Közel 20 százalékkal gyarapodott tavaly az OBA tőkéje
Az OBA 2009-ben 13,453 milliárd forint mérleg szerinti nyereséget ért el, 5,2-szeresét az előző évinek, amiben a pénzügyi műveletek bevételeinek 172 százalékos emelkedése játszott döntő szerepet. A pénzügyi műveletek ráfordításai is kedvezően alakultak, az előző évhez képest 41 százalékkal csökkentek.
Az alap bevételeiben a legjelentősebb tétel a vagyon befektetésének hozama. A vagyonkezelési tevékenység 11,357 milliárd forinttal növelte a mérleg szerinti eredményt. Az OBA számára továbbra is kizárólagos befektetési lehetőségnek számító hazai állampapírpiac tavaly az elmúlt 10 év legjobb teljesítményét produkálta a jelentés szerint. A portfoliókezelők a teljes portfólióra bruttó 13,7 százalékos hozamot értek el; a tervezett hozam 1,05 százalék volt a portfóliókezelők előrejelzése alapján.
A portfóliókezelők közül a Pioneer 12,52 százalék, az MKB 12,97 százalék, az OTP pedig 13,56 százalék hozamot ért el, míg a MAX-C azonos időszaki értéke 14,13 százalék volt. Az alap a benchmark alatti teljesítés miatt nem fizetett portfóliókezelési jutalékot. A bevételek között a másik jelentősebb tétel a betétbiztosításból származik, ennek tavalyi, 2,317 milliárd forintos összege mintegy 2,2-szerese az előző évinek.
A tagintézetekkel szemben elszámolt díjbevételek - a tervezettnél alacsonyabb díjalap következtében - 9,2 százalékkal kisebbek voltak a tervezettnél, míg az egyéb betétbiztosítási díjbevétel (ez a felügyeleti bírság OBA-t illető része) túlteljesült. A működési költségek tavaly mintegy 234 millió forintot tettek ki, lényegében az előző évi szinten voltak, és 11,9 százalékkal a tervezett alatt maradtak.
Céltartalékot tavaly nem képzett az alap. A folyamatban lévő felszámolásokkal kapcsolatban a jelentés ismerteti: a Heves és Vidéke Takarékszövetkezet felszámolása kapcsán a mérlegzárásig mintegy 262 millió forint kártalanítást fizetett ki az alap, amely a d) kategóriába sorolt hitelezői igényének 10 százalékos megtérülésére számíthat. Az ugyancsak felszámolás alatt álló Rákóczi Hitelszövetkezet felosztható vagyona mintegy 59 millió forint, amelynek terhére a felszámoló a g) kategóriába sorolt hitelezőknek 31,67 százalékos kielégítést fizet.
Az OBA fő feladata, hogy a tagintézeteknél elhelyezett betétek befagyása, a felügyelet határozata, vagy felszámolási eljárás kezdeményezése esetén a bíróság végzésének közzététele után - a három időpont közül a legkorábbiban - megkezdje, és 20 munkanapon belül befejezze a betétesek részére a kártalanítás kifizetését. A kártalanítási összeghatár az OBA által biztosított betétek után 2009. június 30-tól betétesenként, a forint-, illetve devizabetétek után összevontan 50 ezer eurónak megfelelő forint.
Az OBA által nem biztosított betétrészekre a kormány korábbi deklarációja alapján jelenleg állami garancia van. Magyarországon 2000-2009. között nem volt hitelintézeti csőd. Az idén azonban felszámolási eljárás indult az Általános Közlekedési Hitelszövetkezet ellen, amelynek betétesei részére az OBA mintegy 3 milliárd forint kártalanítást fizetett ki.