Jelentősen romlott az euróövezeti gazdasági hangulat a negyedik negyedévben

A negyedik negyedévben tovább csökkent és a hosszú távú gördülő átlag alá süllyedt az euróövezet gazdasági hangulat indexe, ami a gazdasági teljesítmény további gyengülésére utal a térségben - közölte szerdán a müncheni ifo gazdaságkutató intézet az MTI-vel.

A felmérés eredménye szerint mind az aktuális gazdasági helyzet, mind az elkövetkező hat hónapra vonatkozó kilátások megítélése romlott a gazdasági szereplők körében. A negyedik negyedévi gazdasági hangulat index 83,7 pontra esett a harmadik negyedévi 110,6 pontról.

 

Az aktuális üzleti környezet megítélésének mutatója 128,7 pontra csökkent a negyedik negyedévben az előző negyedévi 156,6 pontról, az elkövetkező hat hónapra vonatkozó kilátások indexe pedig 57,4 pontra 83,6 pontról. Tavaly a negyedik negyedévében a gazdasági hangulat index 107,5 ponton, az aktuális helyzet megítélése 131,5 ponton, a hat havi kilátások megítélése pedig 93,4 ponton állt.

 

Miközben az aktuális üzleti környezet megítélése az euróövezetben összesítve csökkent, Németországban, Ausztriában és Észtországban javult. Finnországban és Szlovákiában "kielégítőnek" találták a felmérésben résztvevő gazdasági szereplők az aktuális üzleti környezetet.

 

A legrosszabb véleményt Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban alkották az aktuális helyzetről a felmérés résztvevői. Franciaországban, Írországban és Olaszországban az aktuális állapotok "gyenge" minősítést kaptak. Az elkövetkező hat hónapra vonatkozó kilátásokat összességében és általában is borúsan ítélik meg az euróövezetben. Mindössze Írországban táplálnak gyenge reményeket a gazdasági helyzet javulásával kapcsolatban.

 

Az euróövezeti inflációs várakozások kissé csökkentek. A felmérés résztvevői 2,5 százalékos inflációt várnak 2011-re. A gazdasági helyzet romló megítéléséből és az alacsonyabb inflációs várakozásokból következően az előző negyedévinél kevesebben számítanak a hosszú lejáratú kamatlábak emelkedésére az elkövetkező hat hónapban. Az euró-dollár árfolyam a megkérdezettek véleménye szerint az elkövetkező hat hónapban nem változik lényegesen.

 

A 2011. negyedik negyedévi euróövezeti WES (World Economic Survey) felmérést 273 gazdasági szakértő megkérdezésével végezte el a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V) a párizsi ICC (International Chamber of Commerce) nemzetközi kereskedelmi kamara együttműködésével. (MTI)

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 29. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 07. 19. 23:00
Megosztás:

Magyarország továbbra is a kínai beruházások első számú európai célpontja kíván maradni

Magyarország továbbra is a kínai beruházások első számú európai célpontja kíván maradni, hiszen ezek a beruházások nagyban hozzájárulnak a gazdaság teljesítményéhez és dimenzióváltásához - jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
2025. 07. 19. 22:00
Megosztás:

Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben

Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és azon, hogy segítsék a bajba jutott tógazdaságokat, halas- és horgásztavakat üzemeltető vállalkozásokat - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára szombaton a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Felsőbereckiben.
2025. 07. 19. 21:00
Megosztás:

Robert Kiyosaki szerint a Bitcoin a „történelem legnagyobb lehetősége” – Túl késő még beszállni?

Miközben a pénzügyi világ továbbra is megosztott a kriptovaluták jövőjét illetően, a „Gazdag papa, szegény papa” szerzője, Robert Kiyosaki ismét határozott állásfoglalást tett: szerinte a Bitcoin a „valaha volt legnagyobb befektetési lehetőség”. Az amerikai író és pénzügyi oktató szerint a kriptovaluta még ma is képes teljes vagyont teremteni – akár kis összegekből is.
2025. 07. 19. 20:00
Megosztás:

Több lengyel városban tüntettek a kormány és az EU migrációs politikája ellen

A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen.
2025. 07. 19. 18:00
Megosztás:

Magyar agrárinformatikai cég hódít Malajziában

Malajziában indult el egy kiemelt zöldmezős agrárberuházás, ahol a magyar fejlesztésű, piacvezető AgroVIR agrárinformatikai megoldás támogatja a cég működését. Az AgroVIR rendszere már Közép-Európán túl Dél-Amerikában és a Közel-Keleten is bizonyított, most pedig Malajziába történő belépésével tovább erősíti nemzetközi jelenlétét. A projekt újabb mérföldkő a vállalat globális terjeszkedésében, és jól mutatja a magyar agrárdigitalizációs technológiák versenyképességét a világpiacon.
2025. 07. 19. 17:00
Megosztás:

NGM: aktivizáljuk a munkaerőpiaci tartalékot, a magyar munkaerő az első!

"Aktivizáljuk a munkaerőpiaci tartalékot, a magyar munkaerő az első!" - hangsúlyozta a HVG cikkeire reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-nek pénteken eljuttatott közleményében.
2025. 07. 19. 16:00
Megosztás:

KIM: a gyakorlati képzést támogatja a 2025/2026-os szakképzési tanév rendje

A gyakorlati képzést támogatja a 2025/2026-os szakképzési tanév rendje, a Magyar Közlönyben megjelent jogszabály értelmében az új tanév első tanítási napja 2025. szeptember 1. (hétfő), az utolsó pedig 2026. június 15. (hétfő) lesz. Az évközi szünetek és az érettségi vizsgák időpontjai azonosak lesznek a köznevelési tanév rendjével - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium szombaton az MTI-vel.
2025. 07. 19. 15:00
Megosztás:

Erősítene az elektromos modellek eladásában a KIA

Az új elektromos személyautók (ev) magyarországi piaca az idén nem várható a tavalyihoz hasonló dinamikus bővülés, miközben a szegmens 7 százalék körüli részaránya a teljes értékesítésben továbbra is elmarad az európai átlagtól; a KIA eladásaiban viszont elérheti a 12-13 százalékot az ev-k aránya - mondta Nagy Norbert, a KIA Hungary elnöke az MTI-nek.
2025. 07. 19. 14:00
Megosztás:

Kriptovaluta-hype vagy válságveszély? Trump aláírta a GENIUS-törvényt, az árfolyamok kilőttek, a kritikák megszaporodtak

Az amerikai Kongresszus jóváhagyása után Donald Trump elnök aláírta a GENIUS-törvényt, amely új korszakot nyithat a stabilcoinok szabályozásában. A piaci reakció nem maradt el: a Bitcoin, az Ether és a Ripple történelmi csúcsra emelkedtek.
2025. 07. 19. 12:00
Megosztás:

Vasárnaptól csütörtök éjfélig a másodfokú hőségriasztást rendeltek el

Hétvégétől ismét tartós kánikulára kell számítani, ezért vasárnaptól csütörtök éjfélig másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos.
2025. 07. 19. 11:00
Megosztás:

Idén is pályázhatnak a kerékpárosbarát címre az önkormányzatok és munkaadók

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel idén is meghirdeti Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát - jelentette be az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében a minisztérium.
2025. 07. 19. 10:00
Megosztás:

Idén is pályázhatnak a kerékpárosbarát címre az önkormányzatok és munkaadók

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel idén is meghirdeti Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát - jelentette be az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében a minisztérium.
2025. 07. 19. 10:00
Megosztás:

Trump aláírta a GENIUS-törvényt – Jön a stabilcoinok új korszaka az USA-ban

2025. július 18-án Donald Trump elnök ünnepélyes keretek között aláírta az első, teljes értékű kriptovaluta-törvényt az Egyesült Államokban. A GENIUS Act történelmi jelentőségű szabályozási mérföldkő, amely új alapokra helyezi a stabilcoinok működését, miközben az iparági szereplők forradalmi pillanatként ünneplik az eseményt. Vajon ez az amerikai kriptoforradalom kezdete?
2025. 07. 19. 09:00
Megosztás:

Kósa Lajos: megvan a nemzet aranytartaléka

Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken az MTI-hez eljuttatott videófelvételben.
2025. 07. 19. 07:00
Megosztás:

A pénzügyi tudatosság fontosságára hívta fel a figyelmet a magyar delegáció az Oszakai Világkiállításon

A Magyar Pavilont április 13-án Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg, hangsúlyozva a világkiállítás gazdasági, diplomáciai és turisztikai jelentőségét. A pavilonban azóta is folyamatosak a szakmai programok, a csütörtöki napon a „Learning and Playing” témahét keretében a pénzügyi tudatosságé volt a főszerep.
2025. 07. 19. 05:00
Megosztás:

Ismét nemzetközi elismerésekben részesült az MBH Bank és az MBH Befektetési Bank

Kettős elismerésben részesült az MBH Csoport az Euromoney Awards for Excellence 2025 díjátadón: az MBH Bank a „Magyarország legjobb digitális bankja a KKV-k számára” címet nyerte el a BUPA digitális üzleti platformjával, míg az MBH Befektetési Bank a „Magyarország legjobbja az elemzés területén” díjat hozta el, amellyel a befektetési bank elemzői tevékenységének magas színvonalát díjazták. Az elnyert díjak megerősítik az MBH Bank digitális fejlesztéseinek fontosságát, valamint elismerik a befektetési piacokon végzett elemzői tevékenységének eredményességét.
2025. 07. 19. 04:00
Megosztás:

Lelki támogatás a pénzügyek világában – a pszichológus és a mediátor szerepe a pénzügyi stressz kezelésében

Miért fontos a pszichológus és a mediátor a befektetők számára? Lelki támogatás, érzelmi stabilitás, tudatos döntések a tőzsdén és a kriptovaluta világában.
2025. 07. 19. 03:00
Megosztás:

Lebuktatták a magyar ásványvizek sötét titkát

A forró nyári hónapok során magától értetődő, hogy megnő a vízfogyasztás – Magyarországon azonban ez nem csupán szezonális reakció. Az ásványvíz sokak számára napi szokássá, sőt, identitásformáló tényezővé vált. Mindez egy olyan országban történik, ahol a csapvíz minősége nemzetközi összevetésben is kivételesen jó. Mégis sokan meg vannak győződve arról, hogy a boltban megvásárolt palackos víz jobb, mint amit a saját otthonuk csapjából engednek.
2025. 07. 19. 02:00
Megosztás:

Új nyugdíjszámítás Magyarországon! Ki kap többet és ki jár rosszul?

A legutóbbi Országos Nyugdíjas Parlament által megfogalmazott javaslat szerint jelentősen, akár több tízezer forinttal is nőhetne az átlagos nyugdíjösszeg, amennyiben a magyar állam a jelenleg alkalmazott inflációkövető rendszer helyett a svájci indexálást vezetné be.
2025. 07. 19. 01:00
Megosztás: