Korrupt sportorvost jelentett fel a Nemzeti Védelmi Szolgálat
A közleményükben azt írták: a szervezet birtokába került információk szerint egy vidéken rendelő sportorvos rövid idő alatt feltűnően sok vizsgálatot végzett, ezért felmerült a lehetősége, hogy tényleges vizsgálat, vagy a sportolók személyes jelenléte nélkül állíthatott ki versenyengedélyeket.
Az ellenőrzött orvos végezte az ellátási területéhez tartozó verseny- és amatőr sportolók, válogatott kerettagok, olimpikonok alkalmassági, időszakos ellenőrző- és terhelhetőségi állapot vizsgálatát, és döntési joga volt a sportolók alkalmasságának, versenyeztethetőségének elbírálásában.
Az NVSZ megbízhatósági vizsgálata megállapította, hogy az orvos hét olyan ember részére adott ki versenyengedélyt, aki a vizsgálaton meg sem jelent, s tőlük összesen 40 ezer forintot fogadott el. Ezért ellene az NVSZ - vesztegetés elfogadása bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt - feljelentést tett az illetékes rendőr-főkapitányságon.
Az NVSZ közleménye kitért arra is, hogy amennyiben a bíróság megállapítja a sportorvos bűnösségét, úgy akár öt év szabadságvesztéssel is büntethető.
A közleményben hangsúlyozták: a megbízhatósági vizsgálatok célja nem az érintettek "lépre csalása" az egészségügyben sem. Aki a munkáját becsülettel végzi, a felkínált vesztegetési összeget nem fogadja el és nem szegi meg munkaköri kötelességét, azt emiatt nem érheti hátrány - írták.
Pozitív példaként említették egy vidéki kórház utókezelő és rehabilitációs osztályának vezető főorvosát, akinél előzetes kockázatelemzés alapján rendeltek el megbízhatósági vizsgálatot, mivel a pandémiás helyzetben különösen nehézzé vált a kórházak krónikus belgyógyászati osztályaira történő bekerülés, így az érintett munkakörében az ápolásra szoruló betegek hozzátartozói részéről fokozott korrupciós nyomás jelentkezhetett. A vizsgálat során azonban igazolódott, hogy a főorvos a részére felajánlott vesztegetési összeget nem fogadta el, ezért vele szemben a vizsgálatot befejezték.
Az NVSZ 2021 június elejéig az egészségügyi rendszer pandémiás helyzet okozta leterheltségére tekintettel nem hajtott végre megbízhatósági vizsgálatot, a tervezés és az előkészítés szakasza zajlott, illetve párbeszédet kezdtek az egészségügyi érdekvédelmi, valamint az Országos Kórházi Főigazgatóság irányítása alatt álló szervezetekkel is - írták a közleményben. Hozzátették: "ennek során a felek kifejezték érdekazonosságukat a hálapénz kivezetésében, és vállalták a közös fellépést a korrupciómegelőzés területén".