztói igények teljes körű kiszolgálásának” – hangsúlyozta Vajda Attila. Az összetett védekezés költséges, de szükségszerű és hosszútávon megtérülő befektetés nemzetközi szinten is az ügyvezető szerint. A Vajda-Papírnál a járványügyi védekezésnek már tavaly külön költségvetési sora volt, amelyet idei évre már terveztünk is. A fertőtlenítő gépek, eszközök telepítése magyarországi és a norvégiai telephelyekre, illetve 600 dolgozó ellátása maszkkal, kesztyűvel, fertőtlenítővel, valamint az extra takarítási és fertőtlenítési feladatok jelentős plusz költséget jelentenek. Az egészségvédelemre éves szinten több mint 100 millió forinttal kalkuláltunk 2021-ben összvállalati szinten, de a védekezés megtérülő befektetés. Büszkék vagyunk rá, hogy a Vajda-Papír járvány elleni védekezési protokollja már tavaly nemzetközi példává vált - mondta.
Vajda Attila emlékeztetett rá, hogy a közelmúltban adták át a cég maszkgyártó gépét. Az 1,4 milliárd forintos beruházás 1,045 milliárd forintos kormányzati támogatás mellett valósult meg. A gyártás kezdetben napi 200.000 darabbal indult, de várhatóan 2-3 hónapon belül már teljes kapacitással közel napi 1 millió darab orvostechnikai eszköznek minősülő sebészeti maszk gyártása várható. Februárban már napi 500.000 sebészeti maszkot gyártott a cég, ez az eredmény pedig jelentősen javítja az ország ellátásbiztonságát – emelte ki az ügyvezető igazgató.
Az orvosi maszkokat kereskedelmi láncoknak és nagykereskedéseknek, illetve közvetlenül termelő üzemeknek értékesíti a Vajda-Papír, Magyarországon és számos exportpiacán. A vásárlók már elérhetik a nagyobb hazai kereskedelmi láncokban az 50, illetve 10 db-os kiszerelésű arcmaszkokat, amely ár-érték arányban az egyik legjobb a piacon, a legmagasabb higiéniai standardok és a legmagasabb minőségi kritériumok alapján készül, javasolt fogyasztói ára pedig 1999 forint/10db. A Vajda-Papír egyelőre FFP2-es maszkok gyártását nem tervezi.
A Vajda-Papír cégcsoport 2020-ban 47 milliárd forint összes árbevételt könyvelt el.