Jövőre is fizetési mérlegtöbbletet várnak az elemzők
A jelentés nem okozott meglepetést, a piaci várakozás jelentős többlet volt - mondta Barta György a CIB Bank vezető elemzője az MTI-nek. Annál érdekesebb a korábbi adatok lényeges revideálása - tette hozzá a vezető elemző. Ezzel arra utalt, hogy az MNB a tavalyi év egészére a folyó fizetési mérleg többletét 2,017 milliárd euróról 1,064 milliárd euróra korrigálta. A külkereskedelmi mérleg pozitív, viszont a számok kisebbek mint az első negyedévben voltak.
Ugyanakkor a KSH adatok nem mutatnak visszaesést. A jövedelem transzferek azért mutatnak nagyobb kiáramlást a második félévben, mivel a multik ilyenkor utalják el a tavalyi profitot. Az uniós transzferek viszont pozitívak. A működőtőke befektetések egyenlege 693 millió euró tőkekivonást mutatott a második negyedévben és 258 millió eurót az év első negyedében. Erre úgy reagált Barta György, hogy ennek oka a válság, de hozzá járul a magyar reál gazdasági kilátások romlása és a kormány politikája is.
A jövőről annyit mondott az elemző, hogy a belső kereslet visszaesése és az export javulássa miatt idén és jövőre is többletet mutat majd az ország fizetési mérlege. A kilátásokat annak fényében kell nézni, hogy 2006-ban még a GDP aráányában 9 százalékos volt a fizetési mérleg hiánya, illetve a napokban közzé tett lengyel adat emelkedő hiányt mutatott. Ahhoz képest, hogy a bázis romlott, jónak mondható a folyó fizetési mérleg 606 millió eurós többlete a második negyedévben - mondta Kondrát Zsolt az MKB Bank vezető elemzője.
A régi bázison ő 860 millió többletet várt, ha ismeri az új bázist kevesebbre tette volna a várakozását a ténynél. A mérlegben a saját várakozásait a szolgáltatások szárnyalták túl leginkább. Az év végére 3 milliárd euró folyó fizetési mérleg többletet vár Kondrát Zsolt, most már a korrigált bázis - az alacsonyabb pálya - figyelembe vételével. Számításai szerint a külkereskedelmi mérleg 7,5 milliárd euró többletet fog mutatni az év végén.